Jak zrealizować postanowienia noworoczne?

Jak zrealizować postanowienia noworoczne?

dr Günter Gerhardt

2 stycznia 2022

„Żegnajcie papierosy. Koniec z fałdkami tłuszczu. Pora wskoczyć w buty do ćwiczeń”. W wirze szalonej nocy sylwestrowej chętnie podejmujemy postanowienia na nowy rok, jednak często zapominamy o nich bardzo szybko. Dlatego radzę wyznaczyć sobie konkretne cele realne do osiągnięcia. Jeśli zastosujesz moje 6 kroków motywacyjnych, z pewnością osiągniesz zamierzony efekt.

Jak zrealizować postanowienia noworoczne?

METODA 6 KROKÓW

Najważniejsze, by zacząć powoli i najlepiej od jednego, najważniejszego dla ciebie postanowienia, a potem iść dalej krok po kroku.

Chwila spokoju na przełomie lat

W mojej rodzinie czas wokół Nowego Roku jest tradycyjnie momentem na zatrzymanie się. Bardziej niż zwykle skupiamy się wtedy na rodzinie i przyjaciołach, jednak dla mnie ważne jest również zaplanowanie czasu dla siebie. Podsumowuję miniony rok i zastanawiam się nad celami na ten nadchodzący. Jestem przekonany, że refleksja nad samym sobą jest pierwszym krokiem do zmian i uporządkowania swojego życia, tak jak porządkuje się szafę z ubraniami. Podczas wprowadzania w życie moich postanowień już od lat trzymam się bardzo prostych reguł, którymi chętnie się podzielę:

Dzięki metodzie 6 kroków motywacyjnych wprowadzisz w życie swoje postanowienia

1. Do każdego z postanowień wyznacz konkretny cel. Powinien on być precyzyjnie sformułowany, mierzalny, realistyczny i ograniczony w czasie.

Nie mów „od teraz będę żyć zdrowiej”. Uściślij to: „od jutra nie palę”, „do 31 lipca chcę zrzucić 5 kg, dlatego rezygnuję ze spożywania węglowodanów wieczorami” lub „od jutra będę ćwiczyć 3 razy w tygodniu po 30 minut”.

2. Wyznacz kamienie milowe.

Zbyt wymagający cel może działać demotywująco. Lepszym rozwiązaniem jest wybór mniejszych celów, podział dążenia do punktu docelowego na etapy. Zapisz wszystkie mniejsze cele i określ, w jakim czasie mają zostać osiągnięte, na przykład „do 25 lutego 2022 r. schudnę 2 kg”. Nagradzaj się za każdy osiągnięty cel, na przykład nowym ubraniem, wyjściem do kina lub wizytą w saunie.

3. Wyobraź sobie swój sukces!

Każda zmiana zaczyna się od wizji. Jak najdokładniejsze wyobrażenie sobie osiągniętego celu doda ci niezbędnej motywacji. Możesz na przykład zwizualizować sobie wszystkimi zmysłami, że wstajesz z łóżka, zakładasz strój sportowy i wychodzisz pobiegać niezależnie od pogody. Wyobraź sobie również, jak czujesz się po ćwiczeniach i jak taki początek dnia wpływa na twoją kondycję i motywację.

Moja porada lekarska

Moja rada

Ćwiczenia 3–4 razy w tygodniu po 30 minut to najlepszy środek zapobiegający problemom zdrowotnym. Dzięki niemu kości i mięśnie się rozbudowują. Wzrasta wydolność serca i objętość oddechu. W mózgu wydziela się dopamina – hormon szczęścia, dlatego od razu czujesz się lepiej, a ponure myśli znikają. Dzięki regularnemu uprawianiu sportu wzmacniasz również swój układ odpornościowy.

4. Zacznij od małych rzeczy.

Żeby poprawić swoją kondycję nie trzeba od razu przebiegać maratonu, ale jak najbardziej można go sobie zwizualizować. Ćwiczenia zacznij od energicznego, trzydziestominutowego spaceru. Za drugim lub trzecim razem przejdź do szybkiego, równego marszu. Z biegiem czasu stopniowo zwiększaj dystans i, jeśli to możliwe, czas, który poświęcasz na chodzenie. Dzięki temu poczujesz, że dobrze ci idzie, co pomoże ci w osiągnięciu celu.

5. Przygotuj się na porażkę i bądź dla siebie wyrozumiały.

Jeśli mimo postanowienia, że wieczorem rezygnujesz z węglowodanów, zjadłeś chleb, ziemniaki lub duży talerz makaronu, bądź dla siebie łagodny. Jeden raz się nie liczy, również w przypadku pojedynczego (lub dwukrotnego) odstępstwa od postanowienia. Nie pozwól jednak, by zdarzało się to regularnie w każdym tygodniu.

6. Znajdź sobie towarzyszy.

Może ktoś z twoich znajomych również chce rzucić palenie? Jeśli tak, przejdźcie przez to wspólnie. A może któraś znajoma planuje zacząć uprawiać nordic walking? Trenujcie razem. Będziecie mogli wzajemnie się motywować. Wspólnie łatwiej będzie osiągnąć cel.

Oby w nowym roku wszystko ci się udało!

Jeśli zastosujesz moje rady, z pewnością osiągniesz swój cel na 2022 rok.

Trzymaj się ich codziennie, nawet jeśli przydarzą ci się porażki. Niepowodzenia są nieodłączną częścią drogi na szczyt. Być może osłabnie twoja motywacja, cel będzie się czasem wydawał nieosiągalny lub pojawią się nieoczekiwane trudności. W takich momentach zawsze przypomnij sobie 6 kroków z mojego programu motywacyjnego. Po miesiącu zobaczysz, że wiele rzeczy weszło ci już w nawyk. Z każdym dniem będziesz coraz bliżej celu.

To ważne! Najlepiej zacznij od jednej lub dwóch zmian. Nie wywracaj od razu całego życia do góry nogami. Jedno, najwyżej dwa postanowienia na 2022 rok w zupełności wystarczą. Jeśli uda ci się je zrealizować, w 2023 roku wyznaczysz sobie nowe cele. Dopiero gdy jeden cel uznasz za osiągnięty, możesz zacząć wspinać się na kolejną górę. Nie da się zdobyć dwóch szczytów jednocześnie, bo to dla wszystkich byłoby za dużo. Nie każdy jest jak Reinhold Messner, a zresztą nawet ten niezwykły alpinista i himalaista zdobywał czterotysięczniki sukcesywnie, po kolei.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów