Przyjmowanie IPP może mieć silne działania uboczne

Gabriela  Schwarz

Gabriela Schwarz

19.04.2018 r.
Przyjmowanie IPP może mieć silne działania uboczne

Czy bóle stawów skłaniają Cię do przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)? Ponieważ mogą one szkodzić żołądkowi, ortopeda zalecił Ci osłonowo tzw. inhibitory pompy protonowej? Jeśli tak, bądź uważny na ich działania niepożądane.

„Skoro ma pani tak silne dolegliwości bólowe, przepiszę pani Diclofenac. Proszę jednak nie zapomnieć o lekach osłonowych. Najlepszy będzie tu inhibitor pompy protonowej, dostępny w aptece bez recepty.” To usłyszałam od ortopedy, do którego udałam się nękana bardzo silnymi bólami spowodowanymi chorobą zwyrodnieniową stawów. Poszłam więc do apteki, gdzie kupiłam zarówno lek przeciwbólowy, jak i IPP.

IPP działają osłonowo na żołądek, ale...

IPP, np. Omeprazol czy Pantoprazol, zmniejszają wydzielanie kwasów żołądkowych. Stosowane są w pierwszej linii przeciwko refluksowi (chorobliwie wzmożone cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku) i wrzodom żołądka. W ostatnim czasie stosuje się je również osłonowo podczas leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi – celem niwelowania działań ubocznych tych ostatnich w przewodzie pokarmowym. Niestety często jest to nadmierne przyjmowanie. Najwyraźniej hasło „działanie osłonowe na żołądek” każe myśleć lekarzom i pacjentom, że mamy tu do czynienia z bezpiecznymi preparatami, których stosowanie nie ma efektów ubocznych.

osłabiają kości

W ostatnim czasie coraz częściej czytamy, że IPP wprawdzie zapobiegają dolegliwościom ze strony przewodu pokarmowego, spowodowanym przez przyjmowanie NLPZ, ale niestety – w razie długotrwałego przyjmowania – osłabiają kości i mogą prowadzić do ich wzmożonej łamliwości. Co więcej: gdy po raz pierwszy usłyszałam o działaniach niepożądanych, miałam za sobą już kilka złamań. Bardzo chętnie zrezygnowałam więc z następnych, tym bardziej, że złamania skutkują wzrostem ryzyka wystąpienia artrozy. IPP, zmniejszając wydzielanie kwasów żołądkowych, mają negatywny wpływ na metabolizm kostny zwłaszcza u osób starszych. Badania wykazały, że długotrwałe stosowanie IPP zwiększyło liczbę złamań o 45-60%. Powód: zmniejszenie wydzielania kwasów żołądkowych skutkuje niewystarczającym wchłanianiem wapnia z pożywienia i w efekcie słabszym odkładaniem go w kościach.

Choroba zwyrodnieniowa stawów, a zaraz potem złamana ręka – to nie musi tak wyglądać!

IPP wykazują również inne działania niepożądane:

  • Osłabienie nerek

  • Podnoszenie ryzyka infekcji

  • Zapalenia płuc

  • Demencja

  • Udar

  • Niedobory witaminowe

Postaw na matkę naturę!

Oczywiście przyjmowanie IPP jest całkowicie uzasadnione. Jednak długotrwałe ich przyjmowanie może nie spełniać swojej funkcji. Istotne jest, aby w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych nie sięgać od razu po niesteroidowe leki przeciwzapalne. Wtedy nie ma też potrzeby przyjmowania IPP. Warto spróbować poratować się afrykańskim czarcim pazurem, dostępnym w aptece pod postacią kapsułek lub tabletek. W aptece można również kupić maść z ekstraktem z korzenia żywokostu lekarskiego. Pomoże ona złagodzić ból stawów, a także stany zapalne oraz obrzęki. Jej działanie jest porównywalne z działaniem leków chemicznych.

RADA SPECJALNA: OKŁADY Z KAPUSTY

Starą i bardzo skuteczną metodą uśmierzania bólów stawów są okłady z kapusty. Wałkuj liście kapusty przy pomocy wałka do ciasta lub butelki, aż puszczą sok. Ułóż kilka warstw liści na bolący staw, okręć bawełnianą szmatką i umocuj bandażem gazowym. Noś okład przez co najmniej 2h.

Tematyka

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel