Jak wybrać odpowiedni materac?

Jak wybrać odpowiedni materac?

Gabriela Schwarz

17 września 2018

Czy ty również należysz do tych ludzi, którzy każdego ranka wstają z bólami pleców? Jeśli tak, musisz koniecznie sprawdzić stan swojego materaca i przemyśleć zakup nowego. Ostatecznie 1/3 swojego życia spędzamy przecież w łóżku. Poza tym dobry regenerujący sen jest konieczny dla odpowiedniego odpoczynku ducha i ciała. To właśnie również dlatego tak istotne jest, aby móc przyjemnie i bezboleśnie leżeć w łóżku.

Jak wybrać odpowiedni materac?

Odpoczynek dla kręgosłupa i mięśni pleców

Dobry materac rozluźnia Twoje mięśnie i normalizuje krzywiznę Twojego kręgosłupa. Kręgosłup i podtrzymujące go mięśnie są każdego dnia narażone na intensywne obciążenia związane z chodzeniem, staniem i siedzeniem. W związku z tym w ciągu dnia zmienia się również krzywizna kręgosłupa: wybrzuszenia w kształcie litery „s” zwiększają się, a odstępy pomiędzy najwyższym kręgiem szyjnym a najniższym kręgiem lędźwiowym zmniejsza się. Jest to zresztą przyczyna, dla której wieczorem jesteśmy niżsi niż o poranku, nawet do 2 cm.

W nocy podczas leżenia mięśnie rozluźniają się, kręgosłup znowu się wydłuża, jego krzywizna w kształcie litery „s” staje się bardziej płaska – całe plecy po prostu się regenerują. Zadaniem dobrego materaca jest wspieranie i umożliwianie tego.

Zmiana pozycji snu musi być możliwa

W ciągu całej nocy – chociaż najczęściej tego nie zauważasz – zmieniasz pozycję około 60 razy. Dopiero dzięki przyjmowaniu różnych pozycji Twoje mięśnie, ścięgna i więzadła mogą się zregenerować. Jeśli nocne kręcenie się w łóżku jest przyczyną pobudek lub bólów pleców i powoduje wybudzanie się, trudno o odpowiednią regenerację. Zdarza się tak, gdy materac jest zbyt miękki lub zbyt twardy.

- Zbyt twardy materac powoduje nadmierne napięcie mięśniowe, ponieważ każda nowa pozycja snu wymaga intensywniejszego dopasowania się do twardego podłoża. Jeśli masz już problemy z plecami, zbyt twardy materac może je tylko pogłębić.

- Zbyt miękki materac utrudnia nocne przekręcanie się, ponieważ zapadasz się w nim zbyt głęboko. Wybudzasz się wtedy i już świadomie zmieniasz pozycję lub śpisz w poprzedniej pozycji dłużej, niż byś chciał. A to również powoduje nadmierne napięcie mięśniowe i bóle pleców.

Materac o średniej twardości pozwala większości ludzi na prawidłowe leżenie. Nie istnieją jednak żadne sztywno ustalone normy, który definiowałyby takie pojęcie jak twardość materaca. Dlatego też średnia twardość może być różna w zależności od materiału, jakiego jest on wykonany oraz od jego producenta. Dlatego przed zakupem należy dokładnie wypróbować materac.

Wybór jest zawsze indywidualny

Twoje ciało jest tak samo jedyne w swoim rodzaju, jak twoja osobowość. Dlatego ważne jest znalezienie takiego materaca, który całkowicie będzie odpowiadał Twoim indywidualnym potrzebom. Musisz na nim wygodnie leżeć – Ty i nikt inny! W pozycji leżącej na plecach i na boku Twój kręgosłup musi przyjmować taką pozycję, jaką przyjąłby stojąc w pozycji naturalnej (patrz ilustracja). Dopuszcza się jednak drobne odstępstwa od tego.

Jeśli dużo śpisz na brzuchu lub na plecach, najprawdopodobniej bardziej będzie odpowiadał Ci materac nieco twardszy – osoby leżące w większości na boku wybiorą bardziej miękki lub średnio twardy. Jednak te statystyki wcale nie muszą sprawdzić się w twoim przypadku. Tutaj liczą się tylko Twoje indywidualne potrzeby.

4 praktyczne wskazówki dotyczące zakupu materaca

1. Na zakupy wybierz się świeży i wypoczęty. Jeśli pójdziesz zmęczony i przepracowany, prawdopodobnie ucieszysz się na jakiekolwiek miejsce do leżenia i nie zwrócisz dostatecznej uwagi na drobniejsze szczegóły.

2. Daj sobie odpowiednio dużo czasu, aby wypróbować materac. Warto poleżeć na nim przez około 20-30 minut. Tylko w ten sposób możliwe jest uzyskanie właściwego wrażenia dotyczącego konkretnego materaca. Po tak dokładnym teście nie należy jednak czuć się zobowiązanym do jego zakupu, jeśli nie masz stuprocentowego przekonania, że jest to to, czy właśnie szukasz. Jeśli tak właśnie będzie, próbuj kolejne materace – dopóki nie znajdziesz tego odpowiedniego. Zainwestowany w te poszukiwania czas opłaci się na dłuższą metę – zwróci się pod postacią dobrego snu i zdrowych pleców.

3. Optymalnym rozwiązaniem jest wypróbowanie materaca przez noc w domu. Niestety wiele sklepów nie daje takiej możliwości z przyczyn higienicznych. Jeśli kupujesz materac przez internet, masz dwutygodniowe prawo zwrotu – w niektórych sklepach czas ten jest nawet dłuższy. Przy zakupach przez internet należy zatem uprzednio dokładnie przeczytać warunki zwrotu towarów.

4. Wysoka cena nie stanowi automatyczne gwarancji dobrej jakości materaca. W badaniach prowadzonych przez fundację Stiftung Warentest nieźle wypadały również niskobudżetowe materace – nawet te z dyskontów. Ostatecznie liczą się Twoje własne odczucia w czasie leżenia na nim.

Moja porada lekarska

Moja porada: indywidualny wybór również w przypadku pary

Jeśli dzielicie wspólne łóżko jako para, powinniście również zrezygnować ze wspólnego materaca. Zamiast jednego dużego lepiej mieć dwa mniejsze – każdy indywidualnie dobrany dla każdego z Was. Zazwyczaj jeden z partnerów jest cięższy, poza tym każdy ma swoje upodobania co do pozycji i twardości materaca. Poza tym nie przeszkadzacie sobie w nocy nawzajem, gdy się wiercicie – na wspólnym materacu drgania są wtedy większe i druga osoba bardziej je odczuwa.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów