Post

Jan F. pyta: Nadchodzi czas postu, a ja chętnie wykorzystałbym go na oczyszczenie swojego organizmu i odpokutowanie za popełnione zimą grzeszki. Nie wiem jednak, czy można przeprowadzać post na własną rękę, a jeśli tak, to jak długo. A może będzie lepiej, jeśli poszukam grupy wsparcia lub specjalisty?

Beate Rossbach odpowiada: Jeśli czuje się Pan dobrze fizycznie i jest stabilny psychicznie, może Pan z powodzeniem przeprowadzić post na własną rękę. Inaczej niż w przypadku postu leczniczego w klinice, jako osoba zdrowa robi Pan to na własną odpowiedzialność. Można się w tym celu przyłączyć również do grupy. Poszczenie zbiorowe oferowane jest zazwyczaj przez hotele i pensjonaty, a nad uczestnikami czuwa wykwalifikowany specjalista.

Czasami kursy poszczenia prowadzą również lekarze i naturopaci, którzy wspierają pacjentów w domu. Jeśli zdecydował się Pan na samodzielny post, warto w nim wytrwać przez 5 dni. Należy również zarezerwować sobie 1-2 dni na odciążenie organizmu oraz 2 dni na jego regenerację. Kurację należy rozpocząć od dnia wstępnego, charakteryzującego się lekką dietą, w skład której wchodzą owoce, gotowane ziemniaki, twaróg i duszone warzywa. Od drugiego dnia Pański jadłospis składał się będzie tylko z bulionu warzywnego, soków warzywnych i owocowych oraz dużej ilości wody i herbat ziołowych. Siódmego dnia należy zakończyć post, jedząc jabłko. Wieczorem można zjeść zupę ziemniaczaną i kromkę pieczywa chrupkiego. Ósmego dnia przeprowadza Pan taką samą lekką dietę, jak w pierwszym dniu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Kuracja detoksykacyjna nie tylko dla cukrzyków

Pobierz »

Zdrowe plecy dzięki „super jedzeniu”

Pobierz »

Polecane artykuły