Wydania online

Lepsze życie z cukrzycą

Osobisty przewodnik dla chorych i opiekunów chorych na cukrzycę, głównie typu 2, oraz osób walczących z otyłością i insulinoopornością.

W najnowszym numerze polecamy:

Listopad to miesiąc walki z cukrzycą. Czy wiesz, że na świecie co 1 sekundę z powodu tej choroby umiera człowiek? Cukrzyca nazywana jest pierwszą niezakaźną epidemią na świecie. Szacuje się, że 422 mln osób na całym globie choruje na cukrzycę, z czego 179 mln to osoby, u których choroba jeszcze nie została zdiagnozowana. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prognozuje, że do 2030 roku cukrzyca będzie siódmą z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Dlatego tak ważna jest edukacja i profilaktyka. W tym wydaniu „Lepszego życia z cukrzycą” szczególną uwagę poświęcamy kondycji psychicznej osób chorych na cukrzycę, bowiem dla wielu z nich taka diagnoza oznacza diametralne zmiany w życiu, z którymi często nie chcą się pogodzić. Z tego numeru dowiesz się też, jak skutecznie radzić sobie ze stresem życia codziennego.

Szymon Danowski Redaktor Naczelny

Dłuższe i zdrowsze życie

Pakiet porad i instrukcji, jak diagnozować choroby cywilizacyjne, leczyć ja, a także korzystać leczniczo i profilaktycznie z substancji witalnych.

W najnowszym numerze polecamy:

Poprawianie drobnych niedoskonałości za pomocą lasera, kwasów, peelingów czy botoksu nikogo już nie dziwi. Do gabinetów kosmetycznych trafiają nie tylko kobiety, ale też mężczyźni. Nie bez powodu niektóre zabiegi nazywa się bankietowymi, bowiem nie jest po nich potrzebna rekonwalescencja. Efekt jest widoczny natychmiast i utrzymuje się nawet do kilku miesięcy. Jak więc zatrzymać czas bez skalpela, o tym m.in. przeczytasz w tym wydaniu „Dłuższego i zdrowszego życia”.

Szymon Danowski Redaktor naczelny
Dr Ulrich Fricke Specjalista biomedycyny, redaktor medyczny
dr Günter Gerhardt Specjalista w zakresie chorób wewnętrznych, medycyny ogólnej i psychoterapii
Prof. dr Thomas Wessinghage Lekarz, ekspert merytoryczny
Barbara Mietkowska Ekspert ds. zdrowia i urody
Dr Michael Spitzbart Lekarz, specjalista profilaktyki i medycyny ortomolekularnej
Klaudia Majewska Kosmetyczka, ekspert w dziedzinie domowej pielęgnacji skóry twarzy i ciała
Marta Chalimoniuk-Nowak Prezes Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Zdrowia, pstz.pl

Więcej ruchu - mniej bólu

Konkretne wskazówki, jak samodzielnie walczyć ze zwyrodnieniami stawów, bolącymi plecami czy sztywnymi mięśniami, a także jak zadbać o wytrzymałe kości.

W najnowszym numerze polecamy:

Stopy muszą nam służyć całe życie, a mimo to jest to jedna z części naszego ciała, o którą dbamy najmniej. Czy wiesz, że stopa zbudowana jest aż z 26 kości, licznych więzadeł, ścięgien i mięśni. Ma też wyjątkową budowę. W prawidłowej stopie występują podłużne i poprzeczne sklepienia – łuki. Wzorzec ten posłużył m.in. starożytnym budowniczym do konstruowania mostów opartych na koncepcji łuku, gdyż to właśnie gwarantowało bezpieczeństwo przy dużych obciążaniach. Ze stopami jest podobnie. Dzięki takiej budowie stopy uniosą nas, niezależnie od tego, ile ważymy. Niestety wraz z wiekiem nasze mięśnie tracą właściwe napięcia, a więzadła i ścięgna swoją elastyczność. Misterna konstrukcja zaczyna się powoli chwiać. Okazuje się, że noszenie butów też nie sprzyja naszym stopom. Do tego na problemy ze stopami częściej narażone są kobiety niż mężczyźni. Wynika to z budowy kobiety, ale też z ich układu hormonalnego – kobiece kości po prostu szybciej ulegają degradacji spowodowanej wiekiem i nieodpowiednią dietą. Swoje robi też noszenie butów na wysokim i mało stabilnym obcasie. Jak szkodzimy stopom, a także jak możemy im pomóc, co zrobić, gdy masz stopy wrażliwe, przeczytasz w tym wydaniu „Więcej ruchu – mniej bólu”.

Szymon Danowski Redaktor Naczelny

Zdrowie prosto z natury

Domowa apteczka leków z natury, przepisy ziołowe, a także przegląd metod holistycznych i alternatywnych w profilaktyce i leczeniu chorób.

W najnowszym numerze polecamy:

„Godzina bólu jest równie długa, jak dzień przyjemności” – te słowa wypowiedział około 2500 lat temu Hipokrates, starożytny grecki lekarz uznawany za ojca medycyny. A co, jeśli boli ciągle? Ból długotrwały nie zawsze jest już tylko objawem choroby, ale staje się chorobą samą w sobie. Bywa przeszkodą w wykonywaniu części lub prawie wszystkich codziennych czynności. Osoba z bólem przewlekłym może mieć problemy z chodzeniem do pracy, wykonywaniem swoich obowiązków, zadbaniem o siebie i swój dom. Ból przewlekły staje się problemem społecznym, a medycyna akademicka nie zawsze potrafi sobie z nim poradzić. Często bowiem zdarza się, że źródło bólu znika, ale ból pozostaje. Co wtedy? Proponowane przez medycynę konwencjonalną chemiczne środki przeciwbólowe mają wiele działań niepożądanych i skutków ubocznych. Jak więc poradzić sobie z bólem przewlekłym bez chemii? O tym m.in. przeczytasz w tym wydaniu „Zdrowia prosto z natury”.

Szymon Danowski Redaktor Naczelny

Sprawny umysł - witalne ciało

Poradnik, jak wspierać utrzymanie sprawnego ciała i umysłu, chroniąc się przed demencją czy chorobą Alzheimera, a także jak zadbać o optymalny poziom hormonów i udany seks.

W najnowszym numerze polecamy:

w Polsce niewiele jest placówek pomagających osobom chorym na Alzheimera. O pomocy ich opiekunom tak naprawdę nikt nie myśli. Jeśli w Twojej rodzinie jest lub była osoba dotknięta tą straszliwą chorobą, doskonale wiesz, z czym się to wiąże. Człowiek chory na Alzheimera nie pamięta, czy jadł śniadanie, czy był na spacerze – to są objawy zaburzeń pamięci krótkotrwałej. Nie rozpoznaje swoich bliskich i otoczenia, w którym przebywa – to natomiast objawy agnozji. Do tego dochodzą bezsenność, otępienie, zdezorientowanie, agresja, problemy z koordynacją ruchów. No i ta nieodparta chęć uciekania, bo przecież w ich pojmowaniu są w obcym miejscu. To dla opiekunów naprawdę ogromne wyzwanie. Osoby z chorobą Alzheimera wymagają specjalnego traktowania, ogromnej cierpliwości i ciągłej uwagi. Dla ich opiekunów jest to niezmiernie stresujące. Jeśli jesteś opiekunem takiej osoby, na pewno szukałeś wskazówek, jak postępować z chorymi na demencję. W tym wydaniu „Sprawnego umysłu – witalnego ciała” przeczytasz m.in. o tym, czego nie powinieneś mówić osobie chorej na Alzheimera. Znajdziesz też krótki artykuł o tym, jakie są objawy stresu opiekunów osób z Alzheimerem. Koniecznie sprawdź, czy Ty też nie potrzebujesz pomocy.

Szymon Danowski, Redaktor Naczelny

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel