Dzięki temu ćwiczeniu rozciągającemu pokonywanie schodów wkrótce przestanie być problemem

Czy pokonywanie schodów albo chodzenie sprawia Ci problem? Problemem może być tutaj mięsień biodrowo-lędźwiowy. Z zewnątrz go wprawdzie nie widać, ale to on podnosi nogę do przodu przy każdym kroku (zginacz stawu biodrowego). U starszych ludzi i pacjentów z artrozą stawów biodrowych jego rozciągliwość jest często ograniczona. Poniższe ćwiczenie rozciągające odciąży Twoje stawy biodrowe – nawet, gdy wcześniej pojawił się już ból.

Również sportowcy muszą być ostrożni w kwestii swoich mięśni i wiedzą, że mięsień biodrowo-lędźwiowy to ważny element treningu. W tym celu dbają również o swoje plecy, gdyż funkcje kręgosłupa lędźwiowego w dużej mierze zależą od muskulatury biodrowo-lędźwiowej.

Pozycja wyjściowa: Stań w rozkroku na szerokość bioder, a następnie prawą nogą wykonaj szeroki krok do przodu. Opuść swój tułów na tyle nisko, aby tylne (tutaj lewe) kolano dotknęło podłogi. Wesprzyj tułów oraz obie dłonie na prawym udzie.

Wykonanie: Przesuwaj lekko miednicę do przodu. Większość ludzi odczuwa przy tym wyraźne rozciąganie mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Wytrzymaj rozciąganie przez 15-20 sekund (po trzy razy na każdą stronę).

Jak nie obciążać kolan podczas ćwiczeń

Podczas wykroku postaraj się wysunąć nogę jak najbardziej do przodu tak, aby podudzie nogi stojącej z przodu było ustawione prostopadle do uda.

Prof. dr Thomas Wessinghage

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Szkoda, że tylko jedno ćwiczenie pokazane.

Ocena użytkownika:
4
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Kuracja detoksykacyjna nie tylko dla cukrzyków

Pobierz »

Zdrowe plecy dzięki „super jedzeniu”

Pobierz »

Polecane artykuły