Zrób prosty test: na ile wydolny jest Twój kręgosłup?

Przez brak ruchu całe grupy mięśni tracą swoją rozciągliwość. Typowy skutek? Bóle, podwyższone ryzyko zerwań, naderwań, obniżona wydolność. To również szkodzi Twojemu kręgosłupowi. Sprawdź, w jakim stanie jest Twój aparat ruchu!

Zrób prosty test: na ile wydolny jest Twój kręgosłup?

Wraz z wiekiem ludzie czują się mniej sprawni i bardziej zesztywniali. Poniżej zgromadziłem kilka ćwiczeń, które pomogą Ci sprawdzić, na ile ruchu może sobie pozwolić jeszcze Twój kręgosłup. Powtarzaj test co cztery-sześć tygodni i sprawdzaj postępy.

Możesz ćwiczyć swoje mięśnie również w podeszłym wieku

Dobra wiadomość brzmi: również po pięćdziesiątce, a nawet i później, możesz utrzymać elastyczność swojego ciała, a nawet ją poprawić. Rozciąganie pomaga utrzymać sprwność mięśni, zapobiega ich skróceniom i pomaga pozbywać się napięć.

Rozgrzej się przed wykonaniem testu

Nie zaczynaj od razu od ćwiczeń! Najpierw zafunduj swojemu ciału prostą rozgrzewkę: wystarczy 10 minut jazdy na rowerze (stacjonarnym) lub energiczny chód.

Test 1: Tułów

Krok 1: Usiądź na podłodze i wyciągnij swoje nogi do przodu w sposób przedstawiony na ilustracji. Dociśnij doły podkolanowe do podłoża.

Krok 2: Pochyl tułów do przodu i spróbuj dotknąć palcami dłoni place stóp.

Wynik: Ciesz się, gdy czubki palców zetkną się (bez zginania kolan!). Największa potrzeba treningu zachodzi wtedy, gdy Twoje palce sięgają jedynie do kolan.

Test 2: Pochylenie w bok – plecy

Krok 1: Stań prosto, stopy na szerokość barku, stawy kolanowe wyprostowane.

Krok 2: Z pozycji wyprostowanej przechylaj się powoli na bok. Podczas tego ruchu przesuwaj dłoń po nodze możliwie najdalej w dół.

Wynik: Jesteś w dobrej formie, gdy czubki Twoich palców dotkną kolana albo są w stanie przesunąć się jeszcze dalej.

Test 3: Rotacja – plecy

Krok 1: Usiądź prosto na krześle, kolana rozstawione na szerokość jednej dłoni.

Krok 2: Złóż ramiona luźno na krzyż, dłonie spoczywają na ramionach.

Krok 3: Spróbuj przekręcać tułów możliwie daleko w prawo i w lewo. Pośladki nie mogą ślizgać się przy tym na krześle.

Wynik: Wyobraź sobie leżący cyferblat zegara. Twoja pozycja wyjściowa to godzina 12. Twoje ramiona to wskazówki. Wynik jest dobry wtedy, gdy możesz tak obrócić swój kręgosłup, aby ramiona pokazywały godzinę 10 lub 2.

Test 4: Tylne mięśnie nóg

Rozciągliwość mięśni z tylnej strony ud odgrywa istotną rolę dla ruchomości Twoich pleców. Amerykanie nazywają te mięśnie „Hamstrings”, czyli „szynkowe struny”. Mięśnie te w znacznym stopniu wpływają również na pozycję miednicy (co z kolei ma znaczenie dla pozycji kręgosłupa lędźwiowego).

Krok 1: Połóż się na plecach.

Krok 2: Przyciągnij do siebie nogę (kolano wyprostowane!), druga noga leży wyprostowana na podłodze. Powtórz ćwiczenie dla obu nóg.

Wynik: W normalnych warunkach można przyciągnąć nogę do kąta 80°. Jeśli podnosisz do kąta prostego, to wspaniale (patrz rysunek)!

Słowa kluczowe:
ćwiczenie kręgosłupa

Więcej Artykułów