Najważniejsze informacje dotyczące śpiączki cukrzycowej. Co robić?

Najważniejsze informacje dotyczące śpiączki cukrzycowej. Co robić?

Dr med. Rainer Limpinsel

24 stycznia 2023

Gdy poziom cukru we krwi jest za wysoki, lekarze mówią o hiperglikemii. Gdy osiąga wartość krytyczną, chory zapada w śpiączkę (z utratą przytomności). Takie zdarzenie ma miejsce w życiu 10% cukrzyków przynajmniej raz, z czego jedna czwarta z nich przed tym incydentem nie miała świadomości swojej choroby. W tym rozdziale chcę podzielić się z Czytelnikami całą moją wiedzą, gdyż w ekstremalnym przypadku niesienie pomocy może okazać się walką o życie.

Najważniejsze informacje dotyczące śpiączki cukrzycowej. Co robić?

Cukrzycy typu 1 zapadają w śpiączkę w wyniku kwasicy ketonowej, która z powodu niedoboru insuliny jest bardzo niebezpieczna. Do takiej śpiączki może dojść już przy parametrach >350 mg/dl. Najważniejszym czynnikiem ją wywołującym są infekcje.

Cukrzycy typu 2 są zagrożeni śpiączką hiperosmolarną

Poziom cukru we krwi może wtedy przekroczyć wartość 1000 mg/dl.Tak przesycona cukrem krew „wyciąga” wodę z organizmu. Dochodzi do wzmożonego oddawania moczu. Pacjent odczuwa bardzo nasilone pragnienie. Utrata wody może długotrwale uszkodzić nerwy, a gospodarka elektrolitowa organizmu zaczyna żyć własnym życiem. Ciało wysycha, a pacjent staje się apatyczny lub traci świadomość.

Taki stan to zagrożenie życia! Może dotknąć również cukrzyków typu 1.

Trzy przyczyny śpiączki hiperosmolarnej

1. Gdy chorujemy na cukrzycę, o istnieniu której dotychczas nie mieliśmy pojęcia, albo gdy na dłuższy czas zapomnieliśmy o zastrzykach z insuliny, pojawia się niedobór tego hormonu. Bardzo rzadko zdarza się to również cukrzykom, którzy przez bardzo długi czas nie przyjmowali przepisanych tabletek.

2. Gdy popełniasz błąd przy obsłudze pompy, pena lub strzykawki i nie podasz sobie całej dawki insuliny.

3. Gdy dawka insuliny jest w porządku, ale Twój organizm potrzebuje więcej. Tak się może zdarzyć w przypadku stresu, infekcji, operacji czy ciężkich chorób.

Sygnały alarmowe, które wskazują na zagrożenie śpiączką cukrzycową

- Częste oddawanie moczu

- Wzmożone pragnienie

- Zmęczenie

- Mdłości

- Wymioty

- Bóle brzucha

- Ogólne znużenie

Pomiar, pomiar, pomiar

Znaczna większość (95%) cukrzyków cierpi na cukrzycę typu II. Właściwie śpiączka hiperosmolarna u takich pacjentów dobrze się leczy. Ale najpierw trzeba wiedzieć, że może do niej dojść – i to tu leży ryzyko. Niektórzy cukrzycy przez wiele lat nie badają poziomu cukru we krwi – ani w domu, ani w laboratorium. Nadmiar cukru we krwi rośnie bardzo długo, latami, i staje się śmiertelnym zagrożeniem. Około 23% osób zapadających w śpiączkę na nią umiera.

Moja porada lekarska

Porada lekarska

Odwiedzaj co trzy miesiące lekarza i sprawdzaj poziom hemoglobiny glikowanej w Twojej krwi. W ten sposób zażegnujesz niebezpieczeństwo śpiączki hiperosmolarnej.

Sam to przeżyłem

Wiosną 2007 bardzo chciało mi się pić. „Chodziły za mną” słodzone napoje. Chociaż sam jestem lekarzem, zbagatelizowałem objawy. Zanim trafiłem na badania krwi, minęły trzy miesiące. Zdecydowałem się na nie tylko dlatego, że od tygodnia nie byłem w stanie podnieść się z sofy – czułem się tak osłabiony.

Otarłem się wtedy o śpiączkę hiperosmolarną, uniknąłem jej „na styk”. Gdybym się minimalnie lepiej czuł, zapewne do dziś nie zmierzyłbym poziomu cukru w mojej krwi. A wtedy cukrzyca na pewno spowodowałaby poważne szkody w moim ciele. To utwierdza w przekonaniu, że każdy człowiek powyżej czterdziestego roku życia musi odbywać profilaktyczne badania lekarskie.

Natychmiast wołaj lekarza!

Osobom znajdującym się w pobliżu cukrzyka, który zapadł w śpiączkę, nie pozostaje nic innego, jak telefon na pogotowie i ułożenie chorego w pozycji bezpiecznej. Innych czynności nie podejmuje się z racji tego, że najpierw należy ze stuprocentową pewnością stwierdzić, co właściwie zaszło.

Nawet lekarz pogotowia ratunkowego nie będzie w stanie zbyt wiele zdziałać na miejscu, gdyż szczegółowe badania krwi odbędą się dopiero w szpitalu. Najważniejsza jest tutaj wartość potasu. Insulina ma również na nią wpływ. Zbyt niski poziom potasu we krwi może spowodować zatrzymanie akcji serca.

Insulina na oko

Praktykowane wcześniej leczenie, polegające na wstrzykiwaniu wysokich dawek insuliny, nie jest prawidłowe. Zbyt gwałtowne obniżenie poziomu cukru we krwi może spowodować zaburzenia metaboliczne, prowadzące do śmierci. Dowiedli tego niemieccy naukowcy już w 2007 roku (Hensen i in.: Aktuelle Therapie der diabetischen Ketoazidose und des nicht-ketoazidosen hyperosmolaren Komas; Diabetologie 2/2007, 108-117).

Moja porada lekarska

WNIOSEK

Zasadnicze zagrożenie przy nadmiernie podniesionym poziomie cukru tkwi zupełnie gdzie indziej! Śpiączka cukrzycowa nie zdarza się zbyt często, ale mimo to należy wiedzieć o niej jak najwięcej. Jeżeli przyjrzeć się codzienności tysięcy polskich cukrzyków, widzimy, że problemem są głównie długotrwale nieco podniesione parametry cukru we krwi. Jeżeli hemoglobina glikowana wynosi powyżej 7%, najprawdopodobniej będziesz zmagać się z uszczerbkami zdrowotnymi, jakie przyniesie ze sobą cukrzyca. Na pewno o tym wiesz: ta choroba może zniszczyć Twoje nogi, nerki, oczy i serce. Zwróć zatem uwagę, aby poziom cukru w Twojej krwi mieścił się w normie.

Więcej Artykułów