Zachowaj błysk w oku dzięki diecie śródziemnomorskiej

Dieta śródziemnomorska jest korzystna nie tylko dla serca, ale chroni również przed zwyrodnieniem plamki żółtej. W przypadku tej choroby oczu siatkówka w centralnym miejscu źrenicy powoli zaczyna się odklejać. 

Znane do dzisiaj środki leczenia nie są w stanie powstrzymać tego procesu. Zabiegać można chorobie poprzez dostarczanie dużej ilości oksydantów. Naukowcy z Uniwersytetu Coimbra / Portugalia spytali 883 osoby w wieku powyżej 55 lat o ich nawyki żywieniowe (około połowa już cierpiała na zwyrodnienie plamki żółtej). Pierwsze wnioski z toczących się jeszcze badań zostały zaprezentowane w październiku 2016 r. na kongresie amerykańskich okulistów w Chicago: odżywianie zgodne z tradycyjną dietą śródziemnomorską obniża ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej o 35%.

Radzimy: Dieta śródziemnomorska jest bogata w warzywa, owoce, rośliny strączkowe, produkty mleczne i ryby, natomiast uboga w mięso. Najlepszym warzywem przeciwdziałającym zwyrodnieniu plamki żółtej jest jarmuż – choć nie jest on stosowany w kuchni śródziemnomorskiej.


Tagi: dieta, wzrok

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Kuracja detoksykacyjna nie tylko dla cukrzyków

Pobierz »

Zdrowe plecy dzięki „super jedzeniu”

Pobierz »

Polecane artykuły