Jak zwalczyć ból i lęki przy pomocy kilku igieł w uchu

Jak zwalczyć ból i lęki przy pomocy kilku igieł w uchu

Beate Rossbach

16 września 2018

Akupunktura znajduje coraz większą rzeszę zwolenników, a przy niektórych schorzeniach jest wręcz polecana. Ostatnimi czasy „młodsza siostra” akupunktury również zaczyna zwracać na siebie uwagę: akupunktura ucha, w przypadku której igły umieszcza się tylko w uchu. Tą metodą można skutecznie leczyć bóle, lęki i nałogi.

Jak zwalczyć ból i lęki przy pomocy kilku igieł w uchu

Francuski lekarz odkrył punkty w uchu

Wprawdzie w Chinach w I w. przed Chrystusem znano już 20 punktów na uchu, niemniej jednak nowoczesna aurikuloterapia została odkryta przez francuskiego lekarza Paula Nogiera w XX w. jako metoda do diagnozowania i terapii schorzeń.

Paul Nogier odkrył, że w małżowinie usznej znajduje się obrys ludzkiego zarodka (patrz rysunek w dalszej części tekstu) i że przez odpowiednie punkty na uchu można stymulować organizm.

Akupunktura ucha pomaga szczególnie w przypadku:

  • Nerwobólu (np. rwa kulszowa, neuralgie w wyniku półpaśca)

  • Bólu stawów (np. artroza)

  • Alergii

  • Szumów usznych

  • Lęków i fobii

  • Nałogów (alkohol, palenie papierosów, narkotyki)

Nerwy przewodzą impulsy z ucha do mózgu

W uchu znajdują się zakończenia istotnych nerwów, które mają swoje korzenie w pniu mózgowym. Dlatego receptory znajdujące się na uchu mają bezpośredni wpływ na mózg, jak i leżące w pniu mózgowym przekaźniki między mózgiem a ciałem (łac. formatio reticularis). Dlatego aurikuloterapia może stymulować wybrane punkty na uchu, co zostaje przekazane natychmiast do mózgu i stamtąd dalej do docelowych narządów.

Ten bodziec może łagodzić niepożądane reakcje nerwowe, jak np. lęki, bóle czy niepokój związany z zaprzestaniem palenia. Ponadto istnieje możliwość pobudzania wewnętrznych narządów.

Wrażliwe punkty są dobrym instrumentem diagnostycznym

Punkty na uchu, które mają powiązanie z narządem dotkniętym schorzeniem są wrażliwe na nacisk, a opór elektryczny skóry w tym miejscu jest zmieniony. Dzięki tzw. urządzeniu wyszukującemu punkty można zmierzyć zmianę w oporze i ustalić w ten sposób właściwe miejsca nakłucia igłami do akupunktury. Doświadczeni specjaliści akupunktury nie potrzebują tego narzędzia w ogóle – zmieniony opór skóry potrafią wyczuć przy pomocy rąk.

Wykrywanie i usuwanie czynników zakłócających

Jeśli organizm nie reaguje na dobrze dobrane terapie regulujące, m.in. na akupunkturę czy homeopatię, problem leży często w czynnikach, które przeszkadzają w aktywacji zdolności samoleczenia.

Do czynników zakłócających zalicza się:

  • Blizny

  • Zęby po leczeniu kanałowym

  • Martwe zęby

  • Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych

  • Przewlekłe zapalenie migdałków

Przy pomocy akupunktury ucha można znaleźć przeszkody blokujące proces leczenia i jednoznacznie stwierdzić, które przewlekłe schorzenia czy blizny lub zęby obciążają organizm. Następnie można przy pomocy nakłuwania ucha leczyć i wyeliminować czynniki zakłócające terapię.

Pomocne w przypadku lęków i nerwobóli

Akupunktura ucha jest szczególnie skuteczna w przypadku wszystkich problemów związanych z układem nerwowym. W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Wiedeńskim w 2011 r. udowodniono, że lęk przed dentystą można zmniejszyć przez jedną terapię akupunktury.

Lekarze zmierzyli przy pomocy testu psychologicznego poziom stresu przed wizytą u stomatologa 182 pacjentów. Następnie 1/3 badanych wykonano akupunkturę ucha. U kolejnej 1/3 grupy wykonano akupunkturę pozorną na palcu ręki lub na ramieniu, reszta pacjentów nie była poddana żadnym zabiegom.

20 minut później, tuż przed wizytą u stomatologa, naukowcy powtórzyli test i stwierdzili, że lęk u pacjentów poddanych akupunkturze ucha zmniejszył się w skali punktowej o 7,9 pkt. Grupa pacjentów, którą poddano akupunkturze pozornej wykazywała lęk mniejszy o 3,7 pkt.
Grupa, na której nie wykonano żadnych zabiegów, odczuwała taki sam lęk.

     Tak wygląda terapia

  • Na początku lekarz dotyka ucha, aby stwierdzić, które punkty są wrażliwe. W te punkty wbijane są następnie cienkie igły, które zostawia się na około 20 min. w uchu. W tym czasie relaksujemy się.

  • W niektórych przypadkach wbijane są bardzo małe igły na kilka dni.

  • Zamiast igieł receptory w uchu można stymulować wiązką lasera.

Embrion w uchu

  

Podstawą tej terapii jest założenie, że wszystkie narządy odwzorowane są w kształcie ludzkiego zarodka w uchu. W uchu znajduje się 110 punków refleksyjnych, które są powiązane z funkcjami organizmu, narządami i organami poprzez wiązki nerwowe. Te punkty można stymulować przy pomocy igieł, magnesów lub wiązki laserowej, one zaś generują lecznicze impulsy przekazywane dalej.

Igły łagodzą syndrom odstawienia i wspierają psychoterapię

Od 1986 r. grupa naukowców zrzeszona w NADA (National Acupuncture Detoxification Assocation) bada na całym świecie wpływ akupunktury na uzależnienia. Na podstawie ich pracy opracowano terapię akupunkturą ucha, której skuteczność jest cenna szczególnie w przypadku walki z nałogami i psychosomatycznymi schorzeniami. Podczas tej terapii raz do kilku razy w tygodniu nakłuwa się ucho pięcioma igłami przez 45 min.

Wprawdzie wyniki badań są jeszcze niewystarczające, aby jednoznacznie przedstawić pozytywne rezultaty, ale specjaliści w centrum uzależnień i klinikach chorób psychosomatycznych są przekonani o skuteczności tej metody leczenia. Akupunktura ucha pomaga zmniejszyć napięcie związane z nałogiem i pełni rolę „czynnika umożliwiającego psychoterapię”.

Akupunktura ucha ułatwia rzucenie palenia

Układ nerwowy odgrywa ważną rolę w walce z nałogiem palenia. Niepokój, drażliwość i problemy z koncentracją to najczęstszy syndrom odstawienia. Dzięki akupunkturze ucha można zapobiec powrotowi do nałogu nikotynowego.

W celu skutecznego porzucenia nałogu nikotynowego w tygodniowym odstępie czasu należy udać się na 2 do 5 wizyt. Podczas terapii specjalista od akupunktury wbija 2-3 igły stałe w wybranym punkcie ucha. Igły mierzą zaledwie kilka milimetrów i zakończone są płaską, okrągłą główką widoczną na skórze ucha.

Najczęściej nakłuwane są punkty odpowiedzialne za nałóg, ukojenie, frustrację i agresję. Stałe igły zaklejane są małym plastrem i pozostają w uchu przez około 5 dni. Po tym czasie usuwa się je pęsetą.

Aurikuloakupunktura możliwa bez igieł

Należysz do ludzi, którzy panicznie boją się igieł? Wprawdzie strach ten jest nieuzasadniony, gdyż ukłucia igłą prawie nie czujemy, jednak istnieje alternatywa, która pozwoli skorzystać z akupunktury ucha bez użycia igieł. Dzięki laserowi można również stymulować odpowiednie punkty.

Przy pomocy mocnej wiązki laserowej uzyskuje się bodziec podobny w odczuwaniu jak ukłucie igły. Jednak sam impuls jest nieco słabszy i przy pomocy lasera nie można wykonać długotrwałych zabiegów, jak w przypadku igieł stałych.

Niektórzy lekarze stymulują punkty na uchu także przy pomocy małych magnesów, które mocują plastrami. Ich działanie nie jest jednak tak skuteczne jak terapia igłami.

Więcej Artykułów