Zdrowe stopy na lato!

Zdrowe stopy na lato!

Beate Rossbach

18 maja 2023

Gdy zaczyna się czas na sandały, prawidłowa pielęgnacja stóp powinna być na porządku dziennym. Nikt nie chce pokazać stóp ze zrogowaciałym naskórkiem, niewypielęgnowanymi paznokciami i rozrośniętymi skórkami. Teraz jest odpowiedni czas na zadbanie o stopy.

Zdrowe stopy na lato!

Zacznij od zmiękczającej kąpieli

Pierwszym krokiem do zaprezentowania zadbanych stóp latem jest kąpiel. Podobnie jak Kleopatra, wymocz stopy w mleku i miodzie.

Przygotowanie kąpieli:

  • 1/2 litra mleka ·        
  • 1 filiżanka oliwy z oliwek ·        
  • 1 łyżeczka miodu ·        
  • 1 litr wody

W dużym garnku podgrzewamy mieszankę do temperatury ciała i moczymy w niej stopy przez przynajmniej przez 15 minut. Kąpiel ta zmiękcza rogowacenia i sprawia, że stopy są aksamitne w dotyku. Jeśli pocą ci się stopy możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego z lawendy do mleka zamiast oliwy z oliwek.

Peeling z soli rozpuszcza zrogowacenia

Następnie trzeba zająć się zrogowaciałą skórą, co jest łatwiejsze po powyższej kąpieli. Aby uzyskać peeling stóp, wymieszaj na gęstą pastę łyżkę gruboziarnistej soli morskiej z oliwą z oliwek i dokładnie przetrzyj zrogowaciały naskórek na piętach oraz na zewnętrznych stronach stóp. Peeling spłucz letnią wodą i ponownie osusz stopy. Teraz przychodzi kolej na skórki paznokci. Ostrożnie poprzesuwaj skórki każdego paznokcia w stronę łożyska za pomocą drewnianych patyczków.

Uwaga! Nigdy nie przecinaj skórek nożyczkami – może to spowodować zapalenie łożyska paznokcia.

Weź się za paznokcie

Paznokcie powinny być krótkie, ale nie za krótkie. Jeśli są zbyt krótkie, istnieje niebezpieczeństwo, że będą wrastać i powodować bolesne stany zapalne. Dlatego należy przyciąć paznokcie na prosto cążkami, aby kończyły się równo z palcem. Następnie wygładź krawędź paznokcia pilnikiem i zaokrąglij nieco rogi. Płytka paznokcia również wymaga odżywienia, dlatego nadszedł czas na pielęgnujący olejek do paznokci. Olejki te nie tylko wzmocnią i uelastycznią paznokcie, ale pielęgnują także skórki. Nałóż olejek na paznokcie opuszkami palców i wmasuj, lekko naciskając. Jeśli lubisz, możesz teraz pomalować paznokcie lub je wypolerować.

Nie zapomnij o kremach!

Aby idealnie zadbana skóra na stopach pozostała elastyczna i nie pojawiły się nowe pęknięcia, koniecznie trzeba ją smarować nawilżającym kremem. Aby przeciwdziałać rogowaceniu, najlepszym rozwiązaniem będzie krem z mocznikiem (urea). Takie kremy dostępne są w drogeriach, ale wybieraj takie, które zawierają przynajmniej 10% mocznika. Krem można uzupełnić o olejek eteryczny i w ten sposób uzyskać dodatkowe efekty prozdrowotne.

Najlepsze olejki eteryczne do kremu do stóp:

  • olejek z szałwii zapobiega poceniu,
  • olejek lawendowy rozluźnia,
  • olejek cytrynowy odświeża,
  • olejek rozmarynowy poprawia krążenie krwi.

Wystarczy wycisnąć na dłoń niewielką ilość kremu do stóp i skropić nieco wybranym olejkiem. Następnie wymasować stopy mieszanką.

Yoga dla stóp wzmacnia mięśnie

Gdy już zadbasz o pedikiur, weź się również za gimnastykę stóp, by były w formie nie tylko optycznej, ale również zdrowotnej. Proste ćwiczenia jogi dla stóp poprawiają krążenie krwi i wzmacniają mięśnie. Wspiera to ruchomość palców, a także poczucie równowagi i stabilności.

Poniższe ćwiczenia wykonuj raz dziennie:

Rozstawianie palców: Usiądź wygodnie na krześle i połóż prawą stopę na lewym udzie. Teraz wciśnij palce lewej dłoni w przerwy między palcami stóp i rozciągnij palce tak mocno, jak to tylko możliwe. Potrzymaj chwilę palce w napięciu, zmień strony i powtórz zabieg.

Krążenia stopami zaciśniętymi „w pięści”: Stań prosto i przyciśnij prawą stopę górną powierzchnią palców do podłogi. Pięta skierowana jest ku górze, by stopa przyjęła kształt półksiężyca. Teraz wykonuj krążenia stóp w obu kierunkach – place wciąż pozostają na ziemi. Następnie ćwiczenie wykonaj drugą stopą.

Najlepsze domowe środki na zadbane stopy latem

Proszek do stóp wiążący zapach

Jeśli stopy mają tendencję do pocenia się w wysokich temperaturach, proszek do stóp pomoże im zachować suchość i zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Dobrze nadaje się do tego prosty proszek dla niemowląt, za pomocą którego można spudrować podeszwę stopy i przerwy pomiędzy palcami. 

Relaksująca kąpiel na upały

Napełnij dużą miskę chłodną wodą o temperaturze od 15 do 17 °C i dodaj sok z połowy cytryny. Po długim, gorącym dniu mocz stopy w zimnej cytrynowej wodzie przez dziesięć minut, a następnie ostrożnie osusz. 

Odświeżająca płukanka z octu jabłkowego

Wymieszaj 1 litr wody z kranu z 100 ml octu jabłkowego i raz dziennie umyj mieszanką stopy. Woda powinna być letnia. Następnie dokładnie osusz stopy. 

Pielęgnujący okład kokosowy

Olejek kokosowy ma działanie nawilżające i pomaga w regeneracji suchej, popękanej skóry stóp. Jednocześnie zwalcza częstsze w lecie infekcje grzybicze. Wieczorem po kąpieli natrzyj stopy olejem, włóż bawełniane skarpetki i pozostaw na całą noc. 

Płukanka z szałwii na pocenie się

Wymieszaj 2 łyżki suszonej szałwii (z apteki) 250 ml gotującej się wody. Po dziesięciu minutach odcedź i pozostaw do wystygnięcia. Codziennie po kąpieli płucz stopy naparem z szałwii. 

Łagodząca nalewka franciszkańska na opuchliznę

Jeśli stopy latem są opuchnięte, pomoże nacieranie ich nalewką franciszkańską. W tym celu wetrzyj nalewkę w nogi od stóp w stronę łydek oraz posmarować wierzch stóp, nie wywierając nacisku. 

Wysuszająca kąpiel kasztanowa

Kora dębu zawiera kwasy taninowe, które działają ściągająco na gruczoły potowe. Zagotuj 20 g suchej kory dębu (z apteki) w 2 litrach wody. Pozostaw na wolnym ogniu, aż płyn zredukuje się o połowę. Odcedź napar i ostudź do temperatury około 36°C, a następnie mocz w nim stopy przez 15 minut. W razie potrzeby można taki zabieg powtarzać codziennie.

Chodź boso tak często, jak to tylko możliwe

Latem należy wykorzystać każdą okazję do spaceru bez butów. Chodzenie boso wzmacnia mięśnie, więzadła i stawy w łydkach, kostkach i stopach. Odciąża to kolana i plecy. Jednocześnie chodzenie boso działa jak masaż stref refleksowych stóp ponieważ wszelkie nierówności podłoża stymulują nasze podeszwy. Aktywizuje to cały organizm. Zyskuje na tym również umysł ponieważ w naszym ciele ponad 70 000 nerwów biegnie od mózgu aż do stóp. Kontakt z podłożem stymuluje komórki nerwowe i aktywuje uwalnianie hormonów szczęścia w mózgu.

Stopy też potrzebują ochrony przed słońcem!

Jeśli wychodzisz na zewnątrz, nie zapomnij o filtrze przeciwsłonecznym, również dla stóp. W przeciwnym razie szybko odczujesz bolesne oparzenia słoneczne, szczególnie na wierzchu stóp.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów