Ćwiczenia, dzięki którym będziesz twardo stąpać po ziemi

Świat się kręci, a ziemia kołysze. Znasz zawroty głowy? Skutkiem takiego samopoczucia może być strach i niepewność. Moje specjalne porady i ćwiczenia pozwolą Ci złagodzić częste napady zawrotów głowy i zmniejszyć ryzyko upadku.

Ćwiczenia, dzięki którym będziesz twardo stąpać po ziemi

NAGŁE ZAWROTY GŁOWY

W przypadku nawracających zawrotów głowy zasadniczo należy skontaktować się z lekarzem. W ten sposób będzie można znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy: mogą to być skoki ciśnienia, stany zapalne ucha środkowego, skutki uboczne przyjmowanych leków czy choroby (np. choroba Ménière'a).

Dwa typy zawrotów głowy związane z podeszłym wiekiem

Starcze zawroty głowy spowodowane są wysłużeniem narządów równowagi. Ruchy takie jak siadanie, wstawanie, pochylanie się czy chodzenie mogą powodować zawroty głowy i niepewność. Osoba dotknięta takim problemem czuje się jak po spożyciu alkoholu.

W podeszłym wieku zdarzają się również łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy. W uchu wewnętrznym dochodzi do poluzowania kryształków, tzw. otolitów. Podrażniają one komórki zmysłowe narządu równowagi, co wyzwala zawrót głowy. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być uderzenie lub upadek. Każda zmiana pozycji głowy – również w spoczynku – może powodować groźnie wyglądający zawrót głowy i uczucie jak na karuzeli.

Pomocne mogą być specjalne ćwiczenia oraz ruch

- Delikatna terapia ruchowa: wędrowanie, chód czy bieganie poprawiają ukrwienie Twoich mięśni, ucha środkowego i mózgu.

- Ostrożne ćwiczenia rozciągające: w przypadku napiętego karku pomogą się rozluźnić (słowo kluczowe: terapia krzyżowo-czaszkowa).

- Fizjoterapia: może pomóc w przypadków dolegliwości związanych z kręgosłupem szyjnym (zalecona przez lekarza).

- Trening chodu i równowagi: proste ćwiczenia (np. stanie z zamkniętymi oczami, stanie na jednej nodze) czy balansowanie można wykonywać samodzielnie bez pomocy specjalisty. Stawiaj jedną stopę tuż przed drugą, idąc przez pokój (najpierw z otwartymi, potem z zamkniętymi oczami). Przydatne są także specjalne urządzenia treningowe, np. deska do balansowania.

Ćwiczenia, które pomogą łagodzić i zapobiegać pozycyjnym zawrotom głowy

Wykonuj ćwiczenia 2 razy w tygodniu. W przypadku zawrotów głowy o niewyjaśnionej etiologii skonsultuj to uprzednio z lekarzem. Początkowo powtarzaj ćwiczenia 3-5 razy w tygodniu. Jeśli będziesz w stanie, zwiększaj ilość powtórzeń do 10. Jeśli zawroty głowy się nasilą lub wystąpią mdłości lub inne objawy, przerwij koniecznie ćwiczenia.

Ćwiczenie 1: Połóż się na plecach z głową na poduszce. Podnoś głowę do góry, dociskając brodę do mostka. Wytrzymaj przez chwilę, licząc do 5. Wzmacniasz w ten sposób muskulaturę szyi i karku.

Ćwiczenie 2: Powoli i ostrożnie kręć głową w prawo i w lewo. W ten sposób wprawiasz w ruch endolimfę w Twoim uchu środkowym.

Ćwiczenie 3 (tzw. Manewr Semonta) – zawroty głowy z lewego ucha: Usiądź prosto (np. na leżance). Obróć głowę o 45° w lewo. Bez zmiany pozycji głowy i całego ciała, pochyl się w prawo tak, aby położyć się na prawym barku. W tym momencie może pojawić się lekki zawrót głowy. Nie zmieniaj pozycji głowy, wzrok skieruj na sufit. Jeśli nie odczuwasz już zawrotów głowy, przełóż się na lewą stronę. Pozycja głowy nadal się nie zmienia (wzrok skierowany po skosie w dół). Po 20-30 sekundach ponownie się wyprostuj. Teraz również może wystąpić krótki zawrót głowy. Analogicznie (w odbiciu lustrzanym) postępuj w przypadku zawrotów głowy pochodzących z prawego ucha.

Jak utrudnić ćwiczenia

Gdy już nieco się przyzwyczaisz do wykonywanych ćwiczeń 1 i 2, możesz wykonywać je również na siedząco i na stojąco. Wybierz do tego celu bezpieczne i wygodne krzesło z podłokietnikami lub po prostu fotel.

Słowa kluczowe:
ćwiczeniazawroty głowy

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów