Arnika – numer 1 przy wszystkich urazach tępych

Arnika – numer 1 przy wszystkich urazach tępych

Anna Gardyniak

21 września 2018

Arnika to bylina o wysokości około 30 cm, zaliczana do astrowatych (Asteraceae). Jej owłosione liście tworzą rozety, ze środka których wyrasta łodyga. Między czerwcem a sierpniem na końcu łodygi tworzą się lekko żółtawe kwiaty, mające niesymetryczny i postrzępiony pokrój. Jedną z odmian jest arnika górska, która rośnie w Europie, głównie w Alpach i Wogezach.

Arnika – numer 1 przy wszystkich urazach tępych

W celach medycznych stosowane są wyłącznie wysuszone kwiatostany. Leczące działanie arniki w przypadku urazów zostało udokumentowane już w XVII wieku. Obecnie arnika jest jedną z najczęściej stosowanych roślin w leczeniu domowym. W przeciwieństwie do większości innych roślin, które z reguły są używane tylko w jednym, specyficznym schorzeniu, zastosowanie arniki jest bardzo szerokie. Jest to idealny środek pierwszej pomocy przy różnych urazach i w stanach szoku.

Najważniejszymi składnikami kwiatów arniki są:

- flawonoidy,

- olejek eteryczny (tymole, seskwiterpeny, kwasy fenolowe),

- helenalina,

- polisacharydy,

- kumaryna,

- gorycze (arnicyna).

To tymol, wchodzący w skład olejku eterycznego, odpowiada za działanie przeciwzapalne arniki. W podobny sposób działa helenalina. Mogą one ograniczać działanie substancji semiochemicznych i w ten sposób przeciwdziałać stanom zapalnym oraz powstawaniu obrzęków. Dlatego arnika ma działanie podobne do kortyzonu, ale nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych.

Arnika pomaga przy:

  • stłuczeniach,
  • kontuzjach,
  • krwiakach,
  • bólach mięśni i reumatycznych bólach stawów,
  • zapaleniu śluzówki jamy ustnej.

Przy stosowaniu zewnętrznym, w formie maści czy jodyny, arnika:

  • działa przeciwzapalnie,
  • zmniejsza opuchliznę,
  • uśmierza ból,
  • działa bakteriobójczo.

Wewnętrznie arnikę można stosować jedynie w medycynie homeopatycznej, ponieważ helenalina w eterycznym olejku z liści ma właściwości toksyczne. Arnika w przeszłości była stosowana w medycynie ludowej w herbatach pitych dla wzmocnienia serca. Obecnie jest zalecana jedynie do płukania jamy ustnej.

Jeśli ktoś ma alergię na rośliny astrowate, jak np. rumianek, nie powinien stosować arniki, ponieważ może to doprowadzić do wysypki skórnej.

Wysuszone liście arniki, wyciąg z arniki, gotowe preparaty z ekstraktem z arniki i globulki arniki można dostać w aptekach.

Zastosowanie arniki w homeopatii

Rozpuść powoli w ustach 3 granulki o potencji C30 przy kontuzjach - bezpośrednio po zdarzeniu.

Herbatka z arniki Stosuj ją przy zapaleniach w jamie ustnej i aftach. Zalej wodą od 1 do 2 łyżeczek wysuszonych liści arniki. Po 15 minutach odcedź napar. Płucz usta letnią herbatą kilka razy dziennie. Kompresy z arniki pomagają na obrzęki Działają kojąco na ból przy stłuczeniach i innych kontuzjach oraz likwidują obrzęki. Wymieszaj jedną łyżkę stołową wyciągu z arniki z dziewięcioma łyżkami stołowymi wody. Następnie namocz ręcznik, który posłuży jako kompres. Należy go przykładać na 15 minut w chore miejsce. Olej z arniki uśmierza ból Napełnij słoiczek garścią liści arniki i zalej je oliwą z oliwek, aż liście zostaną całkowicie zakryte. Pozostaw całość na trzy tygodnie w nasłonecznionym miejscu. Po odsączeniu użyj oleju do masażu bolących mięśni lub stawów.

Więcej Artykułów