Jak w naturalny sposób przezwyciężyć strach przed lataniem?

Jak w naturalny sposób przezwyciężyć strach przed lataniem?

Beate Rossbach

2 października 2018

Niezależnie od tego, jaką wspaniałą przygodą jest podróż na słoneczne Południe, dla wielu z nas koszmarem jest nieunikniony lot w tamte strony. Niektórzy wpadają w panikę już na samą myśl o nim. Przeczytaj, jak sobie pomóc w naturalny sposób i spokojnie przeżyć lot.

Jak w naturalny sposób przezwyciężyć strach przed lataniem?

Aerofobia składa się wiele różnych lęków

Strach przed lataniem nie jest klasyczną fobią, taką jak arachnofobia czy klaustrofobia. Jest to raczej mieszanka wielu komponentów.

Na strach przed lataniem składają się następujące czynniki:

- lęk wysokości,

- strach przed utratą kontroli,

- klaustrofobia (lęk przed ciasnymi pomieszczeniami),

- strach przed byciem uwięzionym, przed brakiem możliwości ucieczki.

  Z ankiety przeprowadzonej przez Niemieckie Centrum Badań nad Strachem przed Lataniem (Deutsches Flugsangstzentrum) wynika, że u większości ludzi bierze się ona przede wszystkim z wyobrażenia bycia zdanym na pastwę losu, strachu przed upadkiem samolotu czy przed turbulencjami. 80% ankietowanych podało, że ich lęki są całkowicie nieuzasadnione, gdyż lot samolotem to najbezpieczniejsza forma transportu. Mimo to nie są w stanie przestać się bać.

Aerofobia to poczucie ogromnego zagrożenia

W zależności od tego, jak nasilony jest lęk przed podróżą samolotem, dolegliwości mogą zacząć się już na kilka dni czy nawet tygodni przed planowanym lotem. Osoby dotknięte tym problemem cierpią wówczas na zaburzenia snu, koszmary i utrzymujący się nasilony stres. Po wyjściu do samolotu oraz ponad chmurami pojawiają się kolejne nieprzyjemne reakcje cielesne.

Aerofobia powoduje poniższe objawy:

- kołatanie serca,

- oblewanie potem,

- mdłości,

- zawroty głowy,

- skurcze żołądka i jelit.

Dolegliwości te mogą się nasilać i prowadzić do całkowitego załamania stanu osoby dotkniętej takim problemem. Aby poradzić sobie z takimi męczarniami, niektórzy z nich sięgają po alkohol czy tabletki uspokajające. Nie jest to jednak żadne rozwiązanie problemu. Sztucznie tłumiąc strach najczęściej powodujemy, że urasta on jeszcze bardziej. W najtrudniejszych przypadkach skuteczna bywa rozmowa z psychoterapeutą.

Nieprzyjemne uczucie

Z ankiety przeprowadzonej przez linie lotnicze Lufthansa wynika, że na pokładzie samolotu komfortowo czuje się tylko 40% pasażerów. Wszyscy pozostali walczą z dyskomfortem, lękami czy nawet paniką.

Kwiaty Bacha w walce z lękiem

Krople nazwane nazwiskiem angielskiego lekarza, doktora Edwarda Bacha (1886-1936), który je opracował, od wielu lat sprawdzają się jako element naturalnego zwalczania strachu. W przypadku nagłego pojawienia się lęku przed lataniem odpowiednie będą krople „Rescue”.

Zawierają one poniższe esencje kwiatowe:

- posłonek kutnerowaty (Rock Rose) przeciwko najbardziej gwałtownemu lękowi, śmiertelnemu strachowi przed lataniem,

- niecierpek pospolity (Impatiens) przeciwko wewnętrznemu niepokojowi i impulsowi ucieczki,

- powojnik pnący (Clematis) przeciwko nieprzyjemnemu uczuciu nadchodzącego omdlenia,

- śliwa wiśniowa (Cherry Plum) przeciwko uczuciu utraty kontroli

- śniedek baldaszkowaty (Star of Betlehem) przeciwko objawom szoku.

Możesz przyjmować co 5 minut 4 krople takiej mieszanki, podając je sobie bezpośrednio na język.

Homeopatyczny azotan srebra pozwoli spokojnie wystartować

Jeżeli aerofobia czy niepokój przed podróżą pojawia się już o wiele dni wcześniej, pomóc ci może Argentum nitricum. Rozpuść 3 kuleczki takiego preparatu w potencji C30 w szklance niegazowanej wody i intensywnie zamieszaj plastikową łyżeczką. Na 3 dni przed podróżą wypijaj rano, w południe i wieczorem po łyku takiego roztworu. Ze zdziwieniem zaobserwujesz, z jakim spokojem przystąpisz do podróży.

Stosuj techniki relaksacyjne

Wielu osób dotkniętych aerofobią rozwija się pewien rodzaj „strachu przed strachem”, skutkiem czego w głowie takiej osoby rozgrywają się prawdziwe wizje katastrofy. Ważne jest tutaj odzyskanie kontroli nad własnymi myślami i wyrwanie się ze spirali strachu. Dobrą metodą jest technika „stop”. Za każdym razem, gdy twoje myśli zmierzać będą w kierunku strachu, powiedz sobie w myślach „stop” i zastąp myśl negatywną myślą pozytywną o czymś zupełnie innym. Bardzo pomocne jest również nauczenie się klasycznych technik relaksacyjnych. Godny polecenia jest trening autogenny i progresywne rozluźnianie mięśni. Jeśli jeszcze nie znasz żadnej z tych technik, możesz po prostu położyć dłonie na kolanach, docisnąć, napiąć mięśnie pośladków i docisnąć stopy do podłogi tak, aby wszystkie mięśnie całego ciała były napięte. Pozostań w tym napięciu przez kilka sekund, a następnie rozluźnij się.

Na odpowiednich warsztatach „oduczysz się” bać

Jeśli cierpisz na bardzo silny lęk przed podróżą samolotem, co ogranicza twoje życie prywatne czy zawodowe, warto rozważyć specjalne warsztaty. Najkorzystniejszy finansowo jest udział w warsztatach grupowych. W Polsce jest to koszt około 2 tysięcy złotych.

W czasie takich warsztatów możesz:

- rozpoznać swoje indywidualne komponenty lękowe,

- poznać fizyczne i psychiczne tło swojego strachu,

- uzyskać informacje na temat techniki i bezpieczeństwa lotu samolotem,

- poznać metody zwalczania strachu,

- skonfrontować się z realną sytuacją lotu na symulatorze.

Warsztaty prowadzone są przez specjalnie przygotowanych psychologów, a w części technicznej obecny jest również pilot.

Moja porada lekarska

Porada i informacja

Więcej informacji na temat aerofobii, jej zwalczania i warsztatów znajdziesz w Internecie na www.pokochajlatanie.pl.

Więcej Artykułów