Aktywnie przeciwdziałaj demencji

Beate Rossbach

Beate Rossbach

16.05.2018 r.
Aktywnie przeciwdziałaj demencji

Wiele osób obawia się choroby Alzheimera, ale jednocześnie uważa, że nie da się jej zapobiec. Zaprzeczeniem takiego fatalistycznego podejścia jest wynik badań fińskich naukowców z Instytutu Zdrowia w Helsinkach, który opublikowano w magazynie specjalistycznym The Lancet.

W badaniu wzięło udział 1260 mężczyzn i kobiet w wieku między 60 a 77 lat. Wstępne testy wykazały, że osoby te charakteryzują się wysokim ryzykiem zachorowania do demencję. Połowa z nich została poddana programowi profilaktycznemu, który składał się z następujących elementów: doradztwo żywieniowe (redukcja nadwagi, niskotłuszczowa i bogata w substancje witalne dieta), ruch (trening siłowy i ćwiczenia z aerobiku) oraz treningu umysłowego przy komputerze. W porównaniu z grupą kontrolną program ten pozwolił na poprawę funkcji mózgu, takich jak rozumienie i myślenie o 83%, a pamięć roboczą nawet o 150%.

Beate Rossbah radzi:Przed mózgiem ciągle należy stawiać nowe wyzwania. Krzyżówki i codzienna gazeta to za mało. Warto również poświęcić nieco czasu na trening umysłowy przed komputerem oraz gry zespołowe. Zamiast oglądać telewizję, korzystaj z własnej mowy: odwiedzaj wieczorki dyskusyjne, oddaj się pracy na rzecz stowarzyszenia, ucz się języków obcych, pisz wiersze i krótkie historyjki, nie trać ciekawości świata. W podróży szukaj okazji do rozmowy z innymi ludźmi.

Tematyka

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel