Nie miej błędnych oczekiwań w stosunku do swojego lekarza

Jakiś czas temu alarmowałem, że u osób skarżących się na ból pleców zbyt często wykonuje się zdjęcia rentgenowskie, aby znaleźć przyczyny tych boleści – często oczywiście bez skutku.

A badania przeprowadzone przez Fundację Bertelsmanna pokazują: nic się w tym temacie nie zmieniło. W dalszym ciągu co drugi pacjent skarżący się na ból pleców poddawany jest badaniu z wykorzystaniem jednej z metod obrazowania (rentgen, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny). Mimo że zgodnie z wytycznymi lekarskimi powinno się wpierw zastosować środek przeciwbólowy i/lub fizjoterapię. Dopiero wtedy, gdy te metody leczenia nie przyniosą pozytywnego rezultatu, powinno się wykorzystać aparat rentgenowski, rezonans magnetyczny lub tomograf komputerowy. U blisko 50 procent pacjentów, u których zastosowano jedną z wspomnianych metod obrazowania, nie przeprowadzono jednakże w ogóle żadnej terapii.

W ostatnich pięciu latach 21 procent pacjentów zostało 2-3 krotnie poddanych badaniu z wykorzystaniem metody obrazowania. U 7 procent takie badanie przeprowadzono częściej niż cztery razy. A u co szóstego pacjenta zdjęcia wykonywano, mimo że dolegliwości nie stanowiły ku temu żadnej przesłanki. Nie było mianowicie wskazań np. złamania lub porażenia.

Winę ponoszą tu jednakże nie tylko lekarze. Badania wykazały ponadto, że częściej badań tych oczekują sami pacjenci. Ponad dwie trzecie pacjentów jest zdania, że lekarz jest w stanie stwierdzić przyczynę bólu jedynie w drodze badania z wykorzystaniem metody obrazowania. Jest to możliwe jedynie w co najwyżej 15 procentach przypadków.

Moja wskazówka: to bardzo dobrze, jeżeli lekarz w przypadku dolegliwości bólowych pleców zrezygnuje najpierw z badań metodą obrazową, a zaleci w to miejsce trochę ruchu. Z reguły pomoże ci w ten sposób lepiej, niż wykonując piękne zdjęcie rentgenowskie twoich pleców.

prof. dr Ingo Froböse

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

W związku z bólem i odczuwanym kurczem mięśni w okolicy lędźwi poszłam do lekarza po skierowanie n rehabilitację. Rodzinna skierowała mnie do neurologa. Dotąd nigdy nie leczyłam tego i nie miałam żadnych zdjęć, wyników badań. Neurolog rozłożył ręce, dał skierowanie na rezonans i do lekarza rehabilitanta. Ten w związku z brakiem dotychczasowej dokumentacji dołożył prześwietlenie rtg, żeby na rezonansie mieli się do czego odnieść. Ale dał mi też skierowanie na rehabilitację. Tylko co z tego, skoro rejestrując się na rehabilitację pod koniec października 2017 dostałam termin na wrzesień 2018. Szczęściem już jestem ne emeryturze właśnie, bo nie dałabym rady dojeżdżać do pracy. Coraz trudniej mi chodzić, a tu jeszcze 5 miesięcy do rehabilitacji......... i co mi z tego, że mam wykonane rtg i rezonans, skoro tak długo muszę czekać na fizjoterapię?

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Kuracja detoksykacyjna nie tylko dla cukrzyków

Pobierz »

Zdrowe plecy dzięki „super jedzeniu”

Pobierz »

Polecane artykuły