Choroby serca. Niedobór witaminy K jest tak samo groźny jak palenie papierosów

dr Ulrich  Fricke

dr Ulrich Fricke

21.09.2018 r.
Choroby serca. Niedobór witaminy K jest tak samo groźny jak palenie papierosów

Wiemy, że witamina K jest ważna dla krzepnięcia krwi. Ale dopiero w ubiegłej dekadzie odkryto, że witamina ta wzmacnia także kości i zapobiega odkładaniu się wapnia w naczyniach krwionośnych. Za te działania odpowiada witamina K2 (menachinon).

Jak dobrze chroni ona przed chorobami krwi, obliczyli już w listopadzie 2016 r. eksperci ze szpitala okręgowego w Los Angeles (USA). (W tej klinice przyszła na świat w 1926 r. Marilyn Monroe). W czasopiśmie specjalistycznym Cureus omówiono zaopatrzenie witaminowe w 168 różnych krajach na świecie. Tam, gdzie jest małe spożycie witaminy K2 (poniżej 5 μg dziennie), zawały serca są dwa razy częstsze niż w krajach z właściwym spożyciem witaminy K2 powyżej (24 μg dziennie). Dlatego brak witaminy K2 jest tak samo szkodliwy dla serca jak palenie papierosów.

Co można zrobić: Witamina K2 znajduje się przede wszystkim w produktach zwierzęcych i sfermentowanych (między innymi jogurt, ser żółty, masło). Preparaty z witaminą K2 można dostać w aptece, zielarniach i sklepach ze zdrową żywnością.

Słowa kluczowe:
serce

Tematyka

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel