Wydania online

Lepsze życie z cukrzycą

Osobisty przewodnik dla chorych i opiekunów chorych na cukrzycę, głównie typu 2, oraz osób walczących z otyłością i insulinoopornością.

W najnowszym numerze polecamy:

Jeśli jesteś diabetykiem, doskonale wiesz, że wahania cukru są dla Ciebie niebezpieczne. Zgodnie z definicją Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, hipoglikemię rozpoznaje się przy stężeniu glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l), niezależnie od tego, czy występują charakterystyczne dla tego stanu objawy. Bywa jednak, że u chorych, którzy od wielu lat zmagają się z cukrzycą, niektóre objawy niedocukrzenia mogą zanikać i być niezauważalne. Często jedynym jej objawem jest utrata przytomności, co stanowi już poważne zagrożenie. Gwałtowne spadki poziomu glukozy we krwi nie pozostają obojętne dla naszego stanu zdrowia, natomiast ciężka hipoglikemia może doprowadzić do wstrząsu hipoglikemicznego, który skutkuje utratą przytomności, śpiączką, a nawet zgonem. Więcej na temat hipoglikemii i jak sobie z nią radzić przeczytasz w tym wydaniu „Lepszego życia z cukrzycą”.

Życzę inspirującej lektury
Szymon Danowski Redaktor Naczelny

Dłuższe i zdrowsze życie

Pakiet porad i instrukcji, jak diagnozować choroby cywilizacyjne, leczyć ja, a także korzystać leczniczo i profilaktycznie z substancji witalnych.

W najnowszym numerze polecamy:

Zdrowy piękny uśmiech jest naszą wizytówką. Zanim kogoś lepiej poznamy, przy pierwszym spotkaniu zwracamy uwagę właśnie na szczegóły: zęby, dłonie, paznokcie, fryzurę. Niby banalne, a może wiele o nas powiedzieć i ewentualnie przekreślić lub zwiększyć szansę na wymarzoną pracę lub miłość życia. Uśmiech i zęby to elementy, na które zwracają uwagę zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jednak w tym przypadku chodzi nie tylko o walory czysto estetyczne. Zdrowe zęby to zdrowy cały organizm. Czy wiesz, że nieleczona próchnica może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych? Dotyczy to niemal każdego z nas, ponieważ, jak szacuje Ministerstwo Zdrowia, aż 96% Polaków cierpi na próchnicę, a ta jest jedną z przyczyn zawałów serca. Okazuje się, że próchnica może też świadczyć o tym, że cierpimy na cukrzycę. To właśnie podczas wizyt u dentysty najczęściej to schorzenie jest diagnozowane. Nieleczona głęboka próchnica górnych zębów może spowodować przenikanie bakterii i doprowadzić do zapalenia zatok szczękowych i przynosowych, a także może zaszkodzić również naszym nerkom. Jak widzisz, zdrowe zęby to nie tylko piękny wygląd, a także zdrowie całego organizmu. Jak o nie dbać i co jeść, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem, przeczytasz w tym wydaniu „Dłuższego i zdrowszego życia”.

Życzę inspirującej lektury
Szymon Danowski Redaktor Naczelny

Więcej ruchu - mniej bólu

Konkretne wskazówki, jak samodzielnie walczyć ze zwyrodnieniami stawów, bolącymi plecami czy sztywnymi mięśniami, a także jak zadbać o wytrzymałe kości.

W najnowszym numerze polecamy:

Czy wiesz, co to są fale uderzeniowe? Fale uderzeniowe to w zasadzie nic innego jak szybko poruszające się powietrze. Zapewne nagłe zmiany ciśnienia atmosferycznego nie są Ci obce, ponieważ mamy z nimi do czynienia np. gdy przypadkowo przelatujący samolot ponaddźwiękowy zatrzęsie szybami w mieszkaniu. W medycynie fale bogate w energię stosowane są od 1980 roku w celu rozbicia kamieni nerkowych i żółciowych (litotrypsja). Ale takie fale mogą nie tylko niszczyć... W 1990 roku lekarze przypadkowo odkryli, że u pacjentów po litotrypsji nagle zanikały bóle ścięgien, a złamania kości lepiej się leczyły. To była godzina narodzin terapii uderzeniowej. Od tego czasu spektrum jej zastosowania nadal rośnie. Obecnie terapii uderzeniowej poddawani są nawet pacjenci z problemami sercowymi ze zwapnieniami komórek. Na jakie jeszcze schorzenia można stosować fale uderzeniowe, dowiesz się z tego wydania „Więcej ruchu – mniej bólu”.

Życzę inspirującej lektury
Szymon Danowski Redaktor Naczelny

Zdrowie prosto z natury

Domowa apteczka leków z natury, przepisy ziołowe, a także przegląd metod holistycznych i alternatywnych w profilaktyce i leczeniu chorób.

W najnowszym numerze polecamy:

Czy słyszałaś/słyszałeś o nowym trendzie clean eating? Polega on na tym, że wykluczamy wszystko, co jest sztuczne w żywności. Niedozwolone jest spożywanie jakichkolwiek substancji dodatkowych, słodzików, cukru, barwników i aromatów, wzmacniaczy smaku oraz niezdrowych tłuszczów trans – czyli po prostu wszystkiego, co w naturalny sposób nie należy do danego produktu żywnościowego. Metoda ta swoje źródło ma w Kanadzie. Została opracowana przez ekspertkę żywieniową Toscę Reno, która nie tylko dzięki niej pozbyła się nadwagi, ale – jak twierdzi – poczuła się sprawniejsza i zdrowsza. Podstawą clean eating jest m.in. całkowite wyeliminowanie cukru. Aby dieta spełniła swoje zadanie, trzeba też dużo pić, bo woda sprawia, że dieta działa. Stosując dietę clean eating, bardzo dokładnie sprawdzamy skład danych produktów. Im jest mniej składników – tym lepiej. Ważne jest też odpowiednie łączenie produktów. Tu obowiązuje zasada: węglowodany złożone i białka powinny być spożywane razem. Zasady są proste, a sam trend wcale nie jest nowatorski. Może warto wprowadzić go do swojego życia?

Życzę inspirującej lektury
Szymon Danowski Redaktor Naczelny

Sprawny umysł - witalne ciało

Poradnik, jak wspierać utrzymanie sprawnego ciała i umysłu, chroniąc się przed demencją czy chorobą Alzheimera, a także jak zadbać o optymalny poziom hormonów i udany seks.

W najnowszym numerze polecamy:

Czy wiesz, że hemoroidy (z grec. haima = krew, rhein = przepływ) ma każdy z nas. Są to pierścieniowo ułożone poduszeczki składające się z małych naczyń krwionośnych (ciała jamiste), których funkcją jest uszczelnianie odbytu. Jeśli przestają prawidłowo działać, hemoroidy stanowią wstydliwy problem, z którym jednak można poradzić sobie domowymi sposobami. Stan chorobowy hemoroidów pojawia się, kiedy guzki rozciągają się ponad miarę i wypełniają krwią, z której następnie nie są w stanie do końca się opróżnić, co powoduje ból i dyskomfort podczas pobytu w toalecie. Wskutek zalegania krwi może dochodzić do stanów zapalnych guzków i tkanek odbytu. Lekarze dzielą hemoroidy na wewnętrzne i zewnętrzne. O ile te wewnętrzne znajdują się w jelicie grubym i początkowo nie sprawiają wielu problemów, o tyle hemoroidy zewnętrzne wypadają z odbytu, powodując często znaczny dyskomfort i/lub bóle (np. podczas siedzenia). Na tę przypadłość cierpi bardzo dużo Polaków, bowiem aż co drugi! Jak więc skutecznie uwolnić się od tej wstydliwej choroby, dowiesz się z tego wydania „Sprawnego umysłu – witalnego ciała”.

Szymon Danowski Redaktor Naczelny

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel