Jak się zachować w kontakcie z osobą z chorobą Alzheimera

Jak się zachować w kontakcie z osobą z chorobą Alzheimera

Dr Markus Numberger

24 października 2022

Jeśli ktoś z twoich krewnych lub przyjaciół choruję na chorobę Alzheimera, to jest to obciążenie nie tylko dla samej osoby dotkniętej tym schorzeniem, ale przede wszystkim dla jej otoczenia. Można jednak bardzo pomóc takiemu pacjentowi, jeśli się wie, jak się należy zachowywać w kontakcie z nim. Ułatwi to wam wspólne spędzanie czasu. Poniżej pewne wskazówki.

Jak się zachować w kontakcie z osobą z chorobą Alzheimera

Zaakceptuj nową rzeczywistość

Choroba zmienia spojrzenie pacjenta zarówno na przeszłość, jaki i na teraźniejszość. Osoba taka nie ma pewności, który rok obecnie jest, może również zapominać, kto żyje, a kto umarł. Jeśli więc osobą z demencją zapyta cię: „Kiedy wróci mój mąż?”, to jeśli wiesz, że jej małżonek od wielu lat nie żyje, nie odpowiadaj: „On przecież już dawno umarł”, lecz odpowiedz: „Może jutro” i zmień temat. Celem nie jest informowanie pacjenta o stanie rzeczywistym, lecz jak najmniejsze jego denerwowanie.

Nie dyskutuj o tym, co jest nieprawdą

Osoba chorująca na demencję wierzy w to, co mówi, nawet jeśli jest to kompletnie bez sensu. Dyskutowanie na ten temat nic nie da, będzie tylko przyczyną kłótni i stresu. Nawet jeśli uda ci się przekonać chorego do stanu rzeczywistego i w końcu ci on przytaknie, to i tak wkrótce o tym zapomni.

Nie udzielaj choremu ciągłych wskazówek, lecz poproś go o pomoc

„Czy możesz pomóc mi nakryć do stołu?”, „Czy możesz pomóc mi poskładać pranie?” – słowo „pomóc” jest tutaj kluczowe. Każdy chce być przydatny i potrzebny, każdy chce się czuć osobą produktywną. Dodatkowo prośba stwarza przyjemniejszą atmosferę.

Przedstawiaj się, gdy za każdym razem wchodzisz do pomieszczenia

Nie należy wychodzić z założenia, że pacjent cię rozpozna, zwłaszcza jeśli nie jesteś osobą z kręgu bliskich przyjaciół czy członkiem rodziny. Ale również w stosunku do takich osób chory zaczyna się mylić, zwłaszcza gdy schorzenie postępuje. Człowieka z demencją może przestraszyć czy przerazić twoje nagłe pojawienie się obok niego. Dlatego zawsze najlepiej zbliżać się z przodu, aby taka osoba mogła cię dobrze widzieć, słyszeć i rozumieć.

Nie zadawaj zbyt wielu pytań

Nie stawiaj pytań typu: „Pamiętasz, co jadłeś dzisiaj na śniadanie?”, „Kiedy masz urodziny?” albo „Pamiętasz, jak się nazywam?”. Takie pytania powodują, że osoba, która nie jest w stanie na nie odpowiedzieć, czuje się niepewnie. Zamiast tego lepiej jej podpowiadać: „Zobacz, kto przyszedł: twoja wnuczka Zosia!”.

Rozmawiaj z pacjentem

Rozmawiaj spokojnym tonem, używając prostych słów i krótkich jasnych zdań. Nie mów również o pacjencie w sposób, jakby był on nieobecny. Unikaj wszelkiego rozpraszania uwagi podczas rozmowy z osobą z demencją. Wyłącz radio i telewizor, jeśli chory nie ma nic przeciwko temu. Podczas rozmowy utrzymuj z nim kontakt wzrokowy.

Zanim zaczniesz mówić, upewnij się, że chory skierował na ciebie swoją uwagę. Daj mu czas na odpowiedzi – ich uzyskanie może trochę potrwać. Postaraj się nie przerywać choremu, nawet jeśli jego wypowiedź trochę dłużej trwa i wygląda on, jakby szukał odpowiednich słów.

Więcej Artykułów