Uwaga, cudowna tabletka! Dlaczego należy zrezygnować z tabletek na odchudzanie

Uwaga, cudowna tabletka! Dlaczego należy zrezygnować z tabletek na odchudzanie

Dr med. Rainer Limpinsel

15 września 2018

O tym śni prawie każdy z nas, a już szczególnie wielu diabetyków mających problemy z nadwagą: mieć wspaniałą sylwetkę, ani odrobinę się nie wysilając. Na tym marzeniu wzbogaciło się wiele gałęzi przemysłu. W reklamach pojawiła się kolejna cudowna obietnica zdrowia, której spełnienie ma rzekomo zagwarantować tabletka z glukomannanem. Niestety – nie spełnia. Wiele reklam pigułek odchudzających wprowadza konsumentów celowo w błąd. To drażliwy temat, wymagający sporo ostrożności.

Uwaga, cudowna tabletka! Dlaczego należy zrezygnować z tabletek na odchudzanie

Ostrożnie z tabletkami odchudzającymi na receptę!

  • Wydawane w niektórych krajach na receptę leki hamujące łaknienie (Vencipon, Boxogette) często zawierają efedrynę lub fenylopropanolaminę. Skutkiem ubocznym stosowania tych substancji mogą być nadciśnienie i zaburzenia rytmu serca. Zbyt wysoka dawka może spowodować zagrożenie dla życia.

  • Inne tabletki (Xenical, Alli) zawierają substancję czynną Orlistat. Substancja ta powoduje wydalanie tłustych stolców, dlatego przyjmowanie leku musi iść w parze z niskotłuszczową dietą. Towarzyszy temu obniżone wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, co może prowadzić do niedoborów. Rzadkim skutkiem ubocznym przyjmowania takich leków jest cholestaza, a wraz z nią zapalenie wątroby.

  • Reductil (Sibutramina) to inhibitor zwrotny wychwytu serotoniny, który został wycofany z rynku UE po serii udarów i zawałów u osób go przyjmujących.

Ogólnodostępne środki odchudzające nie działają

Naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze udowodnili, że dzięki tabletkom odchudzającym pacjenci stracili od 0,5 do 1 kilograma masy ciała w ciągu dwóch miesięcy. Co ciekawe, uczestnicy z grupy kontrolnej – przyjmującej placebo – w tym samym czasie stracili średnio 2 kilogramy. To pokazuje, jak ważny w odchudzaniu jest czynnik psychiczny.

Gdy tylko pomyślisz, że chcesz zrobić coś dla Twojego zdrowia, już żyjesz odrobinę zdrowiej. Jeżeli chudniesz dzięki tabletkom, to oznacza to jedynie, że nieświadomie zwracasz uwagę na swoje odżywianie. Dostępne bez recepty preparaty odchudzające również mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu. W dodatku stanowią niepotrzebne obciążenie dla Twojego portfela. W świetle prawa nie uchodzą one za leki, lecz za suplementy diety.

Uwaga! W żadnym wypadku nie kupuj tych preparatów na własną rękę w internecie i nie eksperymentuj z nimi! Takie zachowanie może stanowić zagrożenie życia!

Moja porada lekarska

Moja porada lekarska

Sporządź kalendarz na najbliższe 2 miesiące. Zaznaczaj w nim tylko ruch oraz notuj spożyte produkty spożywcze. Taka pomoc działa o wiele lepiej niż każda tabletka odchudzająca! Możesz również zainstalować w smartfonie licznik kroków. 10 000 kroków to już coś dla Twojej przemiany materii.

Przegląd „cudów dietetycznych” i ich działań niepożądanych popularnych w reklamach i internecie

Nazwa handlowa

Deklarowane działanie

Działania niepożądane

Kategoria

Glukomannan, CM3, Matricur

Błonnik pęcznieje w przewodzie pokarmowym powodując uczucie sytości

Zatwardzenie, a nawet niedrożność jelit

Środek pęczniejący

XLS, L112, Liposorb

Szybsze wydalanie tłuszczu pozyskanego z pożywienia

Bardzo intensywne biegunki

Substancja wiążąca tłuszcz

Lipo 100, Metabo

Przyspieszenie procesu spalania tkanki tłuszczowej

Kołatanie serca, ogólny niepokój

Spalacz tłuszczu

Beavita, Ascobloc

Blokada alfa-amylazy, mniejsze wchłanianie węglowodanów

brak

Bloker węglowodanów

Lida-Tee, Biofax

Działanie moczopędne i przeczyszczające.

Utrata minerałów, problemy z sercem

Herbatka odchudzająca

Więcej Artykułów