6 dobrych powodów, by chodzić

6 dobrych powodów, by chodzić

Dr Markus Numberger

28 listopada 2021

Naukowcy często kręcą nosami, gdy znowu słyszą, że dzięki prostym metodom można uzyskać zaskakujące efekty. To samo dotyczy również tej metody: medytacji podczas chodzenia z buddyzmu zen. Tymczasem za chodzeniem i tą pradawną techniką medytacji przemawia więcej dowodów naukowych niż za niekiedy bardzo drogimi lekami czy uznawanym za bardzo skuteczny treningiem mózgu.

6 dobrych powodów, by chodzić

Chodzenie czy medytacja podczas chodzenia to skuteczna metoda poprawy nastroju. Wyostrza myślenie, poprawia pamięć i wszechstronnie wspiera nasze ogólne zdrowie mentalne i psychiczne. Poniżej przedstawiam część powodów, dla których świadome chodzenie medytacyjne powinno stać się stałym elementem naszej codzienności.

1. Poprawia nastrój

W badaniu z udziałem setek studentów college'u, którzy nie wiedzieli dokładnie, co będzie badane, odkryto, że już 12 minut chodzenia poprawiało nastrój, wigor, uważność i pewność siebie. Było to widoczne w porównaniu z uczestnikami badania, którzy w tym czasie siedzieli.

2. Zwiększa kreatywność

Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy szukamy rozwiązania jakiegoś problemu. Jak odkryto w jednym z badań Uniwersytetu Stanforda, chodzenie w porównaniu z siedzeniem poprawia „kreatywną inspirację” średnio 60%. Efekt jest wymierny w czasie biegania i na 5 do 16 minut po zakończeniu biegów. Badano myślenie dywergencyjne, podczas którego powstają kreatywne pomysły szukające różnych rozwiązań dla danego problemu.

3. Sprzyja powstawaniu połączeń między komórkami nerwowymi

Dysponujemy tutaj badaniem z udziałem starszych osób dorosłych, które oprócz chodzenia uprawiały również inne formy treningu ruchowego. Po roku chodzenia (20 minut dziennie 4 razy w tygodniu) badanie obrazowe rezonansem magnetycznym wykazało poprawę połączeń pomiędzy różnymi regionami mózgu. Dotyczyło to w szczególności dwóch obszarów, zakłócenia w których pojawiają się w przypadku problemów kognitywnych uwarunkowanych podeszłym wiekiem.

4. Poprawia pamięć roboczą

To, że bieganie poprawia pamięć, dowiedziono w wielu różnych badaniach. Co jednak ciekawe, niemieccy naukowcy odkryli, że poprawiła się również wydolność umysłowa osób biorących udział w teście i to mierzona w czasie wypełniania trudnych zadań wymagających udziału pamięci roboczej.

5. Prowadzi myślenie na właściwe tory

Istnieje kilka badań, w czasie których sprawdzono funkcjonalne połączenie rdzenia kręgowego z mózgiem. Stwierdzono przy tym, że rytm pobudzenie neuronalnych, powstających w czasie chodzenia w rdzeniu kręgowym, ma wpływ na ośrodki w mózgu, co powinno mieć korzystny wpływ na proces myślenia.

6. Pozwala nam lepiej „wciągać” naturę

Już wielokrotnie pisałem, że pobyt na łonie natury – w przeciwieństwie do przebywania w mieście – wypływa korzystnie na mózg. Jeśli więc chcemy chodzić, powinniśmy wybierać jak najbardziej zielone tereny – lasy, pola, parki, a w ostateczności ogródki działkowe.

Więcej Artykułów