Naturalne kosmetyki dla suchej i swędzącej skóry

Zimny i mroźny wiatr czy suche powietrze w ogrzewanych domach to wyzwania dla Twojej skóry, które mocno nadwyrężają jej naturalne mechanizmy obronne i regeneracyjne. Przez niesprzyjające czynniki skóra szybciej staje się sucha, szorstka i spierzchnięta, ponieważ ciepłe powietrze generowane przez domowe kaloryfery zawiera bardzo mało wilgoci. Skóra traci przez to więcej wody, bo ta zbyt szybko wyparowuje z jej powierzchni. Naturalna bariera ochronna osłabia się i w efekcie skóra szybciej się starzeje. Na całe szczęście przyroda oferuje cały szereg delikatnych środków, które odżywiają podrażnioną skórę, mają działanie przeciwzapalne i pomogą jej wrócić do formy.

Naturalne kosmetyki dla suchej i swędzącej skóry

Kosmetyki na bazie mleka

Stosowanie produktów mlecznych do pielęgnacji skóry jest znane już od czasów Kleopatry, która podobno swoje „luksusowe ciało” kąpała w oślim mleku. Mleko i jego produkty, oprócz minerałów takich jak wapń, dostarczają również witaminy A, B i D. Wartościowe tłuszcze mleczne i kwas mlekowy stabilizują płaszcz ochronny najbardziej zewnętrznej warstwy skóry – warstwę hydrolipidową. Jej zadaniem jest ochrona przed patogenami i wysuszaniem. Białka mleka wpływają łagodząco na swędzącą, piekącą skórę z lekkim stanem zapalnym, cukier mleczny wspomaga zatrzymywanie wilgoci. Proponowany w poniższych przepisach twaróg śmietankowy jest wyjątkowo bogatym odżywczo wariantem produktu mlecznego (zawartość tłuszczu 40% w suchej masie).

1. Maska odżywczo-łagodząca

Składniki: twaróg śmietankowy, marchew (lub olej marchwiowy), melisa cytrynowa.

Działanie: melisa cytrynowa koi nie tylko emocje, ale i twoją skórę – także przy zakażeniu opryszczkowym. Marchew lub olej marchwiowy (do kupienia w aptece i ekosklepie) dostarcza beta karoten jako izomer witaminy A. Ponadto działa niczym prawdziwa fontanna młodości dla twojej skóry. Wspomaga tworzenie nowych komórek skóry, ich regenerację i elastyczność.

Przygotowanie: wymieszaj 50 g twarogu śmietankowego (o temperaturze pokojowej), 1/4 startej marchwi lub 1/2 łyżeczki oleju marchwiowego oraz napar z 50 ml wody i 3 łyżek listków melisy cytrynowej. Masę można dodatkowo zagęścić mąką ryżową lub jeszcze odrobiną twarogu.

Zastosowanie: nałóż maskę pędzlem kosmetycznym lub palcami (umyj uprzednio ręce!). Pozostaw na 10-15 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą przy pomocy ręczniczka.

2. Maska przeciwzapalna – również na czerwone nosy i spierzchnięte usta

Składniki: twaróg śmietankowy i płatki owsiane.

Działanie: Płatki owsiane zawierają polifenole, które wykazują działanie przeciwświądowe i przeciwzapalne. W połączeniu z odżywczą bazą – twarogiem śmietankowym – maska ta jest idealna dla szorstkiej cery, czerwonych zakatarzonych nosów i popękanych ust.

Przygotowanie: wymieszaj garść płatków owsianych (lub kaszki) w podobnej ilości twarogu. Wymieszaj z dodatkiem odrobiny mleka do uzyskania gładkiej, łatwej do rozprowadzenia masy.

Zastosowanie: nanieś maskę na twarz – również na zaczerwienione miejsca na nosie i ustach (dalej postępuj jak z maską nr 1).

3. Pielęgnująca maska dla suchych, popękanych dłoni

Składniki: banan, oliwa z oliwek lub olej z dyni, twaróg śmietankowy

Działanie: dojrzały banan nawilża skórę i dostarcza substancji odżywczych o działaniu regenerującym. Oleje roślinne dostarczają wartościowych kwasów tłuszczowych oraz substancji odżywczych, które chronią skórę.

Przygotowanie: rozgnieć dojrzałego banana i dodaj do niego 1 łyżkę oleju. Dodaj 1-2 łyżki twarogu śmietankowego i wymieszaj wszystko do uzyskania łatwej do rozprowadzania masy.

Zastosowanie: nałóż grubą warstwę maski na dłonie – najłatwiej będzie to zrobić po prostu rękami. Maska powinna pozostać na rękach przez 30-45 minut. Jeżeli masz wystarczająco duże rękawiczki jednorazowe, możesz z nich skorzystać i tym samym skrócić czas wchłaniania się substancji z maski, gdyż powstałe ciepło intensyfikuje jej działanie.

Pij – pomożesz skórze! Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów od wewnątrz jest balsamem dla Twojej skóry. Nie pozwól, aby twoja skóra cierpiała! Pij codziennie około 1,5 litra niskokalorycznych płynów, np. wody mineralnej czy niesłodzonej herbaty owocowej lub ziołowej.
 
Słowa kluczowe:
skóra

Więcej Artykułów