Mam problem z zapamiętywaniem nazwisk uczniów lub uczestników kursów

Pan Piotr z Lublina pyta: Zwykle świetnie zapamiętuję liczby, ale mam problem z imionami. Jako nauczyciel mam problem z zapamiętywaniem nazwisk uczniów lub uczestników kursów. Ci szczególnie uzdolnieni lub dobrze pracujący pozostają w mojej pamięci, ale imiona tych nierzucających się w oczy szybko znikają. 

Mam problem z zapamiętywaniem nazwisk uczniów lub uczestników kursów

Metoda łączenia zdjęć z imionami jest bardzo czasochłonna. Czy ma Pan jeszcze jakieś wskazówki, które pomogą mi w krótkim czasie zapamiętać imiona? Przeprowadzając test, byłem w stanie bez problemu przypisać twarze do zawodów, ale z imionami miałem problem. Czytałem już różne publikacje na ten temat, na przykład „Myślenie – Uczenie się – Zapominanie” Frederika Vestera. Istnieją również różne leki poprawiające pamięć. Czy są skuteczne? Witamina E nie równa się witaminie E. Kompletna witamina E zawiera sześć lub siedem elementów składowych. W aptekach witamina E występuje jako preparat jednoskładnikowy, a mianowicie jako alfa-tokoferol. Czy nie jest tak, że tylko kompletna witamina E jest skuteczna? Gdzie można ją dostać? Czy uważa Pan, że jest skuteczna? 

dr Markus Numberger odpowiada: O problemy z imionami zapytałem żonę, która również jest nauczycielką. Wydaje się jej, że ma taki sam problem i jedyną metodą, która jej pomaga, jest wkuwanie. Tak jak uczniowie muszą odrobić pracę domową, tak w tym przypadku musi zrobić to też nauczyciel. Na początku roku szkolnego moja żona robi zdjęcia wszystkim uczniom swoim smartfonem, a następnie intensywnie uczy się w domu nazwisk za pomocą zdjęć, używając zwykłych metod nauki słownictwa. Pomocne będą też aplikacje na smartfony dla nauczycieli, ponieważ wyświetlają one zdjęcie danego ucznia wraz z dodatkową notatką.

Leki poprawiające pamięć

Prawdopodobnie ma Pan na myśli preparaty z miłorzębem lub witaminą B12. Miłorząb zwiększa przepływ krwi do mózgu, co może mieć pozytywny wpływ na pamięć. Nie jestem w stanie jednak powiedzieć, czy tak rzeczywiście jest i czy poprawia on zarówno pamięć, jak i zdolności poznawcze. Wyniki badań są niejednoznaczne, a badania, które przyniosły pozytywne wyniki, były w większości finansowane przez producentów preparatów z miłorzębem. Warto znaleźć poświęcony temu obszerny artykuł. 

Witamina E

Witamina E jest zbiorowym terminem oznaczającym substancje rozpuszczalne w tłuszczach o działaniu antyoksydacyjnym. Najpopularniejsze formy witaminy E nazywane są tokoferolami. Witamina E nie składa się zatem z różnych składników, ale istnieją różne formy (izomery) witaminy E, które tylko nieznacznie różnią się budową chemiczną, ale ich właściwości antyoksydacyjne są zupełnie inne. Alfa-tokoferol jest najczęściej stosowanym i syntetycznie produkowanym izomerem witaminy E. Ma pewne pozytywne i mniej pozytywne właściwości w porównaniu do innych izomerów.

Więcej Artykułów