Farmakologiczne leczenie bólu: działanie, ryzyko, skutki uboczne

Farmakologiczne leczenie bólu: działanie, ryzyko, skutki uboczne

prof. dr Ingo Froböse

18 września 2018

Bóle pleców czasami ustępują same z siebie. Niekiedy jednak sensowne jest wspomaganie się tabletkami w pierwszych dniach występowania bólu. Dzięki temu zachowasz swoją mobilność, a ból nie pokrzyżuje Ci planów. Niestety, nie wszystkie z reklamowanych środków faktycznie pomagają. Poniżej zestawienie najbardziej znanych leków przeciwbólowych: ich działanie, ryzyko, jakie niesie ich stosowanie oraz działania uboczne.

Farmakologiczne leczenie bólu: działanie, ryzyko, skutki uboczne

Lek

Działanie

Ryzyko i możliwe skutki uboczne

Paracetamol

Jest zawsze polecany i stosowany przy bólach kręgosłupa. Nowe badania jednak wykazały, że nie pomaga przy takich dolegliwościach.

Nawet jeżeli paracetamol uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych środków przeciwbólowych, nie można powiedzieć, że jest stuprocentowo bezpieczny. Jeśli przyjmiesz jednorazowo dawkę 10-12 g lub przez dłuższy czas więcej niż 7,5 g dziennie – zniszczy Ci wątrobę.

Kwas acetylosalicylowy

To najbardziej znany lek przeciwbólowy. Zwalcza stany zapalne i w ten sposób przeciwdziała bólowi pleców.

Nie przyjmuj więcej niż 3 g kwasu acetylosalicylowego dziennie. Większe dawki mogą zaatakować Twój żołądek i prowadzić do wrzodów. Nie wolno go przyjmować, jeżeli już bierzesz inne leki przeciwzakrzepowe, a także jeśli chorujesz na wątrobę lub nerki.

Ibuprofen

Substancja czynna zapobiega wytwarzaniu nadmiernej ilości prostaglandyn – hormonów, które powstają, gdy w organizmie pojawia się stan zapalny lub dochodzi do urazu. W ten sposób łagodzi ból pleców.

Nie przyjmuj dziennie więcej niż 1200 mg ibuprofenu, w przeciwnym razie znacznie obciąży Twoją wątrobę. Może również niekorzystnie wpływać na żołądek i błonę śluzową jelit, ale zdecydowanie nie w takim stopniu, jak kwas acetylosalicylowy. Poza tym przeciwkrzepliwe działanie ibuprofenu utrzymuje się tylko 4 godziny – przez taki czas ulega on rozkładowi.

Diclofenac

Również ta substancja blokuje powstawanie prostaglandyn. Diclofenac działa jednak krótko, w związku z czym jest odpowiednim lekiem do uśmierzania ostrego bólu.

Nie przyjmuj go dziennie więcej niż 75 mg i nie dłużej niż 3-4 dni pod rząd. Ponieważ diclofenac przez dłuższy czas obniża krzepliwość krwi, należy wystrzegać się go przed zabiegami operacyjnymi. Diclofenac pogarsza wydolność wątroby i nerek. Z badań wynika zaś, że dłuższe przyjmowanie tej substancji zwiększa ryzyko zawału i śmierci wskutek niewydolności sercowej o 40%.

Naproxen

To substancja czynna, która nie tylko szybko, ale również długo działa – aż do 12 godzin. Dlatego bardzo dobrze nadaje się do stosowania wieczorem. Jego działanie również polega na zmniejszaniu ilości prostaglandyn.

Naproxen, w porównaniu z innymi środkami przeciwbólowymi, wykazuje bardzo niewiele objawów ubocznych, jednak może być podobnie szkodliwy dla żołądka, jak kwas acetylosalicylowy. Nie wolno go brać, gdy cierpisz na zaburzenia krzepliwości i wytwarzania komórek krwi, a także, jeśli masz za sobą wrzody żołądka lub krwawienie z przewodu pokarmowego.

Leki rozluźniające mięśnie

Znajdują zastosowanie, gdy z powodu długo utrzymujących się dolegliwości bólowych mięśnie stają się sztywne i twarde, uniemożliwiając ruch. Ich zadaniem jest rozluźnienie mięśni. Są to środki uspokajające, wpływające na pracę mózgu. Należy je stosować jedynie wówczas, gdy wszelkie inne leki przeciwbólowe oraz takie środki zaradcze, jak masaże, nie przyniosły ukojenia.

Takie leki to ostateczność. Nie wolno ich w żadnym wypadku przyjmować dłużej niż 2 tygodnie, gdyż można się od nich uzależnić. W zależności od rodzaju środka, możliwe są różne skutki uboczne. Wszystkie jednak powodują senność i osłabiają koncentrację. Dlatego w czasie ich przyjmowania zabrania się prowadzenia samochodu i pracy z maszynami oraz urządzeniami.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów