Wydania online

Lepsze życie z cukrzycą

Osobisty przewodnik dla chorych i opiekunów chorych na cukrzycę, głównie typu 2, oraz osób walczących z otyłością i insulinoopornością.

W najnowszym numerze polecamy:

Gdy chorujesz na cukrzycę, wiele czasu poświęcasz na leczenie choroby – odpowiednie dobranie leków, wprowadzenie diety, przestrzeganie zasad i zaleceń lekarskich. Jesteś skupiony na chorobie, szczególnie w początkowej fazie, tuż po diagnozie, która często wywraca Twoje życie do góry nogami. Wtedy zapominasz o sobie. Lekceważysz uczucia i emocje, jakie zaczynasz odczuwać w związku z diagnozą i chorobą. Nie dostrzegasz, że Twoje samopoczucie jest z każdym dniem coraz gorsze i gorsze. Świat dookoła przestaje Cię cieszyć, nie widzisz już ani drobnych, ani większych przyjemności. Jeśli przeoczysz ten moment, to prosta droga do depresji. Choroba przewlekła, taka jaką jest m.in. właśnie cukrzyca, to ogromne obciążenie dla psychiki. W tym obszarze trzeba też sobie pomóc. Nawet jeśli wydaje Ci się, że jesteś w dobrej kondycji psychicznej, warto wybrać się do specjalisty, psychologa, a może psychiatry, i porozmawiać o swoich obawach, troskach i wątpliwościach. Na pewno nie zaszkodzi, a będziesz zaopiekowana/zaopiekowany w każdym obszarze. Więcej na ten temat przeczytasz w tym wydaniu „Lepszego życia z cukrzycą”.

Szymon Danowski Redaktor naczelny

Dłuższe i zdrowsze życie

Pakiet porad i instrukcji, jak diagnozować choroby cywilizacyjne, leczyć ja, a także korzystać leczniczo i profilaktycznie z substancji witalnych.

W najnowszym numerze polecamy:

Każdy z nas ma marzenia, czegoś pragnie, o czymś myśli, ale nie każdy potrafi swoje marzenia spełnić. Przyjęło się, że marzenia to coś nieosiągalnego, a przecież wiadomo, że marzenia spełnia się samemu. Nikt inny za nas tego nie zrobi. Badania pokazują, że osoby mające cel w życiu, mniej lub bardziej dalekosiężny, są szczęśliwsze i posiadają dwa razy więcej, niż osoby, które nie wiedzą, co chciałyby osiągnąć i nie mają sprecyzowanych planów czy pomysłu na swoje życie. Ja osobiście jestem wielkim zwolennikiem stawiania sobie celów w życiu i osiągania ich. Początek roku to dla mnie idealny czas na określanie postanowień noworocznych, określenie zadań realnych do zrealizowania. Wiadomo, że przez rok większość z nas nie jest w stanie odłożyć kwoty na wkład własny na mieszkanie, ale np. zrobić prawo jazdy lub zacząć uczyć się języka obcego już tak. Co roku robię sobie postanowienia noworoczne i co roku podsumowuję, że większość z nich udało mi się zrealizować. Daje to ogromną satysfakcję, że jestem w stanie coś zrobić i przy okazji rozwijam się i idę do przodu. To nie muszą być wielkie postanowienia. Możesz zacząć od tych mniejszych, np. urodowych, o których przeczytasz w tym wydaniu „Dłuższego i zdrowszego życia”. Ważne, aby stawiać sobie cele i je realizować.

Szymon Danowski Redaktor naczelny
Anna Gardyniak Redaktor prowadzący

Więcej ruchu - mniej bólu

Konkretne wskazówki, jak samodzielnie walczyć ze zwyrodnieniami stawów, bolącymi plecami czy sztywnymi mięśniami, a także jak zadbać o wytrzymałe kości.

W najnowszym numerze polecamy:

Jeśli uważasz, że czas Bożego Narodzenia, świąt i sylwestra to czas wolny od aktywności fizycznej, to jesteś w błędzie. Jeśli zamierzałaś/zamierzałeś zrobić sobie krótkie wakacje od ruchu, to chciałbym Cię od tego odwieść. Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy spędzamy go z rodziną przy stole. Jest dużo jedzenia, a jedyny ruch, jaki wykonujesz, to przesiadanie się z jednej kanapy na drugą i przełączanie programów w telewizji. Nim się obejrzysz, nie tylko się rozleniwisz, ale na bank będziesz miała/miał kilka kilogramów więcej. I wcale nie będzie tak łatwo się ich pozbyć. Poobiedni spacer to za mało, choć to aktywność dobra na początek. W tym wydaniu „Więcej ruchu – mniej bólu” znajdziesz wystarczająco dużo argumentów, aby ćwiczyć nawet podczas przerwy świątecznej. znajdziesz tu też kilka prostych przykładów ćwiczeń, które możesz wykonać, nie wychodząc z domu – wystarczy kawałek podłogi, mata, sportowe obuwie i dobre chęci. Zapewniam Cię, że dzięki temu nie będziesz mieć poświątecznych wyrzutów sumienia, że sobie odpuściłaś/odpuściłeś. Życzę Ci zdrowych, aktywnych świąt! 

Życzę inspirującej lektury
Szymon Danowski Redaktor Naczelny

Zdrowie prosto z natury

Domowa apteczka leków z natury, przepisy ziołowe, a także przegląd metod holistycznych i alternatywnych w profilaktyce i leczeniu chorób.

W najnowszym numerze polecamy:

Czy lubisz czytać książki? A co ostatnio przeczytałaś/przeczytałeś? Jeśli to było w ciągu ostatniego roku, to znaczy, że należysz do 37% szczęśliwców, którzy czytają książki. Dane statystyczne są zatrważające, bo według ostatniego badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową, aż trzy czwarte(!) Polaków w ogóle nie czyta. Czy to możliwe? Trochę trudno mi w to uwierzyć albo bywam w miejscach, gdzie ludzie czytają książki – w metrze, pociągach, kawiarniach, poczekalniach. Nie ma dnia, abym nie widziała kogoś z książką w ręku. Ostatnio, w grudniu, widziałam dziewczynę siedzącą na ławce i czytającą książkę. Nie zważała, że jest już całkiem chłodno. Okazuje się, że oprócz walorów emocjonalno-poznawczych czytanie książek bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Ba, jest nawet wykorzystywane w terapii depresji. Jakie jeszcze korzyści przynosi czytanie książek i dlaczego zawsze warto po nie sięgać, dowiesz się z tego wydania „Zdrowia prosto z natury”.

Szymon Danowski Redaktor naczelny

Sprawny umysł - witalne ciało

Poradnik, jak wspierać utrzymanie sprawnego ciała i umysłu, chroniąc się przed demencją czy chorobą Alzheimera, a także jak zadbać o optymalny poziom hormonów i udany seks.

W najnowszym numerze polecamy:

Święta Bożego Narodzenia wbrew pozorom są dla nas bardzo stresujące. Trzeba ze wszystkim zdążyć na czas, a do tego przecież święta muszą być idealne. Mamy wizję Gwiazdki wprost z amerykańskiego filmu, gdzie radosna rodzina przed kominkiem popija grog i śpiewa kolędy. Niestety, rzeczywistość jest zgoła inna: naszym zmartwieniem jest budżet na święta: ile pieniędzy wydamy na jedzenie, czy wystarczy na prezenty dla wszystkich. Czy zdążymy wszystko przygotować na czas. No i mieszkanie musi błyszczeć i być odpowiednio przystrojone. Choinkę kupić sztuczną czy prawdziwą – która jest w końcu bardziej przyjazna dla środowiska? Pod koniec przygotowań jesteśmy zmęczeni i źli, mimo że obiecywaliśmy sobie, że w tym roku będzie inaczej. Bo znów dzieci nie pomagają, bo znów nie dostaliśmy więcej urlopu, bo znów to my organizujemy święta, mimo że brat/siostra obiecywali, że tym razem oni to zrobią. Można by wymieniać bez końca. A może zamiast narzekać, że w tym roku miało być inaczej, spraw, aby rzeczywiście było inaczej – zapoznaj się z naszymi 10 sposobami, aby zredukować stres w te święta. Znajdziesz je w tym wydaniu „Sprawnego umysłu – witalnego ciała”. I ciesz się świętami!

Szymon Danowski redaktor naczelny
Anna Gardyniak redaktor prowadzący

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel