Kampania Pomóż Nam Ruszyć Z Robotą

Anna  Gardyniak

Anna Gardyniak

15.07.2018 r.
Kampania Pomóż Nam Ruszyć Z Robotą

Zbiórka na drukarkę 3D, za pomocą której stworzymy bioniczną trzustkę.

O co chodzi w bionicznej trzustce?

Trwają prace laboratoryjne przy unikatowym projekcie badawczym bionicznej trzustki, która uratuje życie tysiącom osób chorych na cukrzycę.

Szacuje się, że na świecie około 400 milionów chorych cierpi z powodu cukrzycy i związanych z nią schorzeń. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2040 roku ich liczba wzrośnie do 640 milionów. W Polsce już prawie 3 miliony osób zmaga się z cukrzycą. W tej liczbie znajduje się około 200 tysięcy pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu I, która zmusza chorych do regularnego podawania insuliny.

Grupa młodych polskich naukowców pod kierunkiem chirurga transplantologa dr hab. med. Michała Wszoły chce pomóc tysiącom chorych na cukrzycę. I to w sposób, który zastąpi konieczność przewlekłej insulinoterapii. Zespół badawczy fundacji chce wydrukować na drukarce 3D bioniczną trzustkę, która umożliwi chorym na cukrzycę normalne funkcjonowanie.

Bioniczna trzustka nie tylko zapobiega rozwojowi powikłań związanych z cukrzycą, ale przede wszystkim spowoduje, że chory nie będzie musiał do końca życia brać leków zabezpieczających przed odrzutem (tak jest teraz).

I najważniejsze: chory nie będzie czekał na narząd do przeszczepu! Bioniczna trzustka będzie wydrukowana na specjalnej drukarce 3D i będzie spersonalizowana, czyli przygotowana dla konkretnego chorego.

Brzmi jak medyczne science fiction? To się naprawdę dzieje. Jednak naukowcy napotkali w swojej pracy przeszkodę… Na obecnym etapie prac potrzebna jest wysokospecjalistyczna drukarka 3D, która pozwoli na sterylny druk płatków trzustkowych. Koszt drukarki to 140 000 zł.

Na początku lipca musi już być w laboratorium Fundacji. Zatem czasu jest niewiele, ale nie brakuje wiary, że się uda. Wiele osób z cukrzycą czeka na bioniczną trzustkę – zespół fundacji nie chce ich zawieść.

Do akcji można dołączyć, wchodząc na stronę fundacji www.fundacjabirn.pl lub bezpośrednio na stronę kampanii https://bit.ly/2sxqPk8

Fundacja Badań i Rozwoju Nauki

Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, bioniczna trzustka, PomóżNamRuszyćZRobotą

Słowa kluczowe:
bioniczna trzustka

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel