Kondycja w 7 minut: skuteczny relaks dzięki jodze

Nie ma znaczenia, czy jesteś czynny zawodowo, czy troszczysz się o dom i rodzinę: codziennie jesteś narażony na stres. Momenty, w których masz czas tylko dla siebie, są na wagę złota. To idealny czas na krótki relaks z jogą. W tym artykule chcę zaprezentować kilka ćwiczeń jogi, za pomocą których szybko odzyskasz siły i wytrenujesz także swoje ciało.

Joga ma pewną istotną zaletę: mimo że należy do technik relaksacyjnych, jest jednocześnie taką dziedziną sportu, który zapewnia dobrą kondycję.

Joga, jak żaden inny sport, nadaje się znakomicie dla osób żyjących w stresie oraz poszukujących relaksu, a zarazem odrobiny ruchu dla ciała. Ponadto jogi można się szybko nauczyć. Nie oznacza to oczywiście, że ćwiczenia jogi należy wykonywać w pośpiechu. Jednak już 5 minut ćwiczeń wystarczy, aby poczuć relaks.

Joga – prawdziwy „multitalent” wśród dziedzin sportu

Zaleta ćwiczenia jogi: nabierasz nowych sił, bez konieczności odwiedzenia salonu fitness. Ćwiczenia można wykonywać wszędzie i o każdej porze. Do ćwiczeń potrzebujesz jedynie wygodnego ubioru, ewentualnie skarpetek antypoślizgowych dla zapewnienia pewnej pozycji i taboretu. Ściągnij buty i możesz już rozpoczynać swoją przygodę z jogą.

Poniżej znajdziesz 7 ćwiczeń, które w sposób szczególny nadają się do szybkiego odprężenia. Możesz wyszukać ćwiczenia, które najbardziej Tobie odpowiadają, lub wykonać wszystkie 7 ćwiczeń po kolei.

Wszystko zależy od ilości Twojego wolnego czasu. Przy każdym ćwiczeniu pozostań w danej pozycji przez kilka oddechów lub powtórz dane ćwiczenie kilka razy. W zależności od ćwiczenia powtórz je też dla drugiej strony ciała.

7 ćwiczeń jogi, za pomocą których szybko odzyskasz siły witalne

Drzewo. Stań w pozycji pionowej. Złącz stopy. Wykonaj kilka wdechów i wydechów, aby się skoncentrować.

Przenieś ciężar ciała na jedną nogę, drugą stopę przyłóż spodem stopy możliwie najwyżej do wewnętrznej strony uda. Podnieś ramiona do góry nad głowę i złącz ze sobą powierzchnie dłoni. Ćwiczenie to polepsza koncentrację i równowagę.

Mostek w pozycji stojącej. Stań w pozycji pionowej. Ustaw stopy równolegle do siebie, ramiona wychyl do tyłu, a dłonie skrzyżuj za plecami.

Wykonaj wdech. Mięśnie nóg i dno mięśniowe miednicy odpręża się. Wyciągnij ramiona do tyłu i podnieś klatkę piersiową. Wykonaj wydech, uwalniając napięcie. Powtórz ćwiczenie. Dzięki ćwiczeniu wyprostujesz plecy.

Łódka. Usiądź na taborecie. Plecy są w pozycji pionowej, stopy przylegają do podłogi, a ramiona zwisają z boku.

Wykonaj wdech, a podczas wydechu odchyl się do tyłu. Podnieś przy tym zgiętą nogę, a wyprostowane ramiona podniosą się do góry. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka oddechów. Ćwiczenie wzmacnia brzuch. Następnie wróć do pozycji wyjściowej i zmień stronę.

Obrót. Usiądź na taborecie. Lewe ramię połóż na udzie, prawą ręką dotknij lewego tylnego końca powierzchni siedzącej.

Wykonaj wdech i wyprostuj przy tym plecy. Przy wydechu obróć się przez lewą stronę ciała do tyłu. W ten sposób rozciągasz plecy. Zmień stronę.

Trójkąt na siedząco. Usiądź na taborecie. Rozsuń nogi na boki, aż przy wewnętrznej stronie ud poczujesz naciągnięcie.

Podnieś ręce na wysokość ramion i rozprostuj je na bok. Wykonaj wdech. Podczas wydechu pochyl tułów i przesuń daną rękę w kierunku stopy. Druga ręka wskazuje w kierunku sufitu. Ćwiczenie służy do otwarcia klatki piersiowej. Następnie zmień stronę.

Siad wyprostowany. Usiądź na taborecie. Wyciągnij złączone nogi do przodu. Pięty powinny dotykać podłogi. Podciągnij czubki palców.

Ramiona zwisają po bokach w dół. Wykonaj wdech. Plecy i ręce prostują się przy tym do góry. Ramiona powinny pozostać luźne. Dzięki temu więcej siły pozostaje w górnej części ciała.

Rozszerzanie. Usiądź w prostej pozycji na taborecie, przed stołem. Usiądź na przedniej krawędzi powierzchni do siedzenia, a nogi umieść na podłodze.

Odległość do blatu stołu powinna być tak duża, aby ramiona były wyprostowane a dłonie leżały na blacie. Górna część ciała jest pochylona, a plecy zaokrąglone. Przy wydechu wyprostuj plecy, a ramiona obniż w kierunku podłogi. W ten sposób wyprostujesz plecy.

Dr med. Michael Spitzbart

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Kuracja detoksykacyjna nie tylko dla cukrzyków

Pobierz »

Zdrowe plecy dzięki „super jedzeniu”

Pobierz »

Polecane artykuły