Alzheimer: dlaczego kobiety są częściej dotknięte tą chorobą?

Ponad 1,3 mln osób cierpi w Niemczech na tę chorobę, prowadzącą do demencji. W Polsce szacuje się liczbę chorych na chorobę Alzheimera na 250 tys., z czego 150 tys. nie ma postawionej prawidłowej diagnozy. Przy tym prawdopodobieństwo zachorowania u kobiet jest prawie dwa razy większe niż u mężczyzn.

Przez wiele lat naukowcy byli zdania, że większa zachorowalność na tę chorobę u kobiet niż u mężczyzn związana jest z tym, że kobiety dłużej żyją. Alzheimer to choroba, której objawy pojawiają się zazwyczaj dopiero w zaawansowanym wieku.

Jednak uzasadnienie to nie jest już wiarygodne. Również u kobiet poniżej 65 roku życia, ryzyko zachorowania jest dwukrotnie większe niż u mężczyzn.

Naukowcy z Bringham and Women's Hospital w Bostonie przeprowadzili dokładniejszą analizę danych z badania „New England Family Study”, koncentrując się przy tym na osobach w średnim wieku — na 200 mężczyznach i kobietach w wieku między 47 a 55 rokiem życia. Dzięki takiej rozpiętości wiekowej badanych osób możliwe było porównanie funkcji pamięciowych kobiet przed menopauzą, podczas i po niej.

Wyniki nie pozostawiają żadnych wątpliwości: uzyskane przez kobiety w teście pamięci wyniki były znacznie lepsze niż wyniki mężczyzn w tym samym wieku wyłącznie w przypadku kobiet przed menopauzą. W przypadku innych umiejętności kobiety osiągały takie same wyniki jak mężczyźni w ich wieku, przede wszystkim w zakresie zdolności organizacyjnych, porządkowania czy oceny informacji. Wraz z rozpoczęciem menopauzy pamięć jednak słabła.

Naukowcy odkryli ponadto, że wydajność mózgu pozostaje w związku z poziomem hormonów. Wysoki poziom estradiolu (kobiecy hormon płciowy) zapewnia lepszą pamięć. Wraz z początkiem menopauzy pojawiają się nie tylko zmiany w gospodarce hormonalnej, ale również zmiany w mózgu. I właśnie te zmiany, jak uważają badacze, mogą prowadzić do Alzheimera.

Badacze mają nadzieję, że wyniki przyczynią się do wcześniejszej identyfikacji osób z wysokim ryzykiem zachorowania na Alzheimera.

Dzięki temu terapia mogłaby być potencjalnie skuteczniejsza, niż leczenie w przypadku ujawnienia się choroby. W przypadku, gdy Alzheimer zostaje rozpoznany dopiero z pierwszymi symptomami choroby, medycyna nie dysponuje skutecznymi lekami. Jeżeli jednak choroba zostanie zdiagnozowana we wczesnym stadium, istnieją duże szanse na spowolnienie jej postępowania.

Dr Michael Spitzbart

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Zdrowe plecy dzięki „super jedzeniu”

Pobierz »

Kuracja detoksykacyjna nie tylko dla cukrzyków

Pobierz »

Polecane artykuły