Nowe metody leczenia choroby Alzheimera? Nic z tego!

Na całym świecie na demencję choruje 46,8 mln ludzi, w samej Polsce jest to ponad 800 tysięcy. Alzheimer's Disease International szacuje, że każdego roku dochodzi do 7,7 mln nowych zachorowań. Kiedy wreszcie można się będzie spodziewać skutecznego leku?

Nowe metody leczenia choroby Alzheimera? Nic z tego!

Koncern Pfizer, jeden z największych producentów farmaceutyków, ogłosił kilka miesięcy temu, że po dziesięcioleciach badań nad chorobą Alzheimera wycofuje się z nich z powodu wielu niepowodzeń. Badacze chorób neurodegeneracyjnych wprawdzie wciąż dzielą się „sukcesami” ze swoich prac, np. nowymi „genami ryzyka”, powodującymi mechanizmy prowadzące do powstania choroby i możliwych nowych „struktur docelowych”, a także efektami wpływu różnych substancji na typowe złogi w mózgu osoby chorej na chorobę Alzheimera, czyli beta-amyloid i białko tau. Zapewne przeprowadzonych zostanie jeszcze wiele badań, które będą sprawdzały, co jeszcze mogłoby chronić przed demencją. Wielokrotnie przedstawiałem takie badania na łamach naszego magazynu.

Prawie 100% brak skuteczności

Jednak wyniki kontrolowanych i randomizowanych badań nad nowymi metodami leczenia choroby Alzheimera sprowadzają na ziemię. W ciągu ubiegłych 15 lat przeprowadzono ponad 400 badań klinicznych nad substancjami czynnymi, mającymi leczyć tę chorobę. Brak skuteczności wynosi prawie 100%. Trwają ożywione dyskusje, dlaczego te badania na nic się nie zdają. Duże nadzieje wiązano z dwoma przeciwciałami, skierowanymi przeciwko białkom kumulującym się w mózgu w przebiegu tego schorzenia. Jak się jednak później okazało, oba przeciwciała nie wypadły wiele lepiej od preparatów placebo.

Opracowywanie leków przeciwko demencji jest niezwykle trudne

Poszukiwanie nowych substancji czynnych i opracowywanie ich aż do wdrożenia na rynek jest jednak niezwykle trudne i wymagające. Niemniej jednak aktualne porażki nie oznaczają końca starań o skuteczne leki dla osób z chorobą Alzheimera.

Wiele przedsiębiorstw i naukowców wciąż wykazuje optymizm i nie chce się poddać. Dlaczego? Rynek takich leków i możliwe zyski są zbyt wielkie, by po prostu to „odpuścić”. Obroty w wysokości 2 miliardów dolarów – albo jeszcze więcej – rocznie to możliwe profity związane ze sprzedażą skutecznego preparatu przeciwko tej chorobie. Nawet więc jeśli Pfizer dał za wygraną, inni wciąż pracują nad ponad 100 substancjami czynnymi, z których 19 jest w ostatniej fazie badań klinicznych. Prawdopodobnie potrzebne będzie tu jeszcze – podobnie jak w przypadku badań nad rakiem – wiele cierpliwości i nakładów finansowych.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów