Wydania online

Lepsze życie z cukrzycą

Osobisty przewodnik dla chorych i opiekunów chorych na cukrzycę, głównie typu 2, oraz osób walczących z otyłością i insulinoopornością.

W najnowszym numerze polecamy:

Osoby chorujące przewlekle na cukrzycę zmagają się z wieloma chorobami współistniejącymi, różnymi zaburzeniami i dyskomfortem w życiu codziennym. Radzą sobie z nimi raz lepiej, raz gorzej. O jednych potrafią też mówić bez problemu i wprost. Jednak są też takie tematy, które często przemilczają. Mimo że nie mówią o nich, to te potrafią być prawdziwą udręką i powoli rujnować im życie. Mam tu na myśli problemy seksualne, które szczególnie dotykają osób z cukrzycą. Wpływa na to wiele czynników - problem z czuciem przez zniszczone nerwy. Ciało nie jest tak podatne na bodźce i tym samym nie reaguje. Przez to mężczyźni zmagają się z brakiem erekcji, a kobiety narzekają na brak podniecenia i odpowiedniej lubrykacji. Mogą do tego dochodzić nietrzymanie moczu i problemy z sercem czy krążeniem. Przez to wszystko diabetycy zaczynają unikać zbliżeń, co powoduje frustrację, a ich partner czuje się odrzucony. To prosta droga do niezrozumienia i konfliktu w związku. Jak mimo wszystko poradzić sobie z problemami seksualnymi, opowiemy w tym wydaniu „Lepszego życia z cukrzycą”. Wszak seks to zdrowie.

Szymon Danowski Redaktor naczelny
Anna Gardyniak Redaktor prowadząca

Dłuższe i zdrowsze życie

Pakiet porad i instrukcji, jak diagnozować choroby cywilizacyjne, leczyć ja, a także korzystać leczniczo i profilaktycznie z substancji witalnych.

W najnowszym numerze polecamy:

Od ponad dwóch miesięcy jesteśmy zmuszeni do zakładania maseczek. Nakaz ten obowiązuje we wszystkich przestrzeniach publicznych. Dodatkowo w sklepach i innych instytucjach musimy dezynfekować ręce i nakładać jednorazowe rękawiczki. Cały ten proces powoduje, że nasza skóra zaczyna się buntować. Na twarzy pojawiają się wypryski, potówki, zaczerwienienia. Skóra twarzy jest niedotleniona, a usta spierzchnięte. Przesuszone płynami na bazie alkoholu ręce pieką, są szorstkie, a skóra na nich łatwo pęka. Pojawiają się ranki, które po prostu bolą. Niestety, to otwarte wrota dla wszelkich patogenów. Częste mycie pogłębia tylko ten stan. Należy bardzo uważać i szczególnie chronić uszkodzoną skórę rąk. I oczywiście odpowiednio ją pielęgnować. Tylko czym i w jaki sposób? Jak sprawić, aby skóra nie pękała? Jakiego kremu używać na twarz pod maseczkę? Na pewno wiele z nas głowi się też, czy nakładać makijaż, czy lepiej z niego zrezygnować. W tym wydaniu „Dłuższego i zdrowszego życia” odpowiadamy na te wszystkie pytania i rozwiewamy wątpliwości na temat odpowiedniej pielęgnacji skóry podczas pandemii koronawirusa.

Szymon Danowski Redaktor naczelny
Anna Gardyniak Redaktor prowadząca

Więcej ruchu - mniej bólu

Konkretne wskazówki, jak samodzielnie walczyć ze zwyrodnieniami stawów, bolącymi plecami czy sztywnymi mięśniami, a także jak zadbać o wytrzymałe kości.

W najnowszym numerze polecamy:

Ostatnie tygodnie nie sprzyjały aktywności fizycznej. Nakaz siedzenia w domu skutecznie ograniczał nawet największych zapaleńców. Ale dla chcącego nic trudnego. Ruch i regularne ćwiczenia są bardzo ważne. Nie szukaj wytłumaczenia dla swojego lenistwa w tym, że nie masz gdzie ćwiczyć, że nie można było wyjść pobiegać, a zakaz przemieszczania skutecznie uniemożliwił Ci przejażdżkę rowerem. Wiem, że ćwiczenia w domu to nie to samo, co na siłowni. Wiele osób ma problem z motywacją. Dla wielu samo wyjście do klubu fitness wiąże się z rytuałem, z czasem tylko dla siebie, z możliwością wyłączenia i oderwania się od codziennych problemów. W domu o to trudno, tym bardziej że teraz ten dom to nie tylko miejsce na wypoczynek, ale też miejsce pracy. Home office ma plusy i minusy. Jednak tak naprawdę wszystko zleży od Ciebie i Twojego podejścia. Jeśli zapomniałeś, dlaczego aktywność fizyczna to konieczność, przypominamy o tym w tym wydaniu „Więcej ruchu – mniej bólu”. I nie szukaj wymówek w swojej metryce. Przekonam Cię, że zacząć ćwiczyć można w każdym wieku, nawet gdy masz 70 lat. Dla Ciebie to same korzyści.

Szymon Danowski Redaktor naczelny
Anna Gardyniak Redaktor prowadząca

Zdrowie prosto z natury

Domowa apteczka leków z natury, przepisy ziołowe, a także przegląd metod holistycznych i alternatywnych w profilaktyce i leczeniu chorób.

W najnowszym numerze polecamy:

Osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi, a także z nowotworami szukają wszelkich możliwości, aby ulżyć sobie w cierpieniu. Medycyna konwencjonalna nie w każdej sytuacji sobie radzi. Aby ją wspomóc, warto sięgnąć po metody naturalne, holistyczne, po zioła. Trzeba jednak to robić z rozmysłem i racjonalnie. I najlepiej w konsultacji ze specjalistą. Gdy bardzo cierpimy, chcemy złapać się każdej nadziei. Niestety, idąc tą drogą, nie jesteśmy w stanie racjonalnie ocenić, czy dany preparat rzeczywiście jest skuteczny lub bardzo chcemy wierzyć, że coś nam pomoże. Przez to wiele mitów narosło wokół marihuany leczniczej i pochodnych od niej preparatów, jak olejek CBD. Czy rzeczywiście mogą zastąpić leki? Przy jakich schorzeniach warto po nie sięgnąć. Czy można je kupić legalnie? I czym tak naprawdę jest olejek CBD? W tym wydaniu „Zdrowia prosto z natury” rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat.

Szymon Danowski Redaktor naczelny
Anna Gardyniak Redaktor prowadząca

Sprawny umysł - witalne ciało

Poradnik, jak wspierać utrzymanie sprawnego ciała i umysłu, chroniąc się przed demencją czy chorobą Alzheimera, a także jak zadbać o optymalny poziom hormonów i udany seks.

W najnowszym numerze polecamy:

Gdy jesteś osobą czynną zawodowo, masz wiele zajęć, obowiązków, myślisz o emeryturze jako o czasie odpoczynku, relaksu. Odkładasz wiele planów na później, na tę emeryturę właśnie. Wakacje, odpoczynek, ogródek, działka, pasje, zainteresowania – to wszystko później, gdy już przejdę na upragnioną emeryturę. Okazuje się jednak, że dla wielu osób, które były aktywne, emerytura staje się ogromnym stresem. Nie potrafią sobie poradzić z nadmiarem czasu. Czują się bezproduktywni. Zapominają, że przecież pracowali wiele lat, więc ten odpoczynek na jesieni życia jest jak najbardziej zasłużony. Bywa też tak, że rodzina taką osobę zaczyna wykorzystywać – zamiast spokojnego popołudnia, odbieranie wnuczków z przedszkola. Choroba dziecka? Babcia zostanie w domu z wnuczkiem. Weekend na działce? Może zabierzesz jeszcze wnuki? Nim się obejrzysz, masz jeszcze więcej zajęć i obowiązków niż przed emeryturą. Źle się z tym czujesz, ale nie chcesz nikogo urazić. Jak znaleźć złoty środek? Jak wreszcie odpocząć, ale jednocześnie też czuć się potrzebnym? Podpowiadamy w tym wydaniu „Sprawnego umysłu – witalnego ciała”.

Szymon Danowski Redaktor naczelny
Anna Gardyniak Redaktor prowadząca

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel