Zadbaj o przyjemniejszą codzienność

Gabriela  Schwarz

Gabriela Schwarz

10.04.2018 r.
Zadbaj o przyjemniejszą codzienność

Na pewno to znasz: zwyrodnienie w stawach kolanowych czasami bardzo ogranicza. Poniżej zebrałam kilka porad, które znacznie ułatwią ci pielęgnację ciała. Zawsze należy jednak słuchać swojego ciała. Gdy bóle dokuczają, zatrzymaj się.

Czesanie, szczotkowanie, wcieranie kremu czy mycie stóp – wszystkie te czynności sprawiają problem osobom chorym na artrozę. Czasami są nawet niemożliwe do wykonania. Na szczęście istnieją jednak tanie przyrządy pomocnicze ze sklepu budowlanego, które ułatwią ci utrzymanie czystości, a wraz z tym całą twoją codzienność. Poniżej przykłady:

Pielęgnacja ciała – to dopiero wyzwanie

Do czyszczenia stóp specjalnie istnieje odpowiednia szczotka – doskonała zwłaszcza wtedy, gdy nie możesz się schylać. Można przymocować ją za pomocą przyssawek do dna kabiny prysznicowej lub wanny.

Większość takich szczotek ma 3 różne funkcje polegające na czyszczeniu stóp, ich masowaniu i pielęgnacji. Miękkie włoski takiej szczotki nadają się również do oczyszczania wrażliwych stóp, jak np. u diabetyków. Wypustki pozwalają na ich masaż i pobudzają ten sposób cyrkulację krwi, a przy okazji troszczą się o rozluźnienie muskulatury stopy. Wiele szczotek dodatkowo wyposażonych jest w pumeks, który można wyjąć. Jego regularne używanie zapobiega powstawaniu suchych i chropowatych miejsc na stopach.

Jeśli masz problem z poruszaniem obręczą barkową, możesz skorzystać z innej szczotki. Długi wygięty uchwyt wyposażony jest w głowicę szczotki lub miękką gąbkę. Takim przyrządem możesz dalej sięgać i masz większą swobodę ruchu. Niektóre z takich szczotek mają możliwości wymiany głowicy na okrągły pojemnik na krem. Jest to pomocne przy myciu i wcieraniu kremu w plecy.

Istnieją również urządzenia pomocnicze przydatne podczas czyszczenia przestrzeni pomiędzy palcami stóp. na długim uchwycie znajduje się mała gąbka lub miękka szczotka z nylonu.

Jeśli masz problem z rozprowadzeniem sobie kremu na nogach, zaopatrz się w markecie budowlanym w mały wałek malarski. Nanieś nań krem, a już nic nie stanie na przeszkodzie miękkiej skórze na nogach.

Zakupy w markecie budowlanym to również dobry pretekst do ułatwienia sobie czesania czy szczotkowania włosów. Kup tam zagiętą rurkę z tworzywa sztucznego, a następnie zatknij w nią szczotkę. To urządzenie jest szczególnie przydatne przy ograniczeniu ruchowym w obrębie barków.

Oczywiście takie gotowe szczotki z wygiętym uchwytem możesz kupić przez Internet albo w sklepie z zaopatrzeniem medycznym.

Dzięki elektrycznej szczoteczce do zębów unikniesz ruchu obrotowego w stawie nadgarstka. Poza tym gruby uchwyt pasuje zazwyczaj lepiej do dłoni niż cienki uchwyt szczoteczki manualnej.

Aby spokojnie i bez zbytniego wysiłku nakładać skarpetki i pończochy, zaopatrz się w specjalne urządzenie do tego celu.

Moja porada lekarska

MOJA PORADA

Kup sobie koniecznie „przedłużenie ręki”. Taki uchwyt na długim trzonku pozwala na podnoszenie z ziemi przedmiotów bez konieczności schylania się po nie.

Tematyka

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel