Sposoby na zapobieganie żylakom u kobiet, które warto znać

Artykuł partnera

2 grudnia 2022

Czym są żylaki? To rozszerzone, kręte żyły, które widać przez skórę. Są wydłużone i uwypuklone, przez co dla wielu kobiet stanowią powód do kompleksów. Jednak estetyka to jedno, ale nie zapominajmy o zdrowiu - żylaki kończyn dolnych mogą być objawem przewlekłej choroby żylnej. Jak im zapobiegać i co jeszcze warto wiedzieć?

Sposoby na zapobieganie żylakom u kobiet, które warto znać

Jak powstają żylaki?

Żylaki tworzą się poprzez procesy degeneracyjne. To wynik wyższego ciśnienia, które powoduje zwiększony napór krwi na ścianę żylną. Konsekwencją są stany zapalne, ściany żył rozciągają się i powstaje zastój krwi, natomiast zastawki i ściany żylne ulegają osłabieniu.

Żylaki mogą pojawiać się w wyniku predyspozycji genetycznych, ale do innych przyczyn zaliczamy między innymi choroby, na przykład zakrzepicę naczyń żylnych, nadwagę i otyłość, a także długotrwałe i częste siedzenie lub stanie, zbyt małą aktywność fizyczną, niewłaściwą dietę, oraz przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

W jaki sposób zapobiegać powstawaniu żylaków?

  • Aktywność, nawet w pracy

Osiem godzin za biurkiem, w pozycji siedzącej, lub osiem godzin w pozycji stojącej - to praktyka, którą warto zmienić. W pracy należy się ruszać - wstawać, zmieniać pozycję, przynajmniej raz na godzinę przejść się, chodzić po schodach itp. Dlaczego to ważne? Bo ruch sprawia, że mięśnie zaczynają masować naczynia krwionośne, krew wraca do serca, przez co jej zastój zostaje uniemożliwiony.

  • Sport na co dzień

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by podejmować co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu. Jak wspominaliśmy wyżej - ruch bardzo dobrze wpływa na krążenie krwi, pomaga zapobiegać żylakom, ale też innym schorzeniom - na przykład otyłości.

  • Dbanie o odpowiednią masę ciała

Nadwaga i otyłość to jedno ze szczególnych zagrożeń dla zdrowia i jednocześnie częsta przyczyna powstawania żylaków. Dlatego odpowiednio zbilansowana dieta oraz ograniczenie spożycia soli będą tu bardzo wskazane.

  • Schładzanie nóg

Zwłaszcza w ciepłe lub upalne dni. To poprawia krążenie krwi. Co ważne: lepiej unikać gorących kąpieli, bo utrudniają one odpływ krwi z kończyn.

  • Noszenie specjalnych rajstop i podkolanówek antyżylakowych

Takie produkty znajdują się w wyjątkowej serii Gatta Medicare. Są testowane klinicznie i zostały wyprodukowane z wysokiej jakości przędzy. Dzięki użyciu specjalnej technologii, zyskała ona właściwości, które mają działanie przeciwżylakowe i jednocześnie relaksują nogi. Co ważne: zarówno rajstopy, jak i podkolanówki przeciwżylakowe nie różnią się od innych produktów tego typu - wyglądają bardzo estetycznie i można swobodnie założyć je do sukienki, spódnicy czy spodni. Są bardzo komfortowe w noszeniu i wytrzymałe, dzięki czemu będą służyć długo. Rajstopy antyżylakowe będą idealne dla kobiet, które mają skłonności do żylaków, a także - ze względu na wykonywaną pracę - dużo siedzą lub stoją.

  • Noszenie odpowiedniego obuwia

Właściwie dobrane buty, wyposażone także w specjalne wkładki, dobrze amortyzują, pozwalają niwelować skutki wielogodzinnego stania i umożliwiają swobodne poruszanie palcami. To z kolei wpływa na lepsze krążenie krwi.

Dlaczego warto zapobiegać powstawaniu żylaków?

Żylaki to nie tylko problem natury estetycznej. Z czasem mogą zacząć sprawiać większe kłopoty i prowadzić do powikłań, na przykład powstawania owrzodzeń, krwawienia, za także chorób, na przykład zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych, zespołu pozakrzepowego oraz zatoru tętnicy płucnej. Żylaki mogą stać się także przyczyną chorób naczyń.

Poza tym, gdy żylaki już się pojawią, diagnostyka i leczenie wymagają czasu. W niektórych sytuacjach trzeba poddać się zabiegom chirurgicznym, a problem lubi niestety wracać. Dlatego właśnie dbanie o zdrowie nóg i odpowiednia profilaktyka pomogą zachować zdrowie – a wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Słowa kluczowe:
żylaki

Więcej Artykułów