Rysowanie - naukowo sprawdzony trik pamięciowy

Na łamach mojego magazynu podawałem już wiele trików i porad pozwalających na poprawę pamięci. Dzisiaj przedstawię zaskakującą, ale naprawdę skuteczną metodę, którą przedstawiono w magazynie specjalistycznym Journal of Experimental Psychology. A mowa tutaj o rysowaniu!

Rysowanie - naukowo sprawdzony trik pamięciowy

Już w roku 1973 naukowcy zajmujący się mózgiem badali tzw. koncepcję podwójnego kodowania jako metodę, która miała poprawiać wydolność pamięci. Pod pojęciem podwójnego kodowania rozumiemy metodę polegającą jednocześnie na myśleniu o czymś, jak i tego narysowaniu w celu lepszego zapamiętania. Badania pokazały wprawdzie, że metoda ta rzeczywiście działa, jednak przez długi czas nie było wiadomo, jak i dlaczego. Podejrzewano, że być może zapamiętywanie okazywało się łatwiejsze, dlatego że podczas rysowania trzeba było dłużej myśleć o danym problemie. Odpowiedzią na to pytanie postanowili zająć się naukowcy wraz z psychologiem Jeffreyem Wammersem z uniwersytetu w Waterloo w Kanadzie. Co takiego zrobili?

Na początek prosty test

Zaprosili do udziału w badaniu studentów, po czym przeprowadzili z ich udziałem 7 podobnie uporządkowanych testów. Każdy z tych testów rozpoczynali od listy 80 łatwych do zapamiętania i łatwych do narysowania słów, takich jak np. balon, widelec, gruszka, but. Każdemu studentowi pokazywano 30 takich słów w przypadkowej kolejności na ekranie wraz ze poleceniem, aby dane słowo narysować lub zapisać. Po tych 30 słowach testowych uczestnicy musieli rozwiązać inne zadanie, polegające na zapamiętaniu szeregu dźwięków. Zadanie to nie miało nic wspólnego z celem badania, służyło jedynie odwróceniu uwagi uczestników. W czasie słuchania dźwięków uczestnicy mieli zatem albo utrwalić te 30 pojęć, albo o nich zapomnieć. Na koniec uczestnicy musieli wypisać tyle słów, ile byli sobie w stanie przypomnieć.

40 sekund na rysunek

Próba taka została powtórzona siedmiokrotnie, chociaż każdorazowo nieco różniła się od siebie. Zazwyczaj uczestnikom dawano 40 sekund na narysowanie obrazków przedstawiających pokazane słowa. Przy jednej próbie dano uczestnikom jednak tylko 4 sekundy na rysowanie. Przy innej próbie uczestnicy musieli każde słowo zapisać w jak najbardziej ozdobny sposób. Przy jeszcze innej próbie wymagano od nich, aby sobie dany obiekt wyobrażali lub opisywali jego cechy charakterystyczne.

Poprawa wydolności pamięci podczas rysowania

Niezależnie od tego, jaką wariację testu naukowcy przeprowadzali, wynik był niezmienny: rysowanie obiektów biło na głowę wszelkie inne metody zapamiętywania słów przez uczestników. Wynik ten został potwierdzony każdorazowo. „Obserwujemy ogromną poprawę wydolności pamięci podczas rysowania pojęć w porównaniu z ich zapisywaniem. Uczestnicy pamiętali często ponad 2 razy więcej słów, gdy mieli możliwości ich narysowania. Nie jest jednak do końca jasne, dlaczego tak się dzieje. Istnieje wiele teorii, które mogłyby to wyjaśniać. Zgodnie z jedną z nich rysowanie uruchamia wyższy poziom przetwarzania w mózgu. Gdyby jednak tak było, taki sam efekt można byłoby uzyskać w próbie, kiedy uczestnicy mieli wymienić cechy charakterystyczne danego obiektu. To również bowiem wymaga dosyć dogłębnego procesu przetwarzania w mózgu. A mimo to nie poprawiło ich pamięci”.

Druga teoria

Również druga teoria, jakoby rysowanie po prostu dłużej trwało i dzięki temu pozwalało na lepsze zapamiętywanie pojęć, nie znajduje potwierdzenia w tym eksperymencie. Gdy uczestnicy bowiem mieli tylko 4 sekundy na narysowanie obiektu, wciąż je lepiej zapamiętywali.

Wammers i jego współpracownicy mówią zatem bardzo ogólnie o tym, że rysowanie sprzyja „integracji tematycznej, wizualnej i motorycznej, co skuteczniej pozostawia ślad w pamięci”. Tak również napisali w swojej pracy. Oznacza to tyle, co: nie wiemy, jak to działa, ale rysowanie najwyraźniej jest doskonałą metodą wspomagającą zapamiętywanie. Niestety nie zawsze można ją praktykować. Jeśli chcemy w ten sposób stworzyć listę zakupów, będzie ona odpowiednia, ale w przypadkach wymagających zapamiętania liczb, takich jak PIN czy numer telefonu, a także przy zapamiętywaniu nazwisk, dat i innych temu podobnych, niestety zastosowania już raczej nie znajdzie.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów