Odpowiednie przyjmowanie leków: musisz to wiedzieć!

Odpowiednie przyjmowanie leków: musisz to wiedzieć!

Beate Rossbach

25 lipca 2021

Po posiłku, rano czy wieczorem? Kiedy leki działają najlepiej i czy istnieją produkty spożywcze, które wchodzą z nimi w interakcję? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Odpowiednie przyjmowanie leków: musisz to wiedzieć!

Działanie zależy od prawidłowego przyjmowania leków

W każdym opakowaniu leku znajduje się ulotka, w której opisano skład, działania i działania niepożądane oraz zalecenia dotyczące stosowania. Nie dziwi jednak fakt, że laik po przeczytaniu ulotki jest przytłoczony zawartymi tam informacjami i nie czuje się ani trochę mądrzejszy. Sposób i czas przyjmowania leku ma ogromne znaczenie dla jego optymalnego działania. Przede wszystkim należy wiedzieć, kiedy należy zażywać lek. Często powstają nieporozumienia wskutek tak niepozornych wyrażeń jak „przed jedzeniem”.

Co oznacza „przed posiłkiem”, „w trakcie” i „po jedzeniu”?

  • Przyjmowanie tabletek przed posiłkami nie oznacza, że masz je połknąć, a następnie od razu usiąść do stołu. Między zażyciem leku a jedzeniem musi upłynąć co najmniej 30 minut, ponieważ lek lepiej wchłania się w pustym żołądku.

  • W trakcie posiłku oznacza, że tabletkę należy przyjąć między pojedynczymi kęsami lub bezpośrednio po zjedzeniu.

  • Po jedzeniu oznacza, że pokarm utrudniłby wchłanianie składnika aktywnego. Dlatego okres między posiłkiem, a przyjęciem leku powinien wynosić przynajmniej dwie godziny.

Niezależnie od tego, czy przyjmujesz lek przed posiłkiem, w trakcie, czy po jedzeniu, leków nigdy nie połykaj na sucho. Zawsze popij je płynem, dzięki czemu szybciej uwolni się substancja czynna.

Najlepsza jest po prostu kranówka

Tabletki, kapsułki i drażetki należy zawsze popić szklanką wody z kranu. W gruncie rzeczy najlepsza będzie zwykła woda z kranu, ponieważ w odróżnieniu od wód mineralnych niegazowanych lub gazowanych nie zawiera ona żadnych minerałów ani kwasów, które mogłyby mieć wpływ na składnik aktywny. Kawa lub herbata również mogą działać niekorzystnie na przyjmowane leki, ponieważ kofeina i teina przyspieszają ich działanie. Ze względu na wysoką zawartość wapnia mleko absolutnie nie nadaje się do popijania leków. Wraz ze składnikami aktywnymi wapń tworzy związki, które nie wchłaniają się przez błonę śluzową jelit, a tym samym nie przedostają się do krwiobiegu. W ten sposób ogranicza się szczególnie działanie antybiotyków.

Zwróć uwagę na odpowiedni czas

Nasze narządy podlegają zegarowi wewnętrznemu i codziennym wahaniom aktywności, a także procesom metabolicznym i hormonom. Dlatego leki nie działają tak samo dobrze o każdej porze dnia.

Na przykład kortyzon należy zawsze przyjmować, ponieważ produkcja kortyzonu w naszym organizmie jest najwyższa we wczesnych godzinach porannych. W ten sposób zmniejszysz możliwe efekty uboczne.

Leki na reumatyzm i leki przeciwalergiczne najlepiej przyjmować wieczorem. Jeśli cierpisz na reumatyzm, przyjmowanie leków wieczorem uchroni cię przed poranną sztywnością stawów, a jeśli jesteś alergikiem, zadbasz o to, by w nocy nie paść ofiarą ataku duszności.

Leki hamujące wydzielanie kwasów, jeśli przed spaniem weźmiesz odpowiedni preparat. W ten sposób w nocy uchronisz się przed refluksem, a dodatkowo ochronisz również błony śluzowe żołądka i przełyku.

Jak uniknąć problemów z połykaniem tabletek

Nie zawsze łatwo przełknąć większe lub grubsze tabletki. Trudności z przyjmowaniem leków mają szczególnie osoby starsze. Jeśli jednak będziesz postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami, będziesz w stanie bez wysiłku połknąć nawet najgrubsze tabletki.

  • Stań lub usiądź prosto. Przyjmowanie tabletek na leżąco może skończyć się tym, że utkną one w przełyku i spowodują podrażnienia lub nawet urazy.

  • Jeśli jesteś obłożnie chory, przechyl górną część ciała do góry o 45 stopni.

  • Umieść tabletkę lub kapsułkę w ustach i wypij szklankę wody dużymi łykami.

  • Podczas połykania kapsułek, przechyl głowę do przodu. W ten sposób sprawisz, że nie przyklei ci się do gardła.

Jeśli masz trudności z połykaniem, umieść tabletkę na łyżeczce z musem jabłkowym lub purée ziemniaczanym.

Niektóre pokarmy mogą wchodzić w interakcję z lekami

Żywność może znacząco wpływać na działanie leków. Może albo je zwiększać, albo całkowicie je redukować. Dlatego należy za wszelką cenę unikać niektórych kombinacji.

Produkty spożywcze zakrzywiające działanie:

  • Produkty pełnoziarniste oraz musli sprawiają, że leki przeciwbólowe takie jak aspiryna czy paracetamol nie działają, ponieważ błonnik pokarmowy wiąże się z środkami przeciwbólowymi, co zapobiega ich wchłanianiu przez jelita.

  • Grejpfruty: Owoce cytrusowe hamują działanie enzymów wątrobowych, które są niezbędne do rozkładu leków. W ten sposób bardzo zwiększa się działanie leków takich jak beta-blokery lub leki obniżające poziom cholesterolu.

  • Lukrecja w połączeniu ze środkami odwadniającymi może prowadzić do zwiększonej utraty potasu, powodując osłabienie mięśni i wysokie ciśnienie krwi.

  •    Ser i jogurt kolidują z bisfosfonianami znajdującymi się w lekach na osteoporozę, powstrzymując działanie kościotwórcze.

  • Ze względu na wysoką zawartość witaminy K, zielone warzywa i sałata hamują działanie antykoagulantów.

W przypadku wszystkich powyższych pokarmów należy zachować co najmniej dwugodzinny odstęp od przyjęcia jakichkolwiek leków.

Jak często? Prawidłowe przyjmowanie leków.

Raz dziennie: Lek przyjmuj zawsze o tej samej godzinie. Akceptowalne są różnice maksymalnie dwóch godzin.

Dwa razy dziennie: Lek należy przyjmować rano i wieczorem w dwunastogodzinnych odstępach czasu.

Trzy razy dziennie: Lek należy przyjmować rano, w południe lub wczesnym popołudniem i przed pójściem spać. Najlepiej byłoby, gdyby okres pomiędzy przychodami wynosił około ośmiu godzin.

Więcej Artykułów