Wydania online

Lepsze życie z cukrzycą

Osobisty przewodnik dla chorych i opiekunów chorych na cukrzycę, głównie typu 2, oraz osób walczących z otyłością i insulinoopornością.

W najnowszym numerze polecamy:

Cukrzyca wymaga przestrzegania nie tylko diety, brania leków. To cała lista nakazów i zakazów. Gdy nie pracujesz, to masz problem z ich przestrzeganiem. Gdy pracujesz, wydaje Ci się, że stosowanie się do tak wielu zaleceń jest niemożliwe. Nie masz czasu na regularne posiłki, zapominasz o zbilansowanej diecie, przyjmowaniu lekarstw lub mierzeniu cukru. A to prosta droga do pogłębienia choroby, pogorszenia stanu zdrowia i wystąpienia wielu chorób towarzyszących. Co więc zrobić, aby pogodzić chorobę z korporacyjnym stylem życia? Co prawda nie jest to łatwe, ale przy dobrej woli i współpracy z diabetykami nie jest też niemożliwe. W tym wydaniu „Lepszego życia z cukrzycą” przedstawiamy przypadek z życia wzięty i drogę aktywnego zawodowo pacjenta prowadzącą do zmiany stylu życia. A skoro on mógł to zrobić – możesz i Ty.

Życzę inspirującej lektury
Szymon Danowski Redaktor Naczelny

Dłuższe i zdrowsze życie

Pakiet porad i instrukcji, jak diagnozować choroby cywilizacyjne, leczyć ja, a także korzystać leczniczo i profilaktycznie z substancji witalnych.

W najnowszym numerze polecamy:

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, której źródło leży w genach pacjenta. Uważane jest za chorobę cywilizacyjną. Na początku XX wieku objawy tego typu alergii stwierdzano u 1 procenta ludności, obecnie na atopię cierpi prawdopodobnie 1/3 populacji. Najwięcej nieprawidłowych reakcji organizmu pochodzi z narządów bezpośrednio kontaktujących się z alergenami zewnętrznymi: z układu oddechowego, przewodu pokarmowego i skóry. Charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są zaczerwienienie i suchość skóry, swędzenie i skłonność do powtarzających się zakażeń bakteryjnych. Zmiany na skórze mogą obejmować całą powierzchnię skóry, jednak najczęściej występują na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi. Zwykle jest to dolegliwość dotykająca dzieci, jednak również dorośli cierpią na to schorzenie. Czy możliwe jest wyleczenie z atopowego zapalenia skóry? Jak postępować w przypadku zdiagnozowania AZS? Dowiesz się z tego wydania „Dłuższego i zdrowszego życia”.

Życzę inspirującej lektury
Szymon Danowski Redaktor Naczelny

Więcej ruchu - mniej bólu

Konkretne wskazówki, jak samodzielnie walczyć ze zwyrodnieniami stawów, bolącymi plecami czy sztywnymi mięśniami, a także jak zadbać o wytrzymałe kości.

W najnowszym numerze polecamy:

Aktywność fizyczna to same zalety. Dzięki niej poprawia się nasza jakość życia. Jesteśmy zdrowsi, lepiej się odżywiamy, lepiej śpimy. Ruch może być też sposobem na walkę ze stresem. Po ok. 30 minutach wysiłku w organizmie uwalniają się endorfiny – hormony poprawiające samopoczucie. Nie jest to pośredni efekt psychologiczny. Wzmożone wydzielanie endorfin zachodzi przede wszystkim w częściach mózgu, które odgrywają dużą rolę w zakresie uczuć i odczuwania bólu. Dzięki temu sportowcy mogą pokonywać swoje własne ograniczenia mimo bólu i wyczerpania. Badania potwierdzają, że uprawianie sportu co najmniej trzy razy w tygodniu zmniejsza ryzyko depresji o 19 proc., w porównaniu do osób, które nie ćwiczą w ogóle. Każda kolejna aktywność fizyczna w tygodniu redukuje to prawdopodobieństwo o kolejne 6 proc. Pamiętaj o tym, gdy kolejny raz będziesz chciał odpuścić trening. Tu chodzi nie tylko Twoje ciało, ale też ducha.

Życzę inspirującej lektury
Szymon Danowski Redaktor Naczelny

Zdrowie prosto z natury

Domowa apteczka leków z natury, przepisy ziołowe, a także przegląd metod holistycznych i alternatywnych w profilaktyce i leczeniu chorób.

W najnowszym numerze polecamy:

Ataki paniki wywołane przez wzmożony lęk objawiający się przyspieszonym biciem serca, zawrotami głowy, drżeniem ciała, są często skutkiem doświadczanego lęku spowodowanego nieprzewidzianą sytuacją. Lęk jest naturalnym uczuciem, którego doświadcza każdy człowiek. O problemie ze strachem można mówić wówczas, gdy zaczyna on rządzić życiem i utrudnia bądź wręcz uniemożliwia normalne, codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Szacuje się, że około 15 do 20 procent populacji cierpi na jakiś rodzaj zaburzeń lękowych. W Polsce jest to najpowszechniejsze schorzenie psychiczne. Największa zachorowalność występuje w grupie osób między 20. a 44. rokiem życia. Ataki paniki i zaburzenia lękowe występują o różnym nasileniu. Każda osoba ich doświadczająca powinna zgłosić się do specjalisty – psychiatry i psychologa, bowiem odpowiednia terapia to szansa na powrót do życia pozbawionego lęku i ataków paniki. Są też naturalne metody, którymi można wesprzeć się, gdy atak dopadnie nas „tu i teraz”, a nie mamy szansy na natychmiastową pomoc. Przeczytasz o nich w tym wydaniu „Zdrowia prosto z natury”.

Życzę inspirującej lektury
Szymon Danowski Redaktor Naczelny

Sprawny umysł - witalne ciało

Poradnik, jak wspierać utrzymanie sprawnego ciała i umysłu, chroniąc się przed demencją czy chorobą Alzheimera, a także jak zadbać o optymalny poziom hormonów i udany seks.

W najnowszym numerze polecamy:

Czy wiesz, że hemoroidy (z grec. haima = krew, rhein = przepływ) ma każdy z nas. Są to pierścieniowo ułożone poduszeczki składające się z małych naczyń krwionośnych (ciała jamiste), których funkcją jest uszczelnianie odbytu. Jeśli przestają prawidłowo działać, hemoroidy stanowią wstydliwy problem, z którym jednak można poradzić sobie domowymi sposobami. Stan chorobowy hemoroidów pojawia się, kiedy guzki rozciągają się ponad miarę i wypełniają krwią, z której następnie nie są w stanie do końca się opróżnić, co powoduje ból i dyskomfort podczas pobytu w toalecie. Wskutek zalegania krwi może dochodzić do stanów zapalnych guzków i tkanek odbytu. Lekarze dzielą hemoroidy na wewnętrzne i zewnętrzne. O ile te wewnętrzne znajdują się w jelicie grubym i początkowo nie sprawiają wielu problemów, o tyle hemoroidy zewnętrzne wypadają z odbytu, powodując często znaczny dyskomfort i/lub bóle (np. podczas siedzenia). Na tę przypadłość cierpi bardzo dużo Polaków, bowiem aż co drugi! Jak więc skutecznie uwolnić się od tej wstydliwej choroby, dowiesz się z tego wydania „Sprawnego umysłu – witalnego ciała”.

Szymon Danowski Redaktor Naczelny

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel