Odkrycie: przyczyną raka jelita grubego może być bakteria

Zdrowe odżywianie obniża prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego. Dlaczego tak się dzieje?

Rozwiązanie najprawdopodobniej znaleźli amerykańscy naukowcy z Instytutu Badania Raka Dana Faber w Bostonie. Według raportu z badań, opublikowanym w lutym 2017 r., w 1019 różnych próbkach tkanek pacjentów chorych na raka jelita grubego odkryli ślady bakterii Fusobacterium nucleatum. Patogeny mogły namnażać się w jamie ustnej lub jelicie. W takim wypadku ryzyko zachorowania na nowotwór jelita wzrasta, gdyż taka bakteria „odwraca uwagę” układu odpornościowego i nie pozwala na skuteczne zwalczanie komórek nowotworowych w jelicie.

Z innych badań wiadomo również, że niezdrowa dieta, bogata w duże ilości cukru i produktów z białej mąki sprzyja rozwojowi tego niebezpiecznego patogenu.

Co możesz zrobić? Prawidłowe nawyki żywieniowe utrudniają tej bakterii zasiedlanie przewodu pokarmowego. Z najnowszych badań wynika, że to bardzo ważny krok do obniżenia ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Jedz codziennie 5 porcji owoców i warzyw oraz 2-3 porcje produktów z pełnego ziarna (chleba, makaronu, ryżu, muesli, zapiekanek zbożowych).

dr Ulrich Fricke

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Kuracja detoksykacyjna nie tylko dla cukrzyków

Pobierz »

Zdrowe plecy dzięki „super jedzeniu”

Pobierz »

Polecane artykuły