Dlaczego po uprawianiu sportu pojawia się ból pleców?

Pani Barbara pyta: Regularnie uprawiam sport. Po pierwsze biegam co drugi dzień, po drugie dwa razy w tygodniu chodzę na siłownię, gdzie wykonuję przede wszystkim trening siłowy. Za każdym razem po uprawianiu sportu bolą mnie plecy. Czy aktywność fizyczna może być ich przyczyną?

Prof. Ingo Froböse: Ruch z reguły nie jest szkodliwy dla pleców. Ani sporty siłowe, ani wytrzymałościowe nie wpływają na nie negatywnie. Całkiem przeciwnie: większość dolegliwości poprawia się dzięki uprawianiu sportu.

Warunki zewnętrzne mogą jednakże powodować bóle pleców. Na Pani miejscu skonsultowałbym z trenerem na siłowni technikę biegu i pokazałbym, jak wykonuję ćwiczenia siłowe. Może być tak, że w przeszłości przyzwyczaiła się Pani do złej techniki, która powoduje nieprawidłowe obciążenie.

Czy tak nie jest? Powinna Pani też sprawdzić swoje obuwie do biegania. Można zrobić to w sklepie sportowym, który oferuje możliwość przeprowadzenia analizy techniki biegu. Być może amortyzacja butów, w jakich uprawia Pani jogging, nie pasuje do wypracowanego stylu biegu lub kształtu Pani stóp. Również to może stanowić przyczynę bólu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Kuracja detoksykacyjna nie tylko dla cukrzyków

Pobierz »

Zdrowe plecy dzięki „super jedzeniu”

Pobierz »

Polecane artykuły