Opieka na urlopie: bezproblemowa podróż pod opieką specjalisty

Opieka na urlopie: bezproblemowa podróż pod opieką specjalisty

Beate Rossbach

16 września 2018

Słoneczne dni na urlopie lub zwiedzanie miast w dalekich krajach jest dla wielu seniorów niespełnionym marzeniem, ponieważ nie mają odwagi wybrać się samotnie w podróż lub boją się problemów zdrowotnych. Tu może przydać się nowy model pomocy: podróż z opiekunem. Czego można w takiej podróży oczekiwać i jak z niej korzystać, piszemy poniżej.

Opieka na urlopie: bezproblemowa podróż pod opieką specjalisty

Czas jest, ale ciało stawia granice

Emerytura to naprawdę właściwy moment, aby wreszcie zrealizować marzenia o podróżach, na które zawsze brakowało czasu z powodów zawodowych. Wprawdzie wielu starszych ludzi dysponuje wolnym terminem i odpowiednią sumą pieniędzy, jednak nie czują się oni w stanie podróżować samemu, ze względu na problemy zdrowotne i słabość.

Już sama droga na lotnisko jest męcząca, a transport bagażu to wyzwanie ponad siły. Choroby takie jak np. cukrzyca, zaburzenia krążenia lub astma wymagają, w razie potrzeby, fachowej pomocy. Tę lukę rynkową wypełniają podróże z opiekunem. Jest to usługa nakierowana na indywidualne potrzeby obejmująca zarówno organizację wyprawy, jak i opiekę całodobową.

Usługa podróży z opiekunem zawiera:

  • przygotowanie podróży z indywidualnym doradztwem i planowaniem,

  • odwiezienie i towarzyszenie w podróży do danego miejsca, łącznie z transportem bagażu do drzwi w punkcie docelowym, w którym będzie czekał personel opiekujący się osobą podróżującą,

  • zapewnienie wykwalifikowanej opiekunki lub pielęgniarki, która w razie potrzeby pomaga w kąpieli, ubieraniu się itd.,

  • opiekę lekarską na miejscu, gdzie lekarz jest dostępny całodobowo lub stawia się niezwłocznie na wezwanie,

  • organizację programu rozrywkowego i programu wycieczek, co zapewni ciekawe spędzenie czasu w danym miejscu.

Również pacjenci z demencją nie muszą rezygnować z podróży

Wyjazd z pacjentem z demencją? Na to zwykle nie odważy się większość ich bliskich. Z drugiej strony, wiele osób nie chce wyjeżdżać na urlop bez partnera.

Niektórzy organizatorzy oferują podróże dla par, gdzie jeden partner opiekuje się drugim, a opiekujący się nie chce na czas swojej podróżny zostawić podopiecznego nawet na krótko w ośrodku i samemu pojechać na urlop.

W Polsce takie podróże finansuje się z własnej kieszeni. W ramach NFZ można skorzystać z oferty pobytu w uzdrowisku.

Podróże z niepełnosprawnością? Ależ tak!

Również niepełnosprawność nie jest żadnym powodem, żeby rezygnować z podróży. Firmy ukierunkowane na potrzeby ludzi niepełnosprawnych mają specjalną ofertę. wystarczy poszukać w Internecie. Nie tylko zapewniają towarzyszenie i opiekę podczas całej podróży, ale też oferują pomoc przy wszystkich codziennych czynnościach. Do tego w programie znajduje się nawet opieka psychologiczna pod postacią rozmów. Taka podróż daje ponownie możliwość odnalezienia radości życia.

Jako pierwsze oferowały tę usługę organizacje charytatywne

Podróże z opiekunem oferowały jako pierwsze organizacje charytatywne, takie jak Niemiecki Czerwony Krzyż, Joannici i Caritas. Dzisiaj istnieje duża ilość usługodawców, część z nich wyspecjalizowała się w konkretnych obszarach. Na przykład są podróże specjalnie przystosowane do indywidualnych potrzeb osób na wózkach inwalidzkich lub ludzi dla z demencją.

Beate Rossbach radzi: Nawet jeżeli nie jesteś całkiem sprawny, nie powinieneś rezygnować z urlopu. Krótkie oderwanie od codzienności, nowe wrażenia, zmiana klimatu zawsze dobrze robią. Z doświadczoną siłę fachową przy boku będziesz mieć zapewnione bezpieczeństwo i możesz bez kłopotów korzystać z uroków podróży.

Osoby na wózkach inwalidzkich mile widziane!

Nawet jeżeli jesteś niepełnosprawny ruchowo lub zdany na wózek inwalidzki, nie musisz rezygnować z podróży. Specjalne oferty, chociażby z Niemieckiego Czerwonego Krzyża, zostaną dostosowane do twoich potrzeb.

Więcej Artykułów