Zwalczanie problemów zwyrodnieniowych dzięki diecie zasadowej

Dla zdrowia człowieka niezbędna jest równowaga chemiczna pomiędzy kwasami a zasadami. Nadmiar kwasów może bowiem spowodować zaburzenia procesów metabolicznych, a przez to również prowadzić do powstawania i rozwoju takich chorób jak artroza. A stąd już krótka droga do pojawienia się problemów z poruszaniem, ograniczenia sprawności i uprzykrzających codzienność dolegliwości bólowych. Wyjaśnimy, czym jest gospodarka zasadowo-kwasowa. w jaki sposób można określić zawartość kwasów w organizmie oraz jak pomóc sobie doraźnie w przypadku zaostrzenia problemów zwyrodnieniowych wynikających z zaburzeń metabolicznych w organizmie.

Przed kilku laty autorka tekstu dowiedziała się od swojego ortopedy, że przyczyną jej dolegliwości w stawie kolanowym i barkowym jest artroza. Jednym z jej pierwszych pytań było, czy zastosowanie specjalnej diety może mieć pozytywny wpływ na chorobę. Usłyszała: „Tak, ale z zastrzeżeniem, że właściwie nie istnieje konkretna dieta artrozowa, ale proszę spróbować trochę schudnąć!”. W ten sposób, wzruszając ramionami, jej ortopeda nie okazał dalszego zainteresowania tym tematem.

Dziś również wielu naukowców w dziedzinie medycyny wychodzi z założenia, że nieodpowiedni sposób odżywiania zaliczany jest do najczęstszych przyczyn prowadzących do artrozy. Nieliczne informacje na ten temat nie są satysfakcjonujące. Po poszukiwaniach w internecie, po wysłuchaniu różnorodnych rad dotyczących zdrowia oraz po zasięgnięciu informacji z różnych źródeł autorka natknęła się na określenie „gospodarki kwasowo-zasadowej” oraz szkodliwych skutków niezwracania uwagi na zrównoważoną gospodarkę kwasowo-zasadową.

Uwaga!

Do najczęstszych przyczyn zapalenia stawów należy niezdrowe odżywianie.

Prawidłowa wartość pH reguluje metabolizm

Wskaźnik pH krwi powinien utrzymywać swoją stałą wartość równą 7,4, wykazując w ten sposób odczyn zasadowy (patrz wskazania poniżej). Wartości powyżej lub poniżej powodują zaburzenia procesów metabolicznych, co z kolei zagraża naszemu zdrowiu. W różnych obszarach naszego organizmu wartości wskaźnika pH są różne.

Wskaźnik pH

Wartość wskaźnika pH danego płynu określana jest poprzez jego odczyn kwasowy lub zasadowy. Kwasy i zasady to substancje chemiczne działające antagonistycznie. Jeśli znajdują się w równowadze, płyn posiada neutralny odczyn pH równy 7. Jeśli kwasy przeważają wartość wskaźnika pH spada w kierunku 0, jeśli natomiast przeważają odczyny zasadowe, wartość wskaźnika pH wzrasta w kierunku 14. Najważniejszymi składnikami kwasów są dodatnio naładowane atomy wodoru (H+). Atomy wykazują bardzo wysoką reaktywność, przez co może dojść do rozchwiania procesów metabolicznych.

W następujący sposób ustalamy wartość naszego wskaźnika pH

Do ustalenia zawartości kwasów wykorzystać możemy kilka różnych procedur. Wśród nich wyróżniamy bardziej skomplikowane metody, jak kliniczne badania laboratoryjne oraz te prostsze do samodzielnego przeprowadzenia – testy za pomocą paska testowego pH, który można nabyć już za kilkanaście złotych w aptece. Niestety kasy chorych ich nie refundują. Za pomocą takich pasków testowych można wygodnie ustalić wartość wskaźnika pH na podstawie zmieniającego się koloru paska, na przykład pobierając wymaz ze śliny, moczu czy krwi.

Następujące kolory oznaczają:

  • Ciemnoczerwony: wynik oznacza silne zakwaszenie z wartością wskaźnika pH od 0 do 3,

  • Jasnoczerwony: wynik oznacza zakwaszenie lub lekkie zakwaszenie z wartością wskaźnika pH od 3 do 6,

  • Żółty: wynik jest neutralny z wartością wskaźnika pH równą 7,

  • Jasnoniebieski: wynik oznacza lekki odczyn zasadowy z wartością wskaźnika pH od 7,1 do 11,

  • Ciemnoniebieski: wynik oznacza silny odczyn zasadowy z wartością wskaźnika pH od 11 do 14.

Najbardziej wiarygodny pomiar wartości pH pochodzi z moczu. Pasek testowy należy podłożyć pod strumień moczu. Żeby uzyskać wyraziste wartości pomiaru test należy przeprowadzić przynajmniej w ciągu trzech następujących po sobie dni, każdorazowo o różnych porach dnia. Uwaga: wartość wskaźnika pH należy zawsze ustalać dwie godziny po posiłku! Test należy przeprowadzić przynajmniej dwa razy, a najlepiej sześć razy dziennie.

Za pomocą pasków testowych można bez problemu określić wartość wskaźnika pH moczu

Wartość wskazania pH pochodzącego z moczu powinna się wahać. Przy czym nie chodzi tu o skalę wahań, ponieważ same wahania wykazują, że organizm dąży do naturalnego wyregulowania gospodarki kwasowo-zasadowej. Natomiast trwale utrzymujący się zasadowy odczyn wskaźnika pH moczu mógłby wskazywać na silne zaburzenia w organizmie.

Weź pod uwagę, że: zdrowe wartości wskaźnika pH w moczu to te uzyskane:

  • Rano – w wartości pomiędzy 6,2 a 6,8 pH

  • Wieczorem – w wartości pomiędzy 6,8 a 7,4 pH.

Kwasy i zasady – musi być trochę o chemii

Kwas i zasada, o obydwu tych pojęciach być może każdy słyszał dawno temu na lekcjach chemii. Zgadza się, również w naszym organizmie chodzi o zachowanie chemicznej równowagi w gospodarce kwasowo-zasadowej. Substancje kwaśne i ich antagoniści oraz substancje zasadowe muszą w naszym ciele znajdować się w określonym stosunku. Żadna ze stron nie powinna tutaj zyskać przewagi. Wszelkie odchylenie od stanu równowagi może negatywnie wpływać na procesy przemiany materii.

Ale w jaki sposób powstają w naszym organizmie kwasy i zasady? Kiedy coś zjemy, pokarm rozkładany jest na pojedyncze komponenty. W ten sposób wytwarzana jest nie tylko niezbędna do życia energia, ale także substancje służące do budowy komórek. Dodatkowo powstają produkty końcowe, takie jak kwasy i zasady, które są wydalane.

Już nieznaczne odchylenie wartości wskaźnika pH w dół od wartości neutralnej wskazuje na zakwaszenie (kwasicę), wahanie wartości w górę świadczy o nadwyżce zasadowości. U osób zdrowych oraz w przypadku zdrowej i zrównoważonej diety endogenne układy buforowe mogą odnowić równowagę kwasowo-zasadową. Jednakże niewłaściwa dieta przez dłuższy czas może taką równowagę znacznie zaburzyć, przez co zostaną zakłócone procesy przemiany materii, co prowadzić może do powstania chorób. Do tej grupy należą na przykład choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca czy artroza.

Proszek i tabletki zasadowe na ostre stany

Proszek zasadowy oraz tabletki mogą wzmocnić proces odkwaszania organizmu przede wszystkim w początkowej fazie diety bogatej w produkty zasadowe, kiedy nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni do innego sposobu odżywiania się. Suplementy mogą być tutaj szybkim ratunkiem w ostrych stanach.

Proszek zasadowy oraz tabletki wspierają przede wszystkim nasze przestawienie się na inny sposób odżywiania. Tak samo jak zasadowe produkty spożywcze, dbają o to, by produkty przemiany materii oraz kwasy, które magazynowane są w organizmie, były usuwane z organizmu. Proszek zasadowy oraz tabletki neutralizują produkty wysokokwasowe. Przede wszystkim stanowią one duże wsparcie na początku zmiany diety. Ponadto, zawierają składniki mineralne oraz mikroelementy, które uzupełniają niedobory minerałów w organizmie.

Mikrogranulki zasadowe

Zasadowe mikrogranulki rozpuszczają się szybko w ustach. Zawarte w nich zasadowe składniki mineralne oraz mikroelementy (wapno, magnez, cynk, molibden, chrom oraz selen) neutralizują obciążające kwasy w sposób naturalny, a także stabilizują wrażliwą równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.

Mikrogranulki można przyjmować w każdym momencie i wszędzie, nawet wtedy gdy nie mamy dostępu do wody pitnej, dlatego są one idealne dla osób czynnych zawodowo, podróżujących, a także uprawiających sport. Polecamy przyjmowanie suplementu rano i wieczorem.

Proszek zasadowy

Proszek zasadowy neutralizuje nadmierne zakwaszenie. Zawiera często magnez, wapno, potas, cynk oraz cholekalcyferol (witaminę D3). Rano i wieczorem wsypać do wody mineralnej miarkę proszku zasadowego, a następnie wypić. Nie należy przekraczać dopuszczalnej dawki.

Przyjmując proszek zasadowy lub tabletki należy przestrzegać następujących zasad:

  • Tabletki zasadowe rozpuszczają się głównie w jelicie cienkim, a następnie przedostają się do krwi. Dłuższe ich przyjmowanie może zachwiać florę jelitową.

  • Dlatego proszek i tabletki należy przyjmować jedynie doraźnie (najdłużej przez tydzień).

Nie ma znaczenia, na który z produktów się Państwo zdecydują, wspierając na początku zmianę diety. Jeżeli ktoś z Państwa dużo podróżuje, warto wybrać mikrogranulki, ponieważ nie zawsze ma się dostęp do wody pitnej.

W kolejnym Biuletynie przekażemy Państwu wiele cennych wskazówek i porad pozwalających sprawnie wprowadzić w swój codzienny rytm spożywcze produkty zasadotwórcze, niwelując tym samym dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową.

Gabriela Schwarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Zdrowe plecy dzięki „super jedzeniu”

Pobierz »

Kuracja detoksykacyjna nie tylko dla cukrzyków

Pobierz »

Polecane artykuły