Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością?

Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością?

Beate Rossbach

26 kwietnia 2023

Ślady potu pod pachami, mokre i lepkie stopy w sandałach i strużki potu spływające po plecach – to mogą być irytujące skutki uboczne gorącej i wilgotnej, letniej aury. Z poniższego artykułu dowiesz się, co możesz zrobić, by zapobiec nadmiernej potliwości i nieprzyjemnym zapachom.

Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością?

Pocenie to metoda regulacji temperatury

Kiedy na dworze jest bardzo ciepło, kiedy uprawiasz sport, kiedy masz gorączkę lub po prostu kiedy jesteś zbyt ciepło ubrany, twoje ciało zaczyna się pocić. Jest to bardzo rozsądna reakcja organizmu, ponieważ musimy zrównoważyć różnice temperatur pomiędzy wnętrzem ciała a otoczeniem poprzez wydzielanie płynu.

Ale zbyt duża ilość potu jest nie tylko irytująca, ale także po pewnym czasie może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, ponieważ bakterie na skórze rozkładają kwasy tłuszczowe zawarte w pocie. W wyniku tej reakcji powstaje między innymi kwas masłowy, który jest odpowiedzialny za charakterystyczny zapach potu. Pierwszym krokiem zapobiegającym nadmiernej potliwości i chroniącym przed nieprzyjemnym zapachem jest zatem dokładna higiena osobista.

Niektórzy pocą się więcej niż inni

Czas i ilość wydzielanego przez nas potu kontroluje autonomiczny układ nerwowy, na który nie mamy wpływu. Impuls wydzielania potu wyzwalany jest przez neuroprzekaźniki. W tym procesie decydującą rolę gra acetylocholina.

Autonomiczny układ nerwowy i jego główna część – układ współczulny – aktywuje się w momencie stresu, zwiększając potliwość. Niektórzy ludzie bardzo szybko reagują na stres lub wyższe temperatury i szybciej się pocą – wcale nie musi się kryć za tym żadna choroba. U niektórych układ współczulny tak silnie aktywuje gruczoły potowe i zwiększa wydzielanie acetylocholiny, że pocimy się szybciej i intensywniej, niż wymaga tego termoregulacja organizmu. W medycynie mówi się o nadpotliwości.

Uwaga! Jeśli mocno się pocisz bez powodu lub w nocy budzisz się zlany potem, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Należy wykluczyć schorzenia takie jak nadczynność tarczycy, zakażenie lub złośliwe nowotwory.  

Naprzemiennie zimny i ciepły prysznic wzmacnia naczynia krwionośne

Letni prysznic i nacieranie ciała (patrz ramka poniżej) odświeżają i pomagają oczyścić skórę z potu. Poranny zimny i ciepły prysznic na przemian reguluje dodatkowo gospodarkę termalną organizmu i zapobiega nadpotliwości. Wodolecznictwo metodą Kneippa działa niczym trening naczyń, dzięki któremu organizm nie będzie reagował tak mocno na letnie upały.

Rozpocznij prysznic jak zwykle od ciepłej wody, a następnie przełącz wodę na zimną na kilka sekund. Trzykrotnie polej ciało na przemian ciepłym i zimnym strumieniem, kończąc poranny prysznic zimną wodą.

Właściwa dieta zmniejsza potliwość

Gdy temperatury są bardzo wysokie, warto wybrać lekkie potrawy i jeść dużo owoców i warzyw. Należy ograniczyć spożycie mięsa i tłuszczów zwierzęcych. Postępuj tak, jak ludzie z południa: jedz dużo ryb, a warzywa skrapiaj delikatnie oliwą z oliwek. Możesz również sięgać po produkty z lodówki.

Stwórz własny dezodorant

Olejki eteryczne nie hamują pocenia się jak antyperspiranty, ale przeciwdziałają nieprzyjemnym zapachom i naturalnie odświeżają. Dzięki wybranym olejkom można stworzyć własny dezodorant.

Olejki idealne do dezodorantu:

■       cytrynowy

■       limonowy

■       pomarańczowy

■       lawendowy

■       z szałwii muszkatołowej

■       z szałwii

Możesz zdać się na swój nos i wybrać takie zapachy, które najbardziej ci odpowiadają. Dodaj 20 kropli wybranego olejku lub olejków do 50 ml przegotowanej wody, a następnie dodaj 100 mililitrów skoncentrowanego alkoholu, takiego jak wódka. Przelej mieszankę do butelki z atomizerem (z apteki, sklepu lub drogerii) i już możesz korzystać ze swojego dezodorantu.

Irytujące i wstydliwe

Widoczne plamy potu są niezwykle nieprzyjemne dla cierpiących na nadpotliwość oraz odstraszają innych.

Produkty, które mają właściwości chłodzące:

■       Ananas       

■ Pomarańcze

■       Arbuz

■ Rzodkiewka

■       Rzodkiew

Niektóre potrawy i środki pobudzające, takie jak mocno przyprawione herbaty, gorące zupy, kawa i alkohol powodują, że pocimy się mocniej. Dlatego jeśli masz tendencje do nadpotliwości, unikaj tych produktów.

Kuracja z szałwią

Olejek eteryczny z szałwii w połączeniu z innymi składnikami tej rośliny hamuje wydzielanie potu. Podejrzewa się, że składniki szałwii „atakują” zakończenia nerwowe gruczołów potowych i właśnie tam hamują produkcję potu. Najlepiej wykorzystać działanie szałwii, stosując kurację z herbatą z szałwii. Przez dwa tygodnie, rano i wieczorem, pij filiżankę świeżo zaparzonej herbaty z szałwii, przygotowanej według następującego przepisu: zalej dwie łyżeczki suszonych liści szałwii 200 ml wrzącej wody i pozostaw przez 15 minut do naciągnięcia, a następnie odsącz.

Kora dębu i ziemia lecznicza, by utrzymać suchość stóp

Kora dębu zawiera kwasy taninowe, które działają ściągająco na gruczoły potowe. Efekt ten można osiągnąć, stosując osuszającą kąpiel stóp. Aby ją przygotować, zagotuj 20 g suchej kory dębu (z apteki) w 2 litrach wody. Gotuj na wolnym ogniu, aż płyn zredukuje się o połowę. Odcedź napar i ostudź do temperatury około 36°C, a następnie mocz w nim stopy przez 15 minut. W razie potrzeby można taki zabieg powtarzać codziennie. Ziemia lecznicza (z apteki lub drogerii) wiąże nie tylko pot, ale również zawarte w nim toksyny. Wystarczy posypać nią płatek kosmetyczny i przetrzeć stopy po porannej kąpieli.

Ochładzające nacieranie ciała

Napar z czarnej herbaty

Przygotuj mocną czarną herbatę, zalewając 4 torebki litrem wrzącej wody. Po ostudzeniu namocz w naparze rękawice do mycia i przetrzyj nim miejsca, które wydzielają najwięcej potu.

Nacieranie octem jabłkowym

Wymieszaj 1 litr octu jabłkowego z 1 litrem wody, zanurz w nim ściereczkę i natrzyj nim całe ciało po kąpieli.

Więcej Artykułów