Elektroakupunktura obniża ciśnienie równie efektywnie jak leki

U wielu pacjentów wysokie ciśnienie związane jest ze stresem. W takich przypadkach dobrą alternatywą dla leków jest elektroakupunktura. 

Dowiodły tego badania przeprowadzone w Centrum Medycyny Integacyjnej w Orange (USA), które zostały zaprezentowane w październiku 2016 r. w czasopiśmie Medical Acupuncture. 130 pacjentów leczono za pomocą elektroakupunktury (osiem sesji) – każdemu ukłuciu igłą towarzyszył delikatny impuls elektryczny. U połowy pacjentów nakłuwano jednak miejsca, które nie wpływają na ciśnienie krwi (fikcyjna akupunktura). Po „prawdziwej” akupunkturze górne ciśnienie (skurczowe) spadło u pacjentów nawet o 12 mmHg. Akupunktura zmniejszyła stężenie hormonów stresu, jak noradrenalina czy aldosteron, nawet o 41%. Ponadto wydzieliły się endorfiny, które uspokajają nadaktywny wegetatywny układ nerwowy. Rezultaty utrzymywały się przez kilka tygodni po zakończeniu ostatniej sesji.

Zdrowie w Praktyce radzi: Lekko podniesione ciśnienie możecie państwo często obniżyć bez użycia leków. Elektroakupunktura zalecana jest przede wszystkim, jeśli podwyższone ciśnienie związane jest ze stresem. Kilka sesji to dobry początek, ale dla utrzymania długotrwałego efektu radzimy państwu odnaleźć więcej spokoju i opanowania. Sięgnijcie państwo np. do technik relaksacyjnych lub – rozwiązanie również z tradycyjnej medycyny chińskiej – do delikatnych ćwiczeń ruchowych, jak Qigong czy Tai-Chi.

Beate Rossbach

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Zdrowe plecy dzięki „super jedzeniu”

Pobierz »

Kuracja detoksykacyjna nie tylko dla cukrzyków

Pobierz »

Polecane artykuły