Bóle pleców – w 1/3 dziedziczne

Długotrwałe siedzenie, brak aktywności fizycznej czy wady postawy to najczęstsze przyczyny bólów pleców. Australijscy naukowcy dowiedli jednak, że predyspozycje do nich leżą w naszych genach.

Przebadali oni ponad 100 par bliźniąt – zarówno jedno-, jak i dwujajowych o średniej wieku wynoszącej 40 lat. Okazało się, że połowa probantów cierpiała już na bóle pleców. Problem ten najczęściej dotykał te osoby, których bliźniak miał również bóle pleców. U bliźniąt jednojajowych genetyczna skłonność do takich dolegliwości była szczególnie widoczna. W porównaniu z bliźniętami dwujajowymi ryzyko było pięciokrotnie wyższe.

Na podstawie zebranych przez siebie danych naukowcy obliczyli, że bóle pleców są w 32% uwarunkowane genetycznie. Zwrócili jednakże uwagę na to, że predyspozycje genetyczne to jedno, co prowadziło do bólu pleców u tych osób. Druga sprawa to niewłaściwe zachowanie. Generalny brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa postawa, nadwaga – to wszytko stwarza o wiele większe ryzyko wystąpienia bólów pleców. Jeśli unikasz tych czynników ryzyka, masz duży wkład w ochronę siebie przed bólami.

  prof. dr Ingo Froböse  

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Zdrowe plecy dzięki „super jedzeniu”

Pobierz »

Kuracja detoksykacyjna nie tylko dla cukrzyków

Pobierz »

Polecane artykuły