Jak przeciwdziałać uporczywemu suchemu kaszlowi?

Spowodowany przeziębieniem kaszel może być bardzo uporczywy i męczący. Wirusy często bywają przyczyną stanu zapalnego w oskrzelach. Lekarze wyróżniają dwa rodzaje kaszlu spowodowanego przeziębieniem: kaszel suchy – nieproduktywny oraz kaszel mokry z wydzieliną – produktywny. Kaszel suchy jest o wiele bardziej męczący i występuje zazwyczaj w początkowej fazie infekcji. Dopiero w drugiej fazie można z reguły odkasłać zalegającą wydzielinę.Przeczytaj, jakie metody naturalne przyniosą Ci ulgę.

Jak przeciwdziałać uporczywemu suchemu kaszlowi?

Ta technika kasłania przyniesie Ci ulgę

Silne odkasływanie może podrażnić śluzówkę oskrzeli, powodując mikrouszkodzenia, które opóźnią proces zdrowienia. Dlatego podczas kasłania spróbuj zatrzymać część powietrza w płucach. Hamuj wybuchy kaszlu np. wargami, jakby chuchając na szybę.

Kaszel suchy – dobry dla Twoich oskrzeli

Jeżeli męczy Cię suchy kaszel i inne dolegliwości spowodowane przeziębieniem, pij odpowiednią ilość płynów, co najmniej 2 litry dziennie. Wzmaga to ukrwienie błony śluzowej oskrzeli. Dzięki temu poprawisz jej odporność przeciwko patogenom i pomożesz rozrzedzać wydzielinę. Idealnie będzie, jeżeli przez cały dzień będziesz popijać małymi łyczkami herbatę lub zupę. Nawilżysz w ten sposób błonę śluzową Twoich dróg oddechowych, co zmniejszy jej drażliwość. Zadbaj również o należyte nawilżenie powietrza w domu. Wietrz regularnie pomieszczenia, a obok kaloryferów postaw pojemniki z wodą lub zawieś na nich mokre ręczniki.

Babka lancetowata przeciwdziała suchemu kaszlowi

Baka lancetowata zawiera śluzy roślinne, które tworzą powlekającą warstwę na błonach śluzowych. W ten sposób ta roślina może Cię wspomóc, jeśli męczy Cię suchy kaszel. Zalej łyżeczkę babki (do kupienia w aptece lub zielarni) 250 ml wrzątku i zostaw na 10 minut do naciągnięcia.

Herbatka z tymianku działa rozkurczowo i rozrzedza wydzielinę

Substancje zawarte w herbatce tymiankowej (olejki eteryczne, garbniki i flawonoidy) złagodzą kaszel i przyspieszą usuwanie wydzieliny podczas produktywnego kaszlu. Tymianek działa rozkurczowo, wykrztuśnie, przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Zalej łyżeczkę tymianku (do kupienia w aptece lub zielarni) 250 ml wrzątku i zostaw na 10 minut do naciągnięcia, a potem przelej przez sitko.

Inhalacje: tak uspokoisz kaszel

Dzięki inhalacjom nawilżasz suche drogi oddechowe i uspokajasz kaszel.

  • Idealna temperatura wody wynosi 60-70°C, dla dzieci nieco mniej.

  • Wdychaj parę przez około 10 minut, przy użyciu inhalatora (dostępne w aptekach i sklepach medycznych) lub sprawdzonym sposobem „głowa pod ręcznikiem”. Napełnij miskę 2 litrami gorącej wody. Pochyl twarz nad miską i przykryj dużym ręcznikiem. Oddychaj głęboko przez nos.

  • Dobrymi dodatkami są rumianek lub sól kuchenna. Roztwór soli kuchennej przygotujesz w następujący sposób: 2 płaskie łyżeczki soli (około 9 g) na 1 litr wody.

  • Jeśli Twoja śluzówka jest bardzo wrażliwa, inhaluj się tylko gorącą wodą (bez innych dodatków).

Odkryj działanie cebuli na gęstą wydzielinę

Syropy na bazie cebuli ułatwiają odkrztuszanie. Cebula zawiera bogate w siarkę olejki gorczycowe o działaniu dezynfekującym.

Jak przygotować herbatkę cebulową

Pokrój cebulę na plasterki i gotuj je w pół litra wody przez 5 minut. Odcedź na sitku i posłódź odrobiną miodu. Pij do 4 filiżanek dziennie – najlepiej ciepłą i małymi łyczkami.

Na szybko: syrop z cebuli

Pokrój cebulę na kawałki, zalej odrobiną miodu i zasyp cukrem. Zostaw na co najmniej godzinę do naciągnięcia, aż puści sok. Wyciągnij kawałki cebuli. Spożywaj codziennie rano, w południe i wieczorem po jednej łyżeczce takiego syropu.

Słowa kluczowe:
kaszel

Więcej Artykułów