Pięć kryteriów, po których rozpoznasz dobrego „lekarza od pleców”

prof. dr Ingo  Froböse

prof. dr Ingo Froböse

2.04.2018 r.
Pięć kryteriów, po których rozpoznasz dobrego „lekarza od pleców”

Gdy dokuczają ci bóle pleców, dobry lekarz to podstawa. Nie powinien on cię zmuszać do niczego, czego nie chcesz, nie polecać żadnej nieodpowiedniej terapii, lecz prawidłowo sklasyfikować i leczyć twój ból. Ale jak znaleźć takiego lekarza? Oto moje 5 kryteriów, które ci to ułatwią.

1. Lekarz powinien cię traktować całościowo – „multimodalnie”. Optymalnie byłoby, gdyby stosował nie tylko medycynę konwencjonalną, ale również orientował się w metodach alternatywnych lub był do nich przynajmniej pozytywnie nastawiony. Podczas pierwszej rozmowy zapytaj go, co sądzi o alternatywnych metodach leczenia, np. akupunkturze.

2. Ma dostatecznie dużo czasu na wywiad z pacjentem. Nie odsyła cię z kwitkiem po kilku minutach. Poświęca raczej dużo czasu na rozmowę z pacjentem i dokładne badania. Wysłuchuje jego trosk i obaw.

3. Opracowuje plan terapii dla ciebie. Po usłyszeniu diagnozy nie masz wrażenia, że leczenie przebiega schematycznie, według tego samego schematu dla wszystkich pacjentów, wyciągniętego z szuflady biurka. Na podstawie diagnozy lekarz powinien opracować specjalnie dla ciebie koncepcję terapeutyczną, w której uwzględnia również twoje propozycje i wątpliwości.

4. Twoje plecy dostają czas. Dobry lekarz wie, że 80-90% wszystkich bólów pleców ustępuje samodzielnie w okresie od 2 tygodni do 3 miesięcy. Da więc twoim plecom ten czas, lecząc cię środkami przeciwbólowymi, ewentualną fizjoterapią i gimnastyką pleców. Nie namawia cię jednak w tym czasie do żadnych operacji ani innych temu podobnych metod leczenia (chyba że zachodzi ucisk na nerw, w wyniku czego pojawia się nagła inkontynencja lub zaburzenia czucia w obrębie nóg).

5. Zna innych specjalistów. Wie, gdzie leżą granice jego leczenia. Jeśli zajdzie konieczność innego leczenia, skieruje cię do innego specjalisty.

Przygotuj się na rozmowę z lekarzem

Jeśli masz ustalony termin wizyty u lekarza, dobrze się uprzednio zastanów, czego oczekujesz, a czego absolutnie nie chcesz. Ponadto zanotuj wszelkie pytania, zmartwienia czy lęki, jakie wiążą się z twoimi bólami pleców. Możliwe pytania, jakie możesz postawić lekarzowi:

- Jakie alternatywne metody leczenia istnieją (np. akupunktura, masaże itd.)?

- Jakie leki przeciwbólowe poleca?

- Jakie formy aktywności fizycznej zaleca, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości?

Zabierz swoje notatki na wizytę i przedłóż je lekarzowi. Jeśli operacja pleców nie wchodzi w rachubę, również mu to powiedz – jasno i wyraźnie.

Ważne jest, aby pacjent jak najdokładniej umiał opisać swoje bóle. W ten sposób pomagasz lekarzowi postawić prawidłową diagnozę i dobrać odpowiednie leczenie.

Moja porada lekarska

Moja porada: Na 2 tygodnie przed wizytą u lekarza zacznij notować, o której godzinie, w jakich sytuacjach i ewentualnie przy jakich ruchach pojawiają się bóle i jaka jest ich intensywność. W ten sposób pomożesz lekarzowi scharakteryzować swoje dolegliwości.

Tematyka

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel