7 zaskakujących powodów, dla których tyjesz – jak zapobiec nadwadze

7 zaskakujących powodów, dla których tyjesz – jak zapobiec nadwadze

dr Ulrich Fricke

3 marca 2023

Mało kto w wieku emerytalnym jest w stanie wbić się w dżinsy, które nosił w wieku nastoletnim. Pewne zwiększenie masy ciała jest normalne. Jeśli jednak mimo zdrowej diety wciąż przybierasz na wadze, może to mieć związek z czymś zupełnie innym niż brak samodyscypliny. Oto najczęstsze przyczyny takiego stanu rzeczy oraz porady, jak temu przeciwdziałać.

7 zaskakujących powodów, dla których tyjesz – jak zapobiec nadwadze

1. Twój metabolizm zmienia się wraz z wiekiem

W okresie młodzieńczym ciało jest skupione na wzroście. Najpóźniej w wieku 40 lat przestawia się na utrzymanie uzyskanej masy ciała, więc metabolizm zwalnia. W zależności od uwarunkowań genetycznych, może zwolnić on nawet o 15%. Dodatkowo po trzydziestym roku życia masa mięśni zmniejsza się, a masa tłuszczu wzrasta. Środek zaradczy: regularne uprawianie sportu pomoże zachować masę mięśniową, a może nawet nieco ją zwiększyć. Twoje podstawowe zapotrzebowanie energetyczne, czyli ilość kalorii, których potrzebujesz również w czasie spoczynku, wzrośnie, a Ty zachowasz ponadto wydolność sercową i oddechową. Im więcej masz masy mięśniowej, tym więcej energii zużywasz – nawet we śnie.

2. Zaburzenia flory jelitowej

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze udowodnili w 2013 roku, że flora jelitowa osób otyłych znacznie różni się od flory jelitowej osób o normalnej wadze ciała. Wynika to z faktu, iż niektóre bakterie szczególnie dobrze rozmnażają się dzięki pożywieniu bogatemu w cukry i tłuszcze. Skutek? Składniki pokarmowe lepiej wchłaniają się niż u osób o normalnej wadze ciała. Środek zaradczy: postaw na zdrową dietę ubogą w cukry i tłuszcze. Zrób sobie tygodniową kurację sokiem z kiszonej kapusty i jogurtem probiotycznym (1-2 razy dziennie szklanka lub kubek). Oba te produkty zawierają bakterie kwasu mlekowego, które przywrócą równowagę florze bakteryjnej.

3. Niewystarczające śniadanie

Stare przysłowie mówi, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Oczywiście nie oznacza to, że należy się opychać bez umiaru. Ale brak posiłku również jest złym rozwiązaniem. Poranny posiłek nadaje tempo metabolizmowi i daje energię konieczną na cały dzień, a co więcej, zapobiega atakom wilczego głodu przed południem, które nadmiernie obciążają stan Twojego „kalorycznego konta”. Środek zaradczy: idealne jest lekkie zdrowe śniadanie, np. z samodzielnie przyrządzonym muesli z jogurtem naturalnym i świeżymi owocami, chleb pełnoziarnisty z twarogiem, chudym serem lub wędliną i pokrojonymi surowymi warzywami. Również codzienne jajko na śniadanie dostarcza ważnych protein przy niewielkiej kaloryczności.

4. Niedobór substancji witalnych

Jeśli poziom magnezu, żelaza czy witaminy D w Twojej krwi jest zbyt niski, ma to wpływ na cały organizm. Odczuwasz ciągłe zmęczenie i brak sił na aktywny tryb życia, który pozwala na utratę kalorii. Sytuację może zaostrzać fakt, że przy takim samopoczuciu chętniej sięgasz po zawierające cukier produkty spożywcze, by zyskać z nich nieco energii. Środek zaradczy: wykonaj badanie krwi, mające na celu sprawdzenie ewentualnych braków i wyrównaj je w razie potrzeby odpowiednimi preparatami.

Czy Twoje jelita pracują zbyt wolno?

Jeśli nie możesz pozbyć się nadwagi, może to być oznaka zbyt powolnej pracy Twoich jelit. Niestrawione pożywienie to dodatkowe kilogramy na wadze, a wzdęty brzuch wydaje się większy, niż jest w rzeczywistości. Pomocą będą jogurty probiotyczne oraz błonnik, np. nasiona babki płesznik, które można pić po wymieszaniu z wodą.

5. Śpisz za mało lub za dużo

Osoby cierpiące na niedobór snu jedzą zbyt dużo tłuszczu i przyjmują tym samym więcej kalorii, niż to konieczne. Tak przynajmniej wynika z 16 badań, opublikowanych w listopadzie 2015 roku przez naukowców Uniwersytetu Bostońskiego w USA. Powód? Wskutek niedoboru snu w śluzówce żołądka i trzustce wytwarzany jest pobudzający apetyt hormon o nazwie grelina. Spada natomiast poziom hormonu leptyny, który odpowiada za uczucie sytości. Z drugiej strony, nadmiar snu również jest niekorzystny. W czasie snu zużycie kalorii bowiem spada. Środek zaradczy: Sprawdź swoje zwyczaje, jeśli chodzi o spanie. Dorośli potrzebują 7 – 9 godzin snu na dobę, u osób powyżej 65 roku życia jest to 7 – 8 godzin.

6. Wierzysz reklamom „zdrowych produktów spożywczych”

Wiele produktów spożywczych, które reklamowane są jako korzystne dla Twojego zdrowia, w rzeczywistości wcale takie nie są. Gotowe muesli, batoniki muesli, jogurty owocowe zawierają z reguły zbyt dużo cukru. Również produkty niskotłuszczowe, np. sosy sałatkowe i napoje mleczne mogą działać odwrotnie, niż powinny. Producenci często zastępują utracony smak różnymi dodatkami – poprzez zastosowanie kalorycznych substancji dodatkowych. Przeprowadzone latem 2017 roku na Uniwersytecie Waszyngtona w Waszyngtonie (USA) badanie wykazało, że sztucznie dosładzane produkty „light” sprzyjają gromadzeniu tłuszczu w tkankach ciała, a tym samym – nadwadze. Środek zaradczy: Unikaj produktów gotowych. Jeśli samodzielnie przygotujesz muesli lub jogurt owocowy, uzyskasz zdrowy produkt spożywczy. Nie pij napojów „light”, lecz wodę, herbatki owocowe i rozcieńczone soki owocowe.

7. Opuszczasz zbyt wiele posiłków

Kto często zapomina o posiłkach, zwykle tyje. Fałszywa głodówka prowadzi do ataków wilczego głodu, podczas których zjadasz o wiele więcej. Pomijanie posiłków może również prowadzić do nadwagi, nawet jeśli przyjmujesz mniej kalorii, niż potrzebujesz. Zaobserwowali to w 2015 roku badacze z Uniwersytetu Columbus (USA) podczas testów na myszach. Z obserwacji wynikło, że opuszczanie posiłków zmieniło przemianę materii. Jest to efekt podobny do efektu jo-jo na diecie: organizm przestawia się na „tryb oszczędnościowy” i bardzo skutecznie wykorzystuje każdą dostarczoną mu kalorię. Środek zaradczy: Zjadaj wszystkie posiłki jak dotychczas – ich idealna liczba to 3 – 5.

Więcej Artykułów