Skuteczna alternatywna terapia bólu karku

prof. dr Ingo  Froböse

prof. dr Ingo Froböse

18.09.2018 r.
Skuteczna alternatywna terapia bólu karku

Bóle karku często są efektem nieprawidłowej przygarbionej pozycji. Również problemy natury psychicznej lub zmiany degeneracyjne prowadzą do napinania się mięśni karku, co też skutkuje bólem.

Jaka terapia będzie w takim przypadku najskuteczniejsza? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku. Porównali oni skuteczność akupunktury i terapii Aleksandra z leczeniem konwencjonalnym – między innymi z masażami i terapią farmakologiczną.

W badaniu wzięło udział 500 pacjentów, którzy cierpieli na bóle karku od ponad 3 miesięcy. Podzielono ich na 3 grupy. Przez kolejne pół roku byli oni leczeni następująco: albo 12 zabiegami akupunktury, z czego każdy trwał 50 minut, albo 20 zabiegami w technice Aleksandra, z czego każdy trwał po 30 minut, lub też ćwiczeniami fizjoterapeutycznymi. Przed rozpoczęciem badania i po jego zakończeniu probanci wypełniali ankietę, w której oceniali swój ból.

Wynik: W grupie leczonej akupunkturą bóle zmniejszyły się o 32%, w grupie leczonej techniką Aleksandra o 31%, natomiast w grupie leczonej konwencjonalnie ból spadł tylko o 23%. Za istotną z punktu widzenia klinicznego poprawę uważa się taką, gdy ból łagodnieje o co najmniej 25%.

Tematyka

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel