Stres, napięcie i zaburzenia pamięci – czy to mogą być pierwsze oznaki nerwicy?

Artykuł partnera

17 maja 2022

Pojęcie nerwicy po raz pierwszy zostało użyte w XVIII wieku przez Williama Cullena, szkockiego lekarza, który właśnie w ten sposób opisywał określone zaburzenia psychiczne oraz ich objawy, nie dające się powiązać bezpośrednio z zaburzeniami o podłożu organicznym. Termin ten był także używany przez Freuda i określany jako nerwica lękowa. Czym jest nerwica i jak sobie z nią radzić?

Stres, napięcie i zaburzenia pamięci – czy to mogą być pierwsze oznaki nerwicy?

Czym jest i skąd się bierze nerwica?

Obecnie pod pojęciem nerwicy określane są zaburzenia psychiczne uniemożliwiające lub utrudniające codzienne funkcjonowanie chorego, które mają charakter niepsychotyczny.

Zaburzenia tego typu mogą przybierać różnorodne formy, ich podłoże także może mieć wiele różnych przyczyn. Na powstanie i rozwój nerwicy mogą mieć wpływ takie czynniki zewnętrzne, jak: przechodzenie trudnych sytuacji życiowych, problemy osobiste oraz zawodowe czy brak wsparcia ze strony najbliższych. Duże znaczenie mają także czynniki wewnętrzne, do których zalicza się głównie:

indywidualne cechy osobowości,

nierozwiązane wewnętrzne konflikty,

umiejętność radzenia sobie ze stresem i sytuacjami stresowymi.

Określenie przyczyny powstawania nerwicy nie jest zadaniem łatwym, często uważa się że jej etiologia ma charakter wieloczynnikowy. Warto wiedzieć też, że w przypadku osób których bliscy cierpieli na nerwicę lub innego rodzaju zaburzenia psychiczne, rośnie prawdopodobieństwo zapadnięcia także na tą przypadłość.

Jakie wyróżnia się rodzaje nerwicy?

Współczesna medycyna wyróżnia kilka rodzajów nerwic. Każda z nich może odznaczać się pojawianiem się innych od siebie objawów oraz charakteryzować innym sposobem jej leczenia. Do najczęściej występujących należy zaliczyć nerwicę lękową, która objawia się powstaniem nieuzasadnionego lęku oraz objawami paniki. Często też spotykana jest nerwica depresyjna w przypadku której dominującym objawem jest długotrwałe obniżenie nastroju chorego. Do innych typów nerwic zaliczyć można:

nerwicę natręctw, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,

nerwicę histeryczną

nerwicę neurasteniczną.

Zaburzeniami o podłożu nerwicowym są także różnego rodzaju fobie, zaburzenia stresu pourazowego czy zaburzenia konwersyjne.

Najczęstsze oznaki nerwicy

Pierwsze objawy nerwicy pojawiają się najczęściej u osób od 25 do 45 roku życia i problem ten dotyka różne osoby niezależnie od płci, wykształcenia czy statusu materialnego. Coraz więcej osób wybiera także sprawdzone leki na uspokojenie, które pomagają radzić sobie z pierwszymi objawami zaburzeń nerwicowych. Do pierwszych pojawiających się objawów nerwicy specjaliści zaliczają lęk, który może przybierać różnorodne formy. Może występować on w formie napadów lęku a także jako lęk uogólniony, pojawiający się przez większość czasu.

Lęk nie jest jednak jedynym objawem zaburzeń nerwicowych. Objawy somatyczne towarzyszące nerwicy to przede wszystkim kołatanie serca, drżenie rąk oraz duszność. Nierzadko pojawia się także zmożona potliwość oraz zawroty i bóle głowy. Pacjenci często uskarżają się także na nudności oraz odczuwanie suchości w jamie ustnej. Często pojawiają się zaburzenia pamięci oraz problemy ze skupieniem. Jeśli poszukujesz sprawdzonych informacji na temat nerwicy dowiedz się więcej o nerwicy lękowej na blogu Wapteka.pl.

Jak sobie radzić z nerwicą i jej objawami?

Leczenie nerwicy powinno przebiegać dwutorowo i w tym przypadku zalecane jest połączenie psychoterapii oraz farmakoterapii. Podczas sesji ze specjalistą pacjent otrzymuje pomoc oraz wsparcie mentalne. To dzięki psychoterapii jest on w stanie zdystansować się do niektórych spraw (w tym problemów), zrozumieć podłoże choroby oraz nauczyć sobie z nią radzić. Farmakoterapia ma na celu złagodzenie objawów towarzyszących nerwicy. Często pacjenci otrzymują leki na uspokojenie a także lek których zadaniem jest bezpośrednie działanie na receptory synaptyczne.

Więcej Artykułów