Czy stosowanie opioidów jest uzasadnione przy przewlekłym bólu pleców?

Czy stosowanie opioidów jest uzasadnione przy przewlekłym bólu pleców?

prof. dr Ingo Froböse

26 kwietnia 2018

Gdy lekarz przepisuje Ci opioidy ze względu na ból pleców, zapewne w pierwszej chwili się wzdrygasz. Środki te uchodzą bowiem za uzależniające leki „ciężkiego kalibru”. Ale w niektórych przypadkach ich stosowanie może mieć sens. W niniejszym artykule wyjaśnię, co mam na myśli i na co należy uważać przy takim leczeniu.

Czy stosowanie opioidów jest uzasadnione przy przewlekłym bólu pleców?

Opioidy przy przewlekłych bólach pleców? Czy w ogóle można je stosować w ten sposób? Sam chętnie podejmę ten temat. Odpowiedź na powyższe pytania nie jest jednoznaczna. Zastosowanie opioidów – zresztą tak samo, jak w przypadku innych leków – jest uzależnione od stanu zdrowia pacjenta i jego oceny przez lekarza prowadzącego.

Istnieją wytyczne określające stosowanie opioidów przy dolegliwościach bólowych spowodowanych przez choroby inne niż nowotworowe. Stanowią one dobry punkt wyjścia do ustalenia, czy Twoje dolegliwości bólowe kwalifikują Cię do przyjmowania tego typu leków.

Jak długo można przyjmować opioidy?

Wytyczna rozróżnia leczenie krótkotrwałe – wynoszące od 1 do 3 miesięcy – oraz długotrwałe (powyżej 3 miesięcy).

Leczenie opioidami przewlekłych dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa uchodzi za celowe (do trzech miesięcy), również wtedy, gdy bóle wynikają z artrozy. Jeżeli ból wynika natomiast z osteoporozy, podjęcie leczenia opioidami będzie decyzją indywidualną.

Istotne jest, aby Twój lekarz trzymał się wytyczonych dawek. Nie zalecam leczenia dłuższego niż 3 miesiące. Okres przyjmowania tych substancji może zostać wydłużony jedynie wtedy, gdy przynoszą one widoczną poprawę stanu zdrowia chorego, podczas gdy stosowanie innych środków nie dało żadnego konkretnego efektu.

Opioidy nie powinny być przyjmowanie jako jedyne leki

Szczególnie ważne jest, aby przewlekłych bólów pleców nie leczyć wyłącznie opioidami. Istotne jest całościowe podejście do leczenia pacjenta. Moim zdaniem, opioidy mogą być częścią tak zwanej terapii multimodalnej. Składają się na nią – oprócz leczenia farmakologicznego – również ruch, psychoterapia i odpowiednia dieta.

Uwaga! Uzależnienie!

A co z obawą przed uzależnieniem? Owszem, środki te mogą uzależniać. Im dłużej je przyjmujesz, tym ryzyko tego jest większe. Może się również zdarzyć, że organizm przywyknie do tych substancji i przestanie na nie reagować. Dlatego Twój lekarz powinien zmniejszyć Ci ich dawkę najpóźniej po pół roku przyjmowania.

Prof. dr Ingo Froböse

ból pleców, opiaty

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów