Złamanie zmęczeniowe dotyka nie tylko profesjonalnych sportowców

dr med. Michael  Spitzbart

dr med. Michael Spitzbart

18.04.2018 r.
Złamanie zmęczeniowe dotyka nie tylko profesjonalnych sportowców

Pan Kazimierz z Gdańska pyta: Odczułem silne bóle kości piszczelowej, które okazały się złamaniem zmęczeniowym. Dotychczas myślałem, że taki wypadek może zdarzyć się tylko wyczynowemu sportowcowi, który naprawdę bardzo dużo ćwiczy. Nie uprawiam aż tak intensywnie sportu, więc zupełnie nie rozumiem, skąd się wzięło u mnie złamanie zmęczeniowe.

dr med. Michael Spitzbart odpowiada: Złamanie zmęczeniowe związane jest nie tylko ze zbyt intensywnym lub zbyt częstym treningiem. Niestety po fakcie trudno znaleźć przyczynę, która do niego doprowadziła. Być może zmienił Pan nieco swój sposób trenowania. Być może obciążenie było zbyt jednostronne, a może ćwiczył Pan w starym obuwiu, które było zbyt znoszone. Również stres i choroby mogą przyczynić się do takiego złamania.

Istotne jest, aby pozwolić sobie przez odpowiedni czas na odpoczynek od sportu. Do ćwiczeń może Pan powrócić najwcześniej po 3 miesiącach – i zacząć wówczas od krótkich, około dziesięciominutowych treningów. Jeśli do tej pory przyjdzie Panu do głowy, co spowodowało złamanie zmęczeniowe, warto spróbować wyeliminować ten czynnik.

Tematyka

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel