Sprawny mózg dzięki wystarczającej ilości wody Czy pijesz wystarczająco dużo? Rozwiąż test!

Sprawny mózg dzięki wystarczającej ilości wody Czy pijesz wystarczająco dużo? Rozwiąż test!

Dr Markus Numberger

15 września 2022

Woda jest eliksirem życia dla twojego mózgu – bez niej w twoim organizmie nic nie będzie prawidłowo działać. Woda służy jako środek transportu i rozpuszczalnik, a także do oczyszczania organizmu z substancji szkodliwych i odpadów – także w mózgu. Aby dobrze funkcjonować, należy zadać sobie pytanie: czy pijesz wystarczająco dużo? Ile wody należy pić? Jakie są zalecenia? A czy zbyt duża ilość wody jest szkodliwa? Na wszystkie te pytania odpowiem tutaj.

Sprawny mózg dzięki wystarczającej ilości wody Czy pijesz wystarczająco dużo? Rozwiąż test!

3 powody, dla których woda jest tak ważna dla twojego mózgu

- Woda reguluje temperaturę ciała. Bez wody mózg uległby przegrzaniu! Skutkiem tego byłyby bóle głowy, a nawet udar cieplny.

- Woda transportuje składniki odżywcze i elektrolity do komórek mózgowych. Bez wody mózg nie byłby zaopatrywany w „pożywienie”. W rezultacie nie można byłoby się skoncentrować, a wydajność mózgu by spadła.

- Woda usuwa produkty przemiany materii i toksyny, które powstają podczas obumierania komórek w mózgu. W przeciwnym razie komórki mózgowe będą się powoli „zatruwać”. W ten sposób mogą obumierać.

Ile wody potrzebuje twój organizm?

Zalecane minimalne zapotrzebowanie dla osoby dorosłej wynosi około 35 mililitrów na kilogram masy ciała. Oznacza to, że średnio potrzeba od 2 do 3 litrów płynów dziennie.

Jak często i w jakich ilościach należy pić

Jelita mogą wchłonąć tylko około 500 do 800 ml wody na godzinę. Wszystkie ilości powyżej tej wartości są wydalane w postaci niewykorzystanej.

MOJA PORADA

Nie jest dobrym pomysłem picie dużych ilości naraz, ponieważ picie hurtowe nie działa! Należy pić 1 małą szklankę wody na godzinę. To optymalne rozwiązanie!

Czy można wypić za dużo wody?

Nie należy pić więcej niż 3 litry płynów dziennie! W gorące dni można pić więcej, jeśli jest się spragnionym. Organizm dorosłego człowieka może przyjąć do 10 litrów wody w ciągu dnia przez krótki okres czasu.

UWAGA

Picie zbyt dużej ilości wody przez dłuższy czas może doprowadzić do zatrucia wodnego. W przebiegu tego wypłukiwane są niezbędne do życia elektrolity i sole: problem dotyczy serca, nerek, płuc, a nawet mózgu!

Zwracaj uwagę na to, ile codziennie pijesz

Wiele osób starszych pije za mało. Dzieje się tak dlatego, że uczucie pragnienia spada się wraz z wiekiem. Dlatego ważne jest, aby kontrolować ilość wypijanych napojów: ustaw na stole w kuchni butelki, których zawartość musisz wypić w ciągu dnia. Pij przez cały dzień, po 1 szklance naraz, zgodnie z zaleceniami. W ten sposób można sprawdzić, ile się już wypiło. Kiedy kładziesz się spać, butelki powinny być puste!

Słowa kluczowe:
sprawny mózgtestwoda

Więcej Artykułów